0800 30 22 44

8:00 - 20:00. Безкоштовно

Хлоргексидин та фурацилін для горла: який антисептик кращий?

Біль у горлі — це симптом різних ЛОР-захворювань. Він може бути викликаний як незначними хворобами, так і небезпечними. Полоскання горла — один з найефективніших способів швидко і надійно позбутися болю та запалення в ротоглотці. Для цих цілей можуть використовуватися антисептичні засоби, наприклад, такі популярні як Хлоргексидин та Фурацилін. Однак який засіб краще вибрати? Який з них більш ефективний? Та як правильно полоскати горло кожним з них?

Залімська Юлія СергіївнаРедакціяЮлія Залімська
Оновлено
Хлоргексидин та фурацилін для горла: який антисептик кращий?

Найчастіше біль у горлі викликаний інфекціями або факторами навколишнього середовища, наприклад, такими як сухе повітря. Хоча біль у горлі може викликати дискомфорт, зазвичай він проходить сам собою. Однак іноді необхідно вдатися до застосування медикаментозних засобів для полоскання горла.

У цій статті мова в основному піде про два найпоширеніші і найчастіше застосовувані препарати, що використовуються при болю в горлі — це Хлоргексидин і Фурацилін. Який із цих антисептиків кращий?

Хлоргексидин чи Фурацилін: відмінності між цими лікарськими препаратами

Обидва лікарські засоби є антисептиками, які можуть застосовуватися у ЛОР-практиці для лікування інфекцій горла. Попри те, що вони є препаратами з однієї фармакологічної групи, у них все ж таки є свої характерні відмінності.

Насамперед необхідно розуміти, що таке антисептики. Це протимікробні засоби широкого спектру дії (тобто вони діють на безліч патогенів). Мають відносно високу токсичність для людини і тому застосовуються в основному місцево.

Розберемо ці два антисептика більш докладно.

Хлоргексидин: чи можна використовувати для полоскання горла?

Хлоргексидин є галогеновмісною сполукою. Основна його діюча речовина — це хлоргексидину біглюконат. У вигляді місцевого полоскання для горла він використовується як антисептичний засіб з місцевою антибактеріальною активністю.

Хлоргексидин входить у реакцію з поверхнею мікробних клітин, цим порушуючи цілісність клітинної мембрани. Згодом хлоргексидин проникає в клітину та викликає витік внутрішньоклітинних компонентів, що призводить до загибелі клітини.

Хлоргексидин є дешевшим і не менш ефективним замінником дорогого Мірамістину.

Хлоргексидин випускається у флаконах у вигляді розчину. У нього буває різна концентрація, яка має застосування у різних галузях медицини. Хлоргексидин для полоскання горла слід використовувати в концентрації 0,05%.

Ціна на хлоргексидин в аптеках України варіюється від 9 гривень до 70 гривень. Ціна залежить від форми випуску, а також від концентрації та об'єму розчину.

Фурацилін — що це і як лікувати хворе горло?

Фурацилін відноситься до фармакологічної підгрупи похідних нітрофурану. Його основним компонентом є нітрофурал (нітрофуразон).

Фурацилін ефективний щодо грампозитивних та грамнегативних бактерій. Він має бактерицидну (призводить до загибелі мікробів) дію. Також цей засіб має протипротозойний ефект (активний проти найпростіших мікроорганізмів).

Фурацилін має кілька лікарських форм:

 • таблетки;
 • готовий розчин;
 • концентрат;
 • порошки.

Всі лікарські форми Фурациліну використовуються для приготування розчину для зовнішнього та місцевого застосування, крім готового розчину.

Ціна Фурациліну коливається від 20 гривень до 94 гривень.

Зверніть увагу! Антисептичні розчини, такі як Хлоргексидин та Фурацилін для полоскання горла, не можна застосовувати понад 14 днів. Це може призвести до дисбалансу мікрофлори в порожнині рота, внаслідок чого можуть виникнути пов'язані з цим хвороби (наприклад, оральний кандидоз).

Хлоргексидин для полоскання горла: як застосовувати?

Водний хлоргексидин для полоскання горла може застосовуватися тільки в концентрації 0,05%. Використання цього засобу у ЛОР-практиці у вищій концентрації може призвести до орального дисбактеріозу, оскільки Хлоргексидин діятиме не тільки на патогенну мікрофлору, але також і на корисну.

Хлоргексидин для полоскання горла: як застосовувати?

Хлоргексидин застосовується при хворобах горла, таких як:

 • тонзиліт (запалення піднебінних мигдалин);
 • фарингіт (запалення глотки);
 • ларингіт (запалення гортані).

Цим розчином допустимо лікувати навіть травматичні ураження слизової рота та гортані.

Ось як полоскати горло Хлоргексидином:

 1. Перед використанням цього препарату слід прополоскати ротову порожнину звичайною водою.
 2. Далі необхідно відміряти 15-20 мл лікарського засобу.
 3. Полоскати горло потрібно протягом 30-60 секунд, після чого сплюнути рідину (не ковтати!).
 4. Не можна відразу після застосування хлоргексидину полоскати рот водою. Це значно знизить ефективність ліків.

Полоскати горло хлоргексидином можна 1-2 рази на день. Після процедури полоскання не можна вживати їжу та пити будь-які напої протягом 1,5-2 годин.

Даний препарат не можна використовувати дітям віком до 12 років. Вагітним і жінкам, що годують, Хлоргексидин може призначати тільки лікар, якщо така необхідність є.

Побічні ефекти, які можуть виникнути після полоскання:

 • печіння;
 • зміна смакових відчуттів;
 • фарбування зубів у темний колір;
 • сухість в роті;
 • поколювання язика;
 • присмак гіркоти.

Основними протипоказаннями до застосування місцевого полоскання Хлоргексидину є:

 • гіперчутливість до основного та допоміжного складу препарату;
 • вік до 12 років.

Як розводити фурацилін для полоскання горла?

Фурацилін, який використовується для полоскання горла, має різні форми випуску — від готового розчину до інших лікарських форм для самостійного приготування розчину.

Фурацилін має широке застосування в отоларингології, де він використовується при таких захворюваннях горла як гнійний тонзиліт, фарингіт, ларингіт.

Готовий розчин 0,02% Фурациліну можна відразу використовувати для полоскання горла. Для однієї процедури полоскання використовують 100 мл розчину.

Таблетки, порошок та концентрат для приготування розчину Фурациліну необхідно розводити за наступною схемою:

 • таблетки, порошок — 1 таблетка або 1 саше порошку (0,9 г) Фурациліну розчиняється у пів склянці (100 мл) гарячої води з додаванням половини чайної ложки кухонної солі. Це необхідно для якнайшвидшого розчинення даного лікарського препарату. Полоскати горло можна тільки розчином, що вже охолонув до кімнатної температури;
 • концентрат — 5 мл концентрату розчиняють у 100 мл води кімнатної температури.

Полоскання Фурациліном зазвичай проводиться мінімум 3 рази на день. При гострому тонзиліті кратність полоскання може становити до 8 разів на добу. Полоскати горло необхідно після їди, після чого протягом 1-2 годин не можна їсти і пити для ефективного впливу ліків.

Для дітей Фурацилін необхідно розводити на більший об'єм води (наприклад, 5 мл концентрату, 1 таблетка або саше на 500 мл води).

Фурацилін може застосовуватися у вагітних та жінок у період лактації лише за призначенням лікаря.

Як розводити фурацилін для полоскання горла?

Фурацилін переноситься без побічних ефектів і рідко може викликати алергічну реакцію.

Серед протипоказань спостерігається лише підвищена чутливість до похідних нітрофурану.

І все-таки що краще: Хлоргексидин чи Фурацилін?

Ці обидва лікарські засоби ефективні проти багатьох інфекційно-запальних захворювань горла. Однак вони мають трохи різний спектр дії щодо патогенної флори.

Хлоргексидин та Фурацилін: порівняльна характеристика препаратів

Порівняльна характеристика Хлоргексидин Фурацилін
Спектр дії

Це протимікробний препарат широкого спектру дії з продемонстрованою активністю як щодо грампозитивних, так і грамнегативних бактерій, дріжджів та вірусів. Протимікробна активність залежить від дози — Хлоргексидин має бактеріостатичну дію при нижчих концентраціях (0,02-0,06%) та бактерицидну при більш високих концентраціях (> 0,12%).

Хлоргексидин має більш широкий спектр дії на грампозитивну і грамнегативну флору.

Являє собою похідне нітрофурану, що має бактерицидну дію проти широкого спектру грамнегативних та грампозитивних бактерій. Він також має активність проти трипаносом (паразитарні мікроорганізми).
Застосування для дітей Застосовується для полоскання горла лише з 12 років Фурацилін має менш агресивний вплив на мікрофлору ротової порожнини, а тому може застосовуватися у педіатричній практиці (з 6 років). Однак при полосканні горла у дітей необхідно навчити дитину правильно це робити, щоб не допустити проковтування розчину всередину.
Побічні реакції

Хлоргексидин може чинити неприємні місцеві реакції.

Фурацилін добре переноситься і зазвичай не викликає місцевих побічних дій.
Кратність застосування Режим застосування варіюється від 1 до 2 разів на добу. Кратність використання становить від 3 до 8 разів на день.

Здійснювати вибір між цими антисептичними засобами повинен переважно лікар залежно від ЛОР-захворювання, тяжкості перебігу інфекційного процесу та віку пацієнта. Оскільки іноді буває так, що одне й теж захворювання викликають різні види збудників.

При виникненні болю в горлі не варто вдаватися до самостійного призначення медикаментозних засобів, це може нашкодити, а іноді навіть і не надати бажаного результату. Насамперед необхідно звернутися до лікаря для виявлення першопричини цієї недуги. Також для того, щоб дізнатися про основні причини виникнення болю в горлі, читайте нашу статтю про біль у горлі при ковтанні: чому вона виникає і в яких випадках застуда ні до чого.

Дізнайтесь більше про здоров'я на apteka24.ua.

 

Цей редакційний матеріал пройшов перевірку на достовірність лікарем-отоларингологом другої категорії медичного центру Medical PlazaКались Оленою Валеріївною.

 

Джерела

Хлоргексидин / Державний реєстр лікарських засобів України

Фурацилін / Державний реєстр лікарських засобів України

Chlorhexidine / PubChem (англ.)

Chlorhexidine Gluconate / MSKCC (англ.)

The Advantages and Disadvantages of Chlorhexidine Mouthwash / Healthline (англ.)

Chlorhexidine / NHS (англ.)

Nitrofural / DrugBank (англ.)

Nitrofural (Nitrofurazone) / National Center for Biotechnology Information (англ.) 

Nitrofural / Drugs.com (англ.)

Nitrofural / ScienceDirect (англ.)

Nitrofurazone (Topical Route) / Mayo Clinic (англ.)

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.