0800 30 22 44

8:00 - 21:00. Безкоштовно

Залізодефіцитна анемія: яка буває чим загрожує і як лікувати препаратами заліза

Що таке залізодефіцитна анемія та чим вона загрожує? Чому цей стан часто виникає у вагітних? І за якими симптомами можна зрозуміти, що у вас нестача заліза? Які викликає ускладнення та як правильно лікувати? Чи потрібно приймати препарати заліза або достатньо дієти? На ці запитання відповідають наші експерти.

Оновлено
Нагадуємо, що у apteka24.ua є мобільний додаток: 12 000 препаратів з докладними інструкціями і, звичайно, доставкою по всій Україні. Шукайте нас в App Store і Google Play.
P.S. Знижка 100 грн на перше замовлення від 1000 грн за промокодом APP100
Залізодефіцитна анемія: яка буває чим загрожує і як лікувати препаратами заліза

За даними ВООЗ, дефіцит заліза є основним порушенням харчування у світі. Дослідження показують, що до 80 відсотків людей у ​​світі не мають достатньої кількості заліза в організмі. Дефіцит заліза - єдиний вид недостатності поживних речовин, який у значних масштабах поширений у промислово-розвинених країнах та призводить до розвитку залізодефіцитної анемії.

Залізодефіцитна анемія: що це та як визначити

Залізо — один із найнеобхідніших мікроелементів. Грає в організмі людини найважливішу роль, оскільки бере участь у регуляції обміну речовин, і навіть у процесі транспорту кисню всім органам і тканинам.

Майже все залізо, що міститься в організмі, входить до складу різних білків і ферментів:

 • бере участь у формуванні гемоглобіну (білок, що входить до складу клітин крові – еритроцитів);
 • входить до складу міоглобіну (білок, що входить до складу скелетної мускулатури та серцевого м'яза - міокарда);
 • крім цього входить до складу ферментів, таких як цитохром, каталаза, пероксидаза, які беруть участь у багатьох процесах обміну речовин.

Патологічний стан, при  якому відбувається зменшення вмісту гемоглобіну в одиниці об'єму крові, частіше виникає при одночасному зменшенні кількості еритроцитів, називається анемією.

Існує безліч причин анемії, але найпоширенішою є дефіцит заліза.

Залізодефіцитна анемія - анемія, обумовлена ​​дефіцитом заліза в сироватці крові, кістковому мозку та депо, і становить понад 90% всіх анемій у загальній популяції. Проявляється численними симптомами, які об'єднуються в 2 основних синдроми: анемічний і сидеропенічний.

Анемічний синдром характеризується зниженням вмісту гемоглобіну та кількості еритроцитів, проявляється такими симптомами:

 • загальною слабкістю;
 • підвищеною втомлюваністю;
 • появою мушок перед очима;
 • запамороченням;
 • появою непритомних станів;
 • задишкою при фізичному навантаженні.

Сидеропенічний синдром обумовлений тканинним дефіцитом заліза, що призводить до зниження активності багатьох ферментів та проявом таких симптомів як:

 • зміна смаку (пацієнти їдять крейду, вугілля, глину);
 • з'являється пристрасть до гострої, солоної, пряної їжі;
 • сухість шкіри;
 • ламкість нігтів;
 • дратівливість.

У загальному аналізі крові при залізодефіцитній анемії спостерігається :

 • зниження концентрації гемоглобіну у не вагітних жінок нижче 120 г/л; у чоловіків нижче 130 г/л;
 • гіпохромія (зменшення середнього вмісту гемоглобіну в одному еритроциті);
 • мікроцитоз (низький середній обсяг еритроциту);
 • знижений гематокрит (співвідношення об'єму еритроцитів до всього об'єму крові);
 • знижені еритроцитарні індекси;
 • збільшення ширини розподілу еритроцитів за розміром.

Залізодефіцитна анемія: що це та як визначити

Ступінь тяжкості анемії діагностується на основі зниження концентрації гемоглобіну. Цей показник відображає рівень функціонального заліза в організмі.

Методом вибору підтвердження залізодефіцитної природи анемії є визначення феритину сироватки крові. В цьому випадку  феритин нижче 15-30 мкг/л. Однак слід враховувати, що феритин відноситься до групи острофазових білків і може підвищуватися у разі гострого або хронічного запалення.

Ступені тяжкості анемії

Вік Норма Легка Середня Важка
Діти 6 місяців - 4 роки 9 місяців ≥110 100-109 70-99 <70
Діти 5-11 років ≥115 110-114 80-109 <80
Діти 12-14 років ≥120 110-119 80-109 <80
Не вагітні жінки (старше 15 років) ≥120 110-119 80-109 <80
Вагітні жінки ≥110 (105)* 100-109 (105)* 70-99 <70
Чоловіки ≥130 110-129 80-109 <80

 *Для першого та третього триместру вагітності слід вважати нормою 110г/л, для другого 105 г/л.

Існує безліч різних причин нестачі заліза в організмі.

Причини дефіциту заліза в організмі

Основні причини залізодефіцитної анемії:

 1. Незбалансоване харчування — відсутність у раціоні харчування достатньої кількості продуктів з високим вмістом заліза. У природі залізо існує у двох формах - 2-х валентне та 3-х валентне. Двовалентне залізо міститься у продуктах тваринного походження, воно добре засвоюється. Продукти рослинного походження мають переважно тривалентне залізо, яке гірше всмоктується, тому ці продукти не можуть вважатися повноцінним джерелом заліза для нашого організму.
 2. Зниження всмоктування заліза відбувається при таких захворюваннях як атрофічний гастрит (захворювання шлунка, при якому в шлунковому вмісті знижується синтез соляної кислоти), при целіакії (вроджене захворювання, пов'язане з непереносимістю глютена).
 3. Тривалі та рясні крововтрати під час менструації.
 4. Вагітність. У цей час виникає підвищена потреба у залізі. Дитина, яка розвивається внутрішньоутробно, отримує залізо з організму матері.
 5. Кровотеча зі шлунково-кишкового тракту. Основними захворюваннями, що викликають кровотечі є: виразки, гострі та хронічні ерозії шлунка та 12-палої кишки, рак шлунка, ерозивний езофагіт, рак стравоходу, рак товстого та тонкого кишківника, що кровоточить геморой. Деякі стани органів шлунково-кишкового тракту можуть бути причиною кровотеч, наприклад, розрив судини при виразковій хворобі. При цьому відбувається блювання із кров'ю. На ранніх стадіях розвитку цих захворювань ви можете не мати ніяких симптоматичних проявів, анемія може бути першим симптомом захворювання.
 6. Кровотеча із сечовидільної системи, наприклад, при гломерулонефриті (захворювання нирок, у якому уражаються ниркові клубочки, що у фільтрації крові).
 7. Глистна інвазія.

На що впливає залізодефіцитна анемія та чим вона небезпечна?

Дефіцит заліза в організмі призводить до порушення транспорту кисню до всіх органів і тканин і зумовлює розвиток гіпоксії (біологічний стан, при якому тканини відчувають нестачу кисню).

Під час анемії у вагітних підвищується ризик ускладнень, таких як:

 • передчасні роди;
 • післяпологова депресія;
 • плацентарна недостатність;
 • затримка зростання плода.

Низькі запаси заліза в організмі  матері можуть бути причиною анемії у дитини, що впливає на її когнітивний розвиток (зміна розумових процесів, таких як сприйняття, пам'ять, формування понять на різних стадіях розвитку).

При залізодефіцитній анемії виникають збої в роботі імунної системи – це призводить до частих вірусних та бактеріальних інфекцій. Будь-яка активація імунної відповіді потребує певного метаболічного забезпечення, а залізо входить до складу ряду ферментів, які беруть участь в цих процесах. Залізо необхідно також для активації нейтрофілів (один із видів лейкоцитів — клітин крові, що беруть участь у захисних реакціях організму) та реалізації їх функції.

На що впливає залізодефіцитна анемія та чим вона небезпечна?

При залізодефіцитній анемії виникають порушення нервової системи, з'являються такі симптоми як:

 • дратівливість;
 • плаксивість;
 • погіршується пам'ять;
 • порушується концентрація уваги.

Відбуваються також зміни серцево-судинної системи, виникає:

 • міокардіодистрофія;
 • серцево-судинна недостатність.

Цілями лікування залізодефіцитної анемії є усунення причини, що лежить в основі розвитку захворювання (корекція харчування, виявлення та усунення джерела крововтрати), та відшкодування дефіциту заліза в організмі.

Що потрібно приймати: препарати при залізодефіцитній анемії

Без застосування препаратів заліза усунути анемію та дефіцит заліза неможливо. Надходження заліза з їжею здатне заповнити лише добову нормальну його втрату, тобто покриває його фізіологічну потребу, але не усуває його дефіцит.

Як правило, залізодефіцитна анемія успішно лікується таблетками та сиропами, що містять залізо.

На даний час застосовуються препарати, що містять двовалентне залізо, оскільки воно краще всмоктується з кишківника. Препарати заліза зазвичай приймаються внутрішньо. Для кращого всмоктування заліза одночасно приймають аскорбінову або янтарну кислоту.

Тривалість лікування залежить від рівня анемії. За кілька тижнів від початку лікування загальний аналіз крові покаже, наскільки успішним є лікування.

Після того, як рівень гемоглобіну нормалізується, необхідно продовжувати прийом препарату протягом трьох місяців. Це сприяє кращому поповненню запасів заліза в організмі.

Препарати заліза, як правило, приймають внутрішньо та лише в окремих випадках парентерально (спосіб введення лікарських препаратів, минаючи шлунково-кишковий тракт, за допомогою ін'єкцій).

Показання до парентерального введення препаратів заліза:

 • непереносимість перорального прийому препаратів заліза (нудота, блювання, біль у животі);
 • патологія шлунково-кишкового тракту, що поєднується з порушенням всмоктування (ентерити, велика резекція тонкої кишки);
 • непереносимість таблетованої форми препаратів заліза;
 • велика резекція тонкої кишки (операція, у якій видаляється частина органа);
 • виразкова хвороба шлунка та 12-палої кишки (при прийомі препаратів заліза можливі нудота, блювання, загострення виразки);
 • неспецифічний виразковий коліт (запальне захворювання слизової товстої кишки).

Лікувальне харчування при залізодефіцитній анемії розглядається як один із допоміжних компонентів терапії.

Раціон при дефіциті заліза в організмі: який скласти план харчування?

При залізодефіцитній анемії показана дієта, багата на залізо.

Раціон при дефіциті заліза в організмі: який скласти план харчування?

Залізо міститься у продуктах тваринного та рослинного походження:

 • м'ясо;
 • печінка;
 • нирки;
 • серце;
 • риба;
 • яйця;
 • боби;
 • соя;
 • петрушка;
 • горох;
 • шпинат;
 • абрикоси;
 • чорнослив;
 • родзинки;
 • рис;
 • яблука;
 • кукурудза;
 • шипшина.

У продуктах тваринного походження залізо міститься у вигляді двовалентної форми, розчиняється у лужному середовищі тонкого кишківника і добре всмоктується. Найбільше заліза всмоктується з м'яса, особливо телятини.

Продукти рослинного походження містять залізо у вигляді тривалентних іонів, що не розчиняється в лужному середовищі тонкого кишківника, гірше всмоктується, тому ці продукти не можуть вважатися повноцінним джерелом заліза для нашого організму.

Вітамін С допомагає засвоюватись залізу, тому доцільно до раціону харчування додати продути, що містять вітамін С:

 • цитрусові, такі як апельсини, грейпфрут, полуниця, ківі, гуава, папайя, ананас, дині та манго;
 • броколі;
 • червоний та зелений солодкий перець;
 • брюссельська капуста;
 • кольорова капуста;
 • помідори;
 • зелень.

Також, крім заліза, дуже важливо підтримувати оптимальний рівень фолієвої кислоти в організмі. Цей елемент часто призначається під час вагітності. Але користь фолієвої кислоти проявляється при інших станах. Дізнайтеся для чого потрібно приймати цей засіб, а також як пити фолієву кислоту і які існують найкращі засоби з фолієвою кислотою.

А ще наші медексперти розповіли про те, що таке гіпертонія і які існують причини появи цього захворювання, а також про 5 найкращих дієтичних добавок для запобігання гіпертонії.

Дізнайтесь більше про здоров'я на apteka24.ua.

 

Джерела 

Iron Deficiency Anemia Secondary to Inadequate Dietary Iron Intake / Healthline

Iron and Iron Deficiency Symptoms / MedicineNet

УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ ТА ВТОРИННОЇ (СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ЗАЛІЗОДЕФІЦИТНА АНЕМІЯ / dec.gov.ua

Iron-refractory iron deficiency anemia / Medlineplus

Anemia / Medlineplus

Iron deficiency anemia / Medlineplus

Routine Iron Supplementation and Screening for Iron Deficiency Anemia in Pregnant Women: A Systematic Review to Update the U.S. Preventive Services Task Force Recommendation / NCBI

Folate-deficiency anemia / Medlineplus

Hemoglobin / Medlineplus

Ferritin blood test / Medlineplus

Serum iron test / Medlineplus

RBC count / Medlineplus

Anemia in pregnancy / NCBI

Diagnosis and therapy of anemia in general practice / NCBI

Як уникнути залізодефіцитної анемії: поради сімейного лікаря / МОЗ

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.

Встанови додаток і отримай знижку 100 грн на перше замовлення від 1000 грн по промокоду АРР100

App StoreGoogle Play
preview