0800 30 22 44

8:00 - 21:00. Безкоштовно

Який пробіотик краще: кефір, чайний гриб чи капсули?

Здоров'я кишківника — це баланс мікроорганізмів, що мешкають в травному тракті. І підтримка їх правильного балансу життєво важливо для фізичного, психічного здоров'я та імунітету. Пробіотики грають в цьому свою роль. Але які краще: кефір, чайний гриб або лікарські капсули?

Гоменюк Дарья АлександровнаРедакціяДарья Гоменюк
Оновлено
Нагадуємо, що у apteka24.ua є мобільний додаток: 12 000 препаратів з докладними інструкціями і, звичайно, доставкою по всій Україні. Шукайте нас в App Store і Google Play.
P.S. Знижка 100 грн на перше замовлення від 1000 грн за промокодом APP100
Який пробіотик краще: кефір, чайний гриб чи капсули?

Шлунково-кишковий тракт (ШКТ) травної системи регулярно піддається впливу харчових частинок, токсичних речовин навколишнього середовища і потенційних патогенів. Підтримка сильної та здорової травної системи є ключем до нормального засвоєння поживних речовин, створення надійного і різноманітного мікробіому і підтримки загального благополуччя і здоров'я шлунково-кишкового тракту.

Про мікрофлору кишківника і мікробіом

Пробіотик — це частина широкої картини, що стосується бактерій і тіла людини — її мікробіому. Для ясності, можна розглядати мікробіом як ліс, в якому існують найрізноманітніші живі види, які підтримують порядок і здоров'я цього середовища, тобто, тіла. Ці живі види називаються мікробами. У тілі людини знаходяться трильйони мікробів, особливо вони зосереджені в товстому і тонкому кишківнику. Це ціла армія з:

 • бактерій;
 • грибів (дріжджі);
 • вірусів;
 • найпростіших.

Мікробом кожної людини унікальний. Немає двох людей з однаковими мікробними клітинами, навіть у близнюків вони будуть різними.

Щоб мікроб можна було назвати пробіотиком, він повинен володіти кількома характеристиками:

 • здатністью бути ізольованим від людини;
 • здатністью вижити в кишківнику після прийому їжі, тобто, мати стійкість;
 • мати доведену користь для людини;
 • бути безпечними.

Що таке пробіотики й навіщо вони потрібні?

Пробіотики вивчаються на предмет їх потенційної користі, наприклад, запобігання інфекцій, зміцнення імунної системи й підтримки здоров'я шкіри та нервової системи.

Не можна сказати, що тема пробіотиків і кишківника повністю вивчена, але дослідники все ще намагаються повністю зрозуміти, як вони діють і які їхні особливі переваги для здоров'я людей. Велика частина дискусій про потенційні позитивні ефекти пробіотиків зосереджена на їх здатності підтримувати здоров'я шлунково-кишкового тракту (ШКТ).

Коли справа доходить до здоров'я кишківника, пробіотики можуть:

 • не дозволяти шкідливим бактеріям прикріплятися до слизової оболонки кишківника і рости там;
 • відправляти сигнали своїм клітинам, щоб вони накопичували слиз в кишківнику і допомагали йому діяти, як бар'єра проти інфекції;
 • служити перешкодою для токсичних речовин, що виділяються певними бактеріями, і, як наслідок, зупиняти захворювання;
 • сприяти зростанню інших «корисних» бактерій, які можуть поліпшити здоров'я і самопочуття.

Як вибрати пробіотик?

Щоб бути справжнім пробіотиком, продукт повинен містити живі та активні бактеріальні культури, і це має бути зазначено на упаковці.

Загальна рекомендація — вибирати пробіотичні продукти, що містять не менше 1 мільярда колонієутворюючих одиниць і містять роди Lactobacillus, Bifidobacterium або Saccharomyces boulardii — одні з найбільш вивчених пробіотиків

Але, можливо, доведеться копнути глибше, оскільки кожен рід бактерій охоплює безліч штамів, які дають різні результати.

Наприклад, йогурт, зроблений з двох заквасочних бактеріальних культур — Streptococcus thermophilus і Lactobacillus bulgaricus, і, здавалося б, їх достатньо, але ці бактерії часто знищуються кислотою шлунка і не мають жодного позитивного ефекту.

Знаючи це, деякі компанії додають в продукт додаткові бактерії, тому перевіряйте маркування і вибирайте продукти з бактеріями, доданими в заквасочні культури.

Безумовно, пробіотичні продукти — кращий вибір. Це:

 • йогурт;
 • кефір;
 • чайний гриб (ферментований чорний чай);
 • квашена капуста (охолоджена, не призначена для тривалого зберігання);
 • кімчи (приготована з ферментованої капусти);
 • темпі та місо (також з ферментованої капусти);
 • соєві боби.

Що краще: кефір, чайний гриб чи капсули з пробіотиками?

Кефір

У кефірних грибках описано присутність понад 20 видів молочнокислих бактерій різних видів, понад 10 родів і видів дріжджів, 2 види оцтовокислих бактерій.

Молочнокислі бактерії представлені такими мікроорганізмами як:

 • мезофільні молочнокислі стрептококи видів Streptococcus lactis, Streptococcus cremoris;
 • ароматоутворюючі бактерії видів Streptococcus diacetylactis, Leuconostoc dextranicum;
 • молочнокислі палички роду Lactobacillus.

Кефір є дуже важливим пробіотичним харчовим продуктом, оскільки сприяє загальному оздоровленню організму. Це обумовлено цілим рядом його біологічних ефектів: антиканцерогенним, радіопротекторним, антігенотоксічним і антимутагенним, антиоксидантним, гіпотензивним, гіпоглікімічним, протизапальним і ранозагоючим антимікробним, імуногенним і протиалергічним.

Чайний гриб

Комбуча (сучасна назва чайного гриба) — не тільки суперфуд, а й ціла спільнота бактерій і дріжджів. Свою популярність напій отримав тим, що він «зміцнює здоров'я».

Комбучу готують з чаю, цукру і дріжджів — все це змішують, залишають настоюватися і бродити. Таким чином настій збагачується бактеріями, різними мікроорганізмами та кислотами. Але в чому особливість? На відміну від бактерій в кисломолочних продуктах, мікроорганізми в чайному грибі живучі й активні, тому після пари ковтків комбучі травлення прийде в норму набагато швидше.

Сучасні методи дослідження відновлюють популярність комбучі як пробіотика для лікування і профілактики багатьох захворювань. А препарати на його основі в недалекому майбутньому будуть використовувати як фармакологічні, що показує високу дієвість такого продукту.

Але вагітним і людям з ослабленою імунною системою краще утриматися від цього напою.

Капсули з пробіотиками

Капсули містять завжди «сухі» пробіотики. Вони потрібні в тому випадку, коли звичайних харчових продуктів вже недостатньо. Завжди звертайте увагу на дату виготовлення, форму випуску та умови зберігання пробіотика.

Якщо ви вирішили вибрати пробіотик в капсулах, беріть тільки ті, де є спеціальна оболонка, що захищає в ній весь вміст, оскільки всі мікроорганізми в капсулі транспортуються через шлунок прямо до кишківника. І спеціальна оболонка забезпечує цей процес, не даючи капсулі розпастися ще під дією соляної кислоти та жовчі. 

Підсумовуючи, можна сказати що пробіотики в правильній капсульній формі — захищені, тому вони однозначно дійдуть до кишківника, ніж звичайні продукти.

Чи можна розглядати пробіотики як лікування?

Пробіотики особливо гарні для людей з певними захворюваннями. Нижче наведено список поширених розладів шлунково-кишкового тракту.

Синдром роздратованого кишківника (СРК)

СРК може викликати діарею, закреп або і те, і інше по черзі.

Bifidobacterium infantis, Saccharomyces boulardii, Lactobacillus plantarum і суміш бактерій — це деякі пробіотики, які були вивчені на людях з СРК, вони можуть допомогти зменшити такі симптоми як відчуття здуття живота.

Запальне захворювання кишківника (ВЗК)

ЗЗК — це проблема імунної системи, що викликає запалення в травному тракті. Це може викликати біль, діарею, втрату ваги й кров при дефекації.

Дослідження показують, що деякі пробіотики, включаючи кишкову паличку Nissle і суміш штамів Lactobacillus, Bifidobacterium і Streptococcus, можуть допомогти зменшити запалення.

Інфекційна діарея

Інфекційна діарея викликається шкідливими бактеріями, вірусами або паразитами.

Lactobacillus rhamnosus і Lactobacillus casei можуть бути корисні при лікуванні діареї, викликаної ротавірусом, який часто вражає немовлят і маленьких дітей.

Багато штамів Lactobacillus і штам дріжджів Saccharomyces boulardii можуть допомогти скоротити тривалість перебігу інфекційної діареї.

Де можна знайти пробіотики і як їх приймати та зберігати?

Продукти з пробіотиками зазвичай містять бактерії з двох груп: Lactobacillus і Bifidobacterium.

У харчових продуктах — це йогурт, кефір, квашена капуста або кімчи, але також їх можна придбати як добавку у вигляді таблеток або крапель, купувати які слід тільки в аптеці.

 • Хілак — нормалізує кишкову флору, її pH. В складові входять Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus helveticus.
 • Лінекс — головна речовина — лебенін, яка вміщує необхідні молочнокислі бактерії, конкретніше: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium infantis, Enterococcus faecium. Лінекс зазвичай призначають при інфекціях травного тракту і / або під час прийому антибіотиків.
 • Лактазік для дітей. Його може рекомендувати лікар, якщо є необхідність в додатковому джерелі ферменту лактази, а це допомагає засвоєнню молока, усуває коліки та здуття. Дозволяє зберегти грудне вигодовування.
 • Ентерожерміна — 1 флакон по 5 мл містить Bacillus clausii, вони коригують дизвітаміноз, викликаний дією антибіотиків, тобто, використовується як допоміжна терапія до основного лікування.
 • Пробіз — кожна капсула містить: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus casei, Bifidobacterium bifidum, Saccharomyces boulardii. Пробіз потрібен для збереження рівноваги кишкової мікрофлори, а також її захисту. Його можна використовувати і при розладах кишківника, при зміні харчування, стресі й просто як профілактичний засіб.
 • Лактовіт форте — це комбінація з Lactic Acid Bacillus (Bacillus coagulans (Lb.sporogenes)), фолієвої кислоти та вітаміну B12. Такий препарат можна дорослим і дітям від 6 місяців.

Зберігайте пробіотик відповідно до вказівок на упаковці. Багато пробіотичних препаратів можна зберігати тільки в холодильнику.

Побічні ефекти пробіотиків

Небажані ефекти від пробіотиків все ж існують. Є легкі побічні ефекти, які тривають недовго, наприклад, гази та здуття живота. І є більш серйозні побічні ефекти — це алергічні реакції на пробіотики або на інгредієнти, що входять до складу комбінованих продуктів. І це поки єдине, що відомо і точно встановлено.

Для людей, які в цілому здорові, поширена думка, що пробіотики безпечні для прийому, але насправді ж мало що відомо про їх довгострокове застосування. Пробіотики можуть викликати інфекцію у людей зі слабкою імунною системою, тому дуже важливо тримати зв'язок з лікарем на випадок рішення щодо будь-яких нових ініціатив з приводу «поліпшення» і «прокачування» свого здоров'я.

Якщо ваш лікар рекомендував вам приймати пробіотичні продукти або добавки, приймайте їх, як описано, щоб максимізувати користь і запобігти їх короткочасній дії.

Про те, що шлунково-кишковий тракт не в порядку, може свідчити здуття живота і підвищене газоутворення. Дізнайтеся, як не допустити дискомфорту в кишківнику і які пробіотики можуть допомогти налагодити його роботу.

Порушити баланс мікроорганізмів в шлунково-кишковому тракті можуть різні фактори, але, на щастя, впливу більшості з них можна запобігти, якщо знати як. Читайте докладніше про те, що таке дисбактеріоз насправді: причини виникнення, симптоми і ефективні препарати для лікування.

Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.

 

Даний редакційний матеріал пройшов перевірку на достовірність лікарем медичного центру Medical PlazaШевченко Дариною Юріївною.

 

Джерела

What are probiotics and can they aid GI health? /  American Gastroenterological Association

Probiotics: a role in the treatment of intestinal infection and inflammation? / BMJ

Use of probiotics in gastrointestinal disorders: what to recommend? / NCBI

Probiotics and prebiotics in intestinal health and disease: from biology to the clinic / Nature

Effects of probiotics on gut microbiota: mechanisms of intestinal immunomodulation and neuromodulation / NCBI

How to Pick the Best Probiotic for You / HealthEssentials

Probiotics, Nutrition, and the Small Intestine / SpringerLink

Probiotics for Gastrointestinal Conditions: A Summary of the Evidence / American Academy of Family Physicians

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.

Встанови додаток і отримай знижку 100 грн на перше замовлення від 1000 грн по промокоду АРР100

App StoreGoogle Play
preview