Діабет 2 типу — це хвороба, при якій клітини стають стійкими до нормального впливу інсуліну і/або поступово втрачається здатність виробляти його в достатній кількості. Інсулін — це гормон, який продукує підшлункова залоза, що знаходиться позаду і нижче шлунка. Інсулін дозволяє вашому тілу використовувати глюкозу для отримання енергії, а також балансує її рівень в крові. Коли в крові занадто багато глюкози, ця речовина «наказує» організму зберігати залишки глюкози в печінці.
Раніше ця хвороба була відома як діабет дорослих. Цей тип частіше вражає людей похилого віку, але збільшення числа дітей і підлітків з ожирінням призвело до збільшення числа випадків діабету другого типу у молодих людей.
Діабет 2-го типу вражає безліч основних органів і викликає такі супутні хвороби:
Діабет другого типу розвивається роками. Протягом цього проміжку часу починається інсулінорезистентність, тоді інсулін стає все більш неефективним для регулювання кількості глюкози. В результаті цього підшлункова залоза відповідає, виробляючи все більше і більше інсуліну, щоб спробувати досягти певної міри контролю цієї глюкози.
Оскільки перевиробництво гормону відбувається довгий проміжок часу, інсулінопродукувальні клітини зношуються. Таким чином, діабет другого типу — це комбінація недостатньо ефективного гормону і його недостатньої кількості.
Діабет — це багатофакторне захворювання. До факторів, що збільшують ризик його виникнення відносять:
Ознаки хвороби часто розвиваються повільно. По суті, ви можете роками жити з діабетом і не здогадуватися про це.
Основні ознаки діабету:
Симптоми діабету у чоловіків:
Симптоми діабету у жінок:
Якщо ви маєте темні висипання на шиї або під пахвами, зверніться до лікаря. Їх називають чорним акантозом, і вони можуть вказувати на резистентність до інсуліну.
Обидва типи є формами цукрового діабету — вони призводять до гіперглікемії (підвищеної кількості цукру в крові). При неправильній терапії виникають ускладнення. Сліпота, ниркова недостатність і ампутації — це лише деякі з можливих ускладнень діабету, якщо його не лікувати. Крім цього, обидва типи контролюються аналогічним чином, і при потребі можуть лікуватися інсуліном.
Між цукровим діабетом першого і другого типу існує кілька відмінностей.
Діабет 1 типу найчастіше розвивається у дітей або молодих людей, але їм можуть захворіти люди будь-якого віку. При цій хворобі підшлункова залоза не продукує гормон, тому хворі залежні від інсуліну. При цьому можуть спостерігатися епізоди низького рівня цукру в крові, а також високі рівні, що рідко виникають у хворих другим типом. Більш того, діабет 1 типу запобігти неможливо, але в багатьох випадках можливо оминути діабету 2-го типу. Також задокументовано значно більше епізодів другого типу.
При 2-му типі ваша підшлункова залоза не продукує достатньо інсуліну, і виробляється нею інсулін не завжди працює правильно. Ця хвороба зазвичай вражає людей похилого віку.
Отримання своєчасного діагнозу має вирішальне значення для успішної терапії діабету 2 типу. Щоб перевірити вас на діабет 2 типу, зазвичай призначається тест на глікований гемоглобін (A1C). Цей аналіз крові вказує ваш середній показник цукру за останні 2-3 місяці. Результати інтерпретуються наступним чином:
Якщо у вас є обставини, що не дозволяють провести тест A1C, ваш медичний фахівець може призначити наступні тести для діагностики:
Випадковий аналіз цукру в крові. Показники рівня цукру в крові вказуються в міліграмах цукру на децилітр (мг/дл) або мілімоль цукру на літр (ммоль/л) крові. Рівень 200 мг/дл (11,1 ммоль/л) або вище означає діабет, особливо якщо ви маєте часте сечовиділення і сильну спрагу.
Вимірювання цукру в крові натщесерце. Показники тлумачаться таким чином:
Пероральний тест на толерантність до глюкози. Проводиться рідше, ніж інші, крім періоду вагітності. Вам необхідно не вживати їжу всю ніч, а потім випити солодку речовину на прийомі у лікаря. Рівень цукру в крові визначається протягом наступних 2 годин. Результати так тлумачаться:
Приймання медикаментів може призвести до зменшення кількості довгострокових ускладнень. Спочатку рекомендують терапію в таблетованій формі, а іноді може бути рекомендовано поєднання декількох типів препаратів. Терапія також може включати інсулін або інше додаткові медикаменти.
Метформін рекомендують в першу чергу при терапії діабету. Він зменшує кількість глюкози, яку печінка продукує в кровотік. Це підсилює чутливість клітин до інсуліну. При наявності ожиріння, часто призначають саме цей препарат, оскільки він не провокує додатковий набір маси. Метформін рідко здатний викликати нудоту і діарею. При пошкодженні нирок його не рекомендоване вживати.
Інгібітори SGLT2 підсилюють виведення з уриною глюкози. Вони необхідні хворим на серцево-судинні захворювання. Препарати вживаються раз на добу. Основна побічна дія — збільшується шанс виникнення хвороб статевих і сечовивідних шляхів.
Сульфонілсечовини також збільшують виробництво гормону. Препарати здатні призводити до гіпоглікемії (швидкого падіння рівня цукру в крові) і викликати збільшення маси тіла, блювоту і діарею.
Піоглітазон підсилює чутливість клітин до гормону. Застосовується в комбінації з іншими пероральними медикаментами від діабету. Медикамент здатний викликати збільшення ваги та набрякання щиколоток. Його не рекомендується застосовувати, якщо ви маєте серцеву недостатність або підвищений ризик перелому кісток.
Гліптини запобігають розщеплення GLP-1 — гормон, що сприяє продукуванню інсуліну при підвищеному рівні глюкози.
Агоністи GLP-1 працюють аналогічно природному гормону GLP-1. Вони застосовуються ін'єкційно і підсилюють виробництво природного інсуліну.
Для зниження ризику виникнення інших серйозних захворювань, вам можуть порадити вживати інші медикаменти:
Якщо таблетки, капсули від діабету або неінсулінові ін'єкційні медикаменти не зменшують кількість цукру в крові, може виникнути необхідність у використанні інсуліну. Його можна приймати замість таблеток або разом з ними, в залежності від дози й способу її приймання.
Інсулін випускається в декількох формах, і кожен працює по-своєму. Ваше лікування може включати комбінацію цих різних медикаментів інсуліну.
Базальний інсулін. Цей тип інсуліну допомагає контролювати цукор між прийманням їжі або вночі.
Болюсний інсулін. Цей тип інсуліну діє 2-4 години. Його зазвичай необхідно приймати перед їдою.
Ін'єкції інсуліну робляться шприцом або ручкою для ін'єкцій (автоінжектором). Більшості хворих потрібно від 2 до 4 ін'єкцій гормону на добу.
При виникненні гіперглікемії, потрібна негайна терапія для запобігання серйозних ускладнень, включаючи:
Підшкірна ін'єкція гормону забезпечує швидку відповідь, оскільки кровотік в місці уколу прискорює всмоктування інсуліну. Ін'єкції в живіт, руку або дельтоподібний м'яз найбільш ефективні через збільшення кровотоку в цих місцях в порівнянні з іншими частинами тіла, такими як сідниці та стегна. Однак майте на увазі, що такі фактори, як куріння, ожиріння і низька фізична активність, можуть зменшити підшкірний кровообіг людини й уповільнити швидкість абсорбції.
Внутрішньом'язова ін'єкція може бути більш ефективною в рідкісних випадках ДКА або зневоднення, оскільки швидкість абсорбції ще вище. Однак ефективність може бути недоліком в випадки гіперглікемії, оскільки інсулін може занадто швидко всмоктуватися і приводити до гіпоглікемії.
Інгаляційний інсулін — це порошкоподібна форма інсуліну швидкої дії, яка може бути доставлена в легені за допомогою інгалятора. Після застосування вже за 12-15 хвилин інсулін починає діяти. Але він не підходить для пацієнтів з астмою, активним раком легенів або хронічними обструктивними захворюваннями легень (ХОЗЛ).
Є певні продукти і напої, які вам слід обмежити або повністю виключити при діабеті. Це включає:
Також рекомендується відмовлятися від солоної і смаженої їжі.
Не існує такого поняття, як «діабетична дієта», але вибір їжі може зіграти ключову роль у контролі рівня цукру і підтримки здоров'я серця.
Харчування хворих на діабет другого типу зводиться до кількох ключових дій:
Раціон повинен складатися з наступних продуктів:
Згідно з дослідженнями, середземноморська дієта, в якій основна увага приділяється рибі, оливковій олії, фруктам, овочам і цільнозерновим продуктам, полегшує стан при цій хворобі.
Ви можете проконсультуватися з кваліфікованим дієтологом, щоб скласти індивідуальний план харчування.
Якщо ви маєте ризик виникнення даного захворювання, ви здатні запобігти його розвиток, змінивши спосіб життя.
Це включає:
Type 2 diabetes / MayoClinic (англ.)
Type 2 diabetes / WebMD (англ.)
What is type 2 diabetes? / NHS (англ.)
Type 2 diabetes / CDC (англ.)
Understanding Type 2 Diabetes / Healthline (англ.)
Diabetes Type 2 / MedlinePlus (англ.)
Type 2 Diabetes / NIH (англ.)
Type 2 Diabetes Mellitus / Harvard Health Publishing (англ.)\
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Препарати при діабеті 2-го типу | Ціна |
---|---|
Арфазетин збір трав при цукровому діабеті, 75 г - ПрАТ ФФ Віола | 74,6грн |
Арфазетин збір при цукровому діабеті у фільтр-пакетах по 1,5 г, 20 шт. - ПрАТ ФФ Віола | 85,8грн |
Метафора таблетки при цукровому діабеті по 500 мг, 30 шт. | 26,6грн |
Глюкованс таблетки 500мг/5мг №30 | 265,7грн |
Глюкофаж XR таблетки при діабеті 1000 мг, 30 шт. | 319,3грн |