0800 30 22 44

8:00 - 21:00. Безкоштовно

Розтягнення зв'язок: як розпізнати та чим лікувати

Оновлено
Нагадуємо, що у apteka24.ua є мобільний додаток: 12 000 препаратів з докладними інструкціями і, звичайно, доставкою по всій Україні. Шукайте нас в App Store і Google Play.
P.S. Знижка 100 грн на перше замовлення від 1000 грн за промокодом APP100
Розтягнення зв'язок: як розпізнати та чим лікувати

Напевно не існує у природі людини, яка жодного разу в своєму житті не стикався з розтягуванням зв'язок. Це досить неприємне явище, яке, як і будь-яке інше захворювання, без належного своєчасного лікування може призвести до ланцюжкових наслідків.

Ми поспілкувалися з травматологом-ортопедом Артемом Терещенко, який пролив світло на тему різновидів ушкоджень зв'язок і методів їх ефективного лікування.

За традицією, почнемо з короткого екскурсу в медичну теорію.

Що таке зв'язки й що називають їх розтягуванням?

Зв'язки — це міцні рухливі з'єднання кісткового фундаменту організму, основна мета яких — фіксація кісток у суглобах. Частим явищем вважаються так звані мікророзриви у зв'язках. Саме такі метаморфози в будові тканин і називають розтягуванням.

На першому місці в топі найбільш вразливих до розтягування ділянок знаходиться гомілковостопний суглоб. Але, як ви розумієте, пошкодити при несприятливих обставинах можна й інші частини тіла — шию, фаланги верхніх і нижніх кінцівок, коліна й т.д.

«Поняття «розтягнення зв'язок» насправді дуже громіздке. Якщо коротко, розтягнення може статися в результаті травм різного характеру або яскраво виражених фізичних навантажень», — роз'яснює ортопед.

Важливий аспект. Дуже часто пацієнт не до кінця усвідомлює характер своєї травми, приймаючи серйозне пошкодження за розтягнення легкої форми. Не займайтеся самолікуванням. Тільки кваліфікований вузькопрофільний фахівець після обстеження зможе поставити вам точний діагноз і позбавити від небажаних ускладнень, серед яких має місце навіть інвалідність. Ставтеся до свого організму з належною увагою та турботою.

Якими бувають розтягнення зв'язок?

У медичній практиці виділяють три ступені тяжкості розтягнення зв'язок:

 • легке розтягнення;
 • середнє розтягнення;
 • розрив зв'язок.

Чим же відрізняються вищезгадані ступені? Легке й середнє розтягнення характеризується гострим болем, при якому пацієнт може як-ніяк пересуватися. Ці типи ще з'єднують під назвою «надрив зв'язок».

Розтягування третього ступеня — це, безпосередньо, розрив зв'язок, при якому рух виключено через сильний нападоподібний біль.

Як зрозуміти, що у вас розтягнення зв'язок?

Як же розпізнати розтягнення зв'язок на ранніх стадіях?

Давайте перерахуємо головні симптоми даної травми:

 • ви невдало спіткнулися, впали або ж дали велике навантаження, наприклад, на коліно й почули легкий хрускіт;
 • потерпілий суглоб опух і болить;
 • ви можете згинати суглоб, але з великими труднощами, відчуваючи при цьому хворобливі відчуття.

«Головні симптоми розтягування — яскраво виражена біль, порівнянно з відчуттями при переломі, набряк і підшкірні гематоми. Біль при розтягуванні має специфічний характер: при фізичному навантаженні він зменшується, але варто людині трохи відпочити — больовий синдром повертається з новою силою», — акцентує Артем Вікторович.

За яких обставин потрібно терміново бігти до лікаря?

Зі зв'язками жартувати не варто. Якщо ви підозрюєте у себе розтягнення або, ще гірше, розрив — не зволікайте, відвідайте лікаря.

Легка форма розтягнення зв'язок допускає відновлення в домашньому постільному режимі. Але точний діагноз в змозі поставити тільки фахівець.

Існує ряд факторів, при наявності яких потрібно негайно звернутися за медичною допомогою.

Телефонуйте у швидку, якщо:

 • ви не в змозі рухати ушкодженим суглобом і навіть мінімально його навантажувати;
 • місце пошкодження сильно турбує, біль тривалий час не вщухає;
 • місце пошкодження й навколотравмована область втрачають чутливість, німіють;
 • у вас утворилася велика підшкірна гематома багряного відтінку, яка значно опухла;
 • ви виявили, що суглоб зрушився з місця, деформувався.

«До лікаря потрібно звертатися завжди, щоб виключити відривні крайові переломи в місцях, де кріпляться зв'язки. Наслідками несвоєчасного надання медичної допомоги можуть стати тривалий погано усуваємий больовий синдром, незрощення зв'язок і патологічна рухливість (кінцівка рухлива в області відсутності суглоба)», — консультує ортопед.

Як лікувати розтягнення зв'язок?

Головне правило — ніякого самолікування. Варто пам'ятати про те, що розтягнення — це частковий розрив зв'язок, при якому не варто покладати надій на бабусині поради і силу подорожника.

Якщо ви не знайшли у своїй індивідуальній ситуації екстрених симптомів, описаних в попередньому блоці матеріалу, швидше за все у вас легке розтягнення зв'язок. Але звернутися до лікаря все ж не завадить.

Розтягнення зв'язок як таке невибагливе в лікуванні й найчастіше проходить саме протягом декількох днів.

Щоб швидше домогтися ефекту відновлення й відчувати себе в межах норми, фахівці радять дотримуватися основних принципів RICE-терапії, яка складається з чотирьох моментів:

 • Rest — відпочинок. Важливо забезпечити стан відпочинку ушкодженому суглобу. Категорично відмовтеся від руху й навантажень на час лікування.
 • Ice — лід. Ні для кого не секрет, що у випадках різних ударів лід, як ніхто інший, допоможе ліквідувати припухлість і знизити рівень больових проявів. Використовуйте компреси з льоду до того моменту, поки вони вам показані. 15 хвилин вранці й 15 хвилин увечері цілком достатньо для полегшення вашого загального стану.
 • Compress — компресія. Не забувайте про компресійну білизну й еластичні бинти. Вони допоможуть зафіксувати пошкоджену ділянку в правильному положенні й не дадуть наростати набряку. Головне — не переборщити з утягуванням, щоб не порушити кровообіг.
 • Elevate — підйом. Як тільки у вас трапилася травма, підійміть пошкоджену ділянку вище рівня серця. Подібна маніпуляція теж сприяє зниженню набряку.

Якщо ваша травма супроводжується нестерпним болем, на перших порах варто прийняти знеболююче, яке відпускається без рецепта (наприклад, ібупрофен).

Через кілька днів можна ввести в схему лікування легкий масаж пошкодженої області з метою повернення рухливості. Найкраще робити це під чуйним керівництвом фізіотерапевта.

Відносно часу відновлення — тут все індивідуально. У когось лікування займає кілька днів, а у когось — не один місяць. Це залежить від тяжкості травми й індивідуальної здатності організму до регенерації.

Перша допомога при розтягуванні зв'язок

Найкраще при перших симптомах розтягування звернутися до фахівця. Але якщо у вас на момент удару немає можливості потрапити в медустанову, виконайте наступні рекомендації:

 1. Забезпечте собі стан повного спокою, ні в якому разі не намагайтеся приводити в рух пошкоджену ділянку.
 2. Щоб уникнути сильної набряклості пошкодженої ділянки, підійміть кінцівку вище рівня серця.
 3. Задійте холодні компреси, завдяки яким також швидше сходить набряк і притупляються больові відчуття. Прикладіть лід до травми на 15 хвилин, зробіть півгодинну перерву — і так по колу. Для найбільшого ефекту рекомендується забезпечити надходження холоду протягом 2 годин.
 4. Зафіксуйте ушкоджений суглоб еластичним бинтом або компресійною білизною.
 5. Для полегшення больового синдрому можна прийняти знеболюючі, які відпускаються без рецепта. Інші лікарські засоби потрібно застосовувати виключно за призначенням кваліфікованого медика!

Розтягування й спорт

Якщо в якийсь момент після пробудження в вашу голову прийшла думка різко ввести в своє життя тривалі силові тренування — на наступний день ви можете відчути всі «принади» віддачі організму. Щоб уникнути розтягнень у процесі занять спортом, постарайтеся давати навантаження поступово.

Якщо ж у вас трапилася максимально сильна кріпатура — не думайте відлежуватися. За словами лікаря, найкраще лікування в подібних випадках — невелике навантаження з подальшою гарячою ванною з морською сіллю.

Після ванни також рекомендується вживання гуртки міцного гарячого чаю.

Чому розтягування ще називають «хворобою бігунів»

Спортсмени, що займаються бігом, більше всіх схильні до таких захворювань, як тендиніт (пошкодження або розрив) ахіллового сухожилля, розтягнення щиколотки й феморопателлярний артроз (біль, набряк, відчуття тертя й хрускоту в коліні). Чому так відбувається?

Неякісне взуття, занадто велике спортивне навантаження, суттєві ризики неправильного розташування стоп на біговій поверхні призводять до різного роду пошкоджень суглобів.

До слова, зі слів ортопеда, на сьогоднішній день травми, отримані під час спорту, мають лідируючу першість.

Найкраще лікування будь-якого захворювання — це його своєчасна профілактика. Не перевантажуйте свій організм, носіть зручне взуття й будьте завжди уважні та обережні! Всім здоров'я!

З цим симптомом стикаються багато людей хоча б раз у житті. Виникає слабкість у руках та ногах, м'язи стають млявими й неслухняними, з'являється відчуття постійної втоми. Чому так відбувається? Читайте на блозі apteka24.ua. 

А чи знаєте ви, чому вени сині, а кров — червона? Або чому в одних людей вони сильно помітні під шкірою, у той час як у інших людей вен практично не видно? Читайте про цей дивовижний феномен у нашій новій статті.

apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.

Встанови додаток і отримай знижку 100 грн на перше замовлення від 1000 грн по промокоду АРР100

App StoreGoogle Play
preview