Пневмонія або запалення легень – це гостре інфекційне захворювання, збудниками якого можуть бути бактерії, віруси та навіть різні грибки. Дане захворювання небезпечне тим, що може призводити до серйозних ускладнень, а в деяких випадках і до смерті.
Запалення спричиняє набряк, який може призвести до проникнення рідини в тканину легені, спровокувавши порушення дихання.
До появи антибіотиків смертність від запалення легень досягала 80%, проте у зв'язку з розвитком фармації у сфері боротьби з бактеріальними збудниками ситуація значно змінилася.
Механізм захворювання на пневмонію
Для того, щоб зрозуміти механізм запалення легень, спочатку необхідно визначити, яким чином влаштований цей парний орган.
Під час вдиху повітря потрапляє у легені, переміщаючись трахеєю, проходить через бронхи і бронхіоли, досягаючи альвеол. Альвеоли є крихітними повітряними мішечками, що мають форму грона винограду, вистелені мережею капілярів. В альвеолах якраз і відбувається більша частина газообміну. Кисень залишає альвеолярне повітря і проникає у кровотік. Паралельно з цим вуглекислий газ залишає кровотік і виводиться з організму.
Як правило, людина добре захищена від попадання бактерій та вірусів у дихальні шляхи. Наприклад, таким механізмом як кашель, який за допомогою мікроворсинок зі слизових оболонок, що вистилають дихальні шляхи, виводить великі бактерії. У цей час клітини, що знищують бактерії (макрофаги), які розташовуються глибоко всередині альвеол, здійснюють роль імунного захисту.
Однак у зв'язку з деякими факторами, такими як ослаблення імунітету, патогени можуть колонізувати бронхіоли та альвеоли, завдяки чому розвивається пневмонія.
На даний момент існує велика кількість причин та факторів, здатних викликати пневмонію.
Найчастіше причиною вірусної пневмонії стають такі захворювання:
Бактеріальна пневмонія найчастіше спровокована такими патогенами:
Також пневмонію можуть викликати нетипові бактерії, наприклад:
Дані бактерії не мають клітинної стінки і добре відомі як ті, що викликають атипову, а також ходячу пневмонію.
Мікобактерії — це грампозитивні бактерії, стійкі до кислот, лугів і спиртів. Мікобактерії характерні повільним зростанням, як у грибів, завдяки чому вони мають таку назву. Найбільш відомими є мікобактерії туберкульозу.
У людей з нормальною імунною системою гриби є рідкісною причиною пневмонії і часто вона має регіональний характер, наприклад:
Крім причин виникнення пневмонія має безліч видів, що різняться за своїм походженням, а також небезпеки.
Пневмонія найчастіше характеризується такими симптомами:
Зустрічаються також системні симптоми, такі як:
Зверніть увагу! Остаточний діагноз пневмонії виставляється після проведення рентгенографічного дослідження органів грудної клітки.
Бронхіт та пневмонія є різними захворюваннями, які мають суттєві відмінності за своєю течією, а також терапії. Ці дві хвороби можна сплутати завдяки схожості таких симптомів:
Запалення легень на відміну від бронхіту є небезпечнішим станом, яке передбачає негайне лікування.
Бронхіт проявляється так:
Найчастіше бронхіт є ускладненням грипу чи ГРВІ. Лікування антибіотиками за допомогою антибіотиків марно, крім приєднання вторинної бактеріальної інфекції під час захворювання. Під час бронхіту застосовують лише медикаменти місцевого призначення – муколітики та протизапальні препарати.
Трапляється, коли бронхіт перетікає в пневмонію. Це може статися з таких причин:
У пацієнтів із запаленням легень підвищена температура піднімається до високих показників (39-41°) та тримається протягом тривалого часу. При бронхіті спостерігається незначна температура.
Також відрізнити запалення легень від бронхіту можна за характером хрипів. Бронхіту властивий хрип зі свистом, тоді як при запаленні хрип сухий та вологий.
У дітей пневмонія може протікати із вираженою інтоксикацією. Прояв запалення легенів, крім причин виникнення часто залежить від віку. Дане захворювання у дітей часто проходить у важкій формі внаслідок анатомічних особливостей органів дихання (малий розмір, сприйнятлива і пухка слизова оболонка).
У дітей запалення легенів розвивається набагато швидше, ніж у дорослих дітей, що може мати наслідки у вигляді таких ускладнень:
Дітям непросто визначити пневмонію, особливо на ранніх стадіях, оскільки вони можуть поскаржитися на погане самопочуття. Єдиним способом виявити у дитини запалення легенів є спостереження за зміною її поведінки.
Симптоми, здатні вказати на пневмонію у дитини:
Лікування пневмонії незалежно від віку передбачає застосування препаратів, дія яких спрямована на причину виникнення даного ускладнення.
Найчастіше запалення легенів у дітей спричинене бактеріальною інфекцією, отже, у такому випадку призначають антибіотики. Їхню ефективність можна оцінити через 48-72 години. Якщо температура спадає, кашель стає рідше, а пацієнт починає почуватися краще — значить препарат працює. Переривати курс антибіотиків не можна і важливо приймати їх правильно відповідно до приписів лікаря.
Якщо антибіотики не допомогли, то змінюють на препарат з іншої групи.
При вірусній пневмонії антибіотики є неефективними, тому фахівець, як правило, призначає противірусні препарати. Як допоміжна терапія можуть призначатися вітаміни та імуномодулятори.
Зверніть увагу! Способи самостійного лікування пневмонії на будь-якій стадії повністю протипоказані як у дітей, так і у дорослих. Це зв'язано з тим, що при неправильному застосуванню препаратів підвищується ризик ускладнень.
При підозрі у себе запалення легень насамперед слід звернутися до лікаря, який направить вас за необхідності до вузькопрофільного фахівця. Лікар проведе зовнішній огляд, збере анамнез, вивчить історію хвороби і дізнається про симптоми захворювання.
Для підтвердження захворювання, а також з'ясування причини, фахівець призначить певний перелік аналізів, до якого входять такі дослідження:
Основним діагностичним методом дослідження пневмонії є рентгенографія грудної клітки. На знімках з'являються затемнення у місцях ураження тканин легень.
Як додаткові заходи, коли інші методи не дозволяють поставити точний діагноз, вдаються до наступних методів:
Після того, як був поставлений діагноз пневмонія, а також виявлено причину цього стану у вигляді бактеріальної інфекції, лікар призначає лікування, основною ланкою якого є антибіотики.
Найчастіше при запаленні легень призначають такі групи антибактеріальних препаратів:
Раціон харчування при пневмонії відіграє особливу роль, оскільки дозволяє зміцнити захисні механізми організму, а також сприяє посиленню його опірності щодо інфекції.
Харчування при запаленні легень має бути дробовим, близько 3-4 разів на день. Також слід організувати свій раціон таким чином, щоб більша кількість їжі припадала на обід та вечерю.
Їжа під час запалення легенів має бути різноманітною, проте перевагу слід віддавати рідким стравам, оскільки вони легше засвоюються, а також сприяють сприятливій роботі шлунково-кишкового тракту.
Температура їжі має бути кімнатною, оскільки занадто холодна або гаряча їжа є більш енерговитратною для організму.
Перевагу слід віддати відвареним, печеним та паровим продуктам. З раціону необхідно виключити смажену, жирну, гостру та солону їжу. Також не варто зловживати харчовими продуктами на основі барвників та консервантів.
Список продуктів, які необхідно виключити з раціону, включає:
жирне м'ясо та риба;
Під час пневмонії в раціоні повинні бути такі продукти харчування:
Дотримання правильного раціону харчування під час запалення легенів здатне прискорити одужання. Після того, як хвороба відступить, не слід відразу повертатися до колишнього раціону, в який ви могли включити продукти із забороненого списку, оскільки організм ще ослаблений.
Pneumonia in the Elderly / PubMed (англ.)
Bacterial pneumonia in the elderly / PubMed (англ.)
Community-acquired bacterial pneumonia in adults: an update / PubMed (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Антибіотики при пневмонії | Ціна |
---|---|
Гепацеф Комбі порошок для розчину для ін'єкцій по 2 г, 1 шт. | 230,4грн |
Бензилпеніцилін порошок для розчину для ін'єкцій у флаконі по 500 000 МО | 9,3грн |
Ципрофлоксацин розчин для інфузій 200 мг, 100 мл | 43,1грн |
Сульбактомакс порошок для розчину для ін'єкцій по 1000 мг/500 мг, 20 мл | 224,5грн |
Цефтриаксон-Дарниця порошок для розчину для ін'єкцій по 1 г, 1 шт. | 38,3грн |