0800 30 22 44

8:00 - 21:00. Безкоштовно

Чи є вакцина проти коронавірусу, яка дійсно допомагає: огляд 7 відомих препаратів

Застосування вакцини від Covid-19 вважається на даний момент найефективнішим способом боротьби з пандемією. Тому тема вакцинації стосується кожного і відразу виникає питання: застосовувати вакцину Pfizer або AstroZeneca? Moderna або може CoronaVac? Аптека24 розповіла про 7 вакцинах від коронавірусу та їх особливостях.

Карлова Ольга ВикторовнаРедакціяОльга Карлова
Оновлено
Нагадуємо, що у apteka24.ua є мобільний додаток: 12 000 препаратів з докладними інструкціями і, звичайно, доставкою по всій Україні. Шукайте нас в App Store і Google Play.
P.S. Знижка 100 грн на перше замовлення від 1000 грн за промокодом APP100
Чи є вакцина проти коронавірусу, яка дійсно допомагає: огляд 7 відомих препаратів

Чи є вакцина від коронавірусу, яка безпечна для застосування в будь-якому віці, не викликає ускладнень і гарантує результат? Який з усіх препаратів від COVID-19 найефективніший і які види ліків існують?

Дізнайтеся з цієї статті про вакцини від ковіду, які використовуються в Україні та у світі. 

Види вакцин проти вірусів: класифікація ВООЗ

Вакцини від коронавірусу бувають декількох видів. Щоб зрозуміти, чим вони відрізняються, можна звернутися до класифікації видів вакцин, розробленої Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Для виготовлення даного препарату може використовуватися один з трьох видів основних компонентів, наприклад:

1. Цілісний вірус, чи бактерія. З них виготовляють три види вакцин:

 • інактивовану (убиті патогенні мікроорганізми);
 • атенуйовану (живі віруси);
 • векторну.

2. Частинки патогенного мікроорганізму. Такі фрагменти вірусів і бактерій входять до складу субодиничного виду вакцин.

3. Генетичний матеріал (нуклеїнові кислоти). З них виробляють такий вид лікарських засобів, як вакцини на основі нуклеїнових кислот, які містять РНК або ДНК вірусу.

Давайте детальніше розглянемо особливості кожного виду вакцин.

Живі вакцини (атенуйовані)

Вони називаються живими, так як основною їх складовою є ослаблені віруси. До складу однієї атенуйованої вакцини входять ослаблені штами живих шкідливих мікроорганізмів. Після введення в організм даної речовини запускається механізм імунної реакції і поступово виникає імунітет на даний патоген.

Незважаючи на те, що живий інфекційний агент не є небезпечним, оскільки він є ослабленим і у вакцині міститься мала його кількість, слід пам'ятати, що після щеплення може підніматися температура, виникнути озноб і боліти рука в місці уколу. Однак такі реакції виникають не у всіх і проходять протягом 48-74 годин. Вони свідчать про те, що організм бореться з шкідливим патогеном.

Людям з ослабленою імунною системою можуть бути протипоказані живі вакцини.

Інактивовані вакцини проти вірусів

Такі препарати виготовляють з убитих внаслідок термічної обробки або впливу отрути хвороботворних вірусів, які були вирощені в лабораторних умовах. Убиті віруси не здатні викликати захворювання, тому вакцини з доведеною ефективністю можна використовувати без побоювання за своє здоров'я. 

Перші два-три дні після щеплення інактивованим засобом також можуть спостерігатися побічні ефекти у вигляді підвищення температури, болі в зоні уколу, стану загального нездужання. Виготовлення даної вакцини займає тривалий період, так як патогенні мікроорганізми необхідно вирощувати в лабораторії.

Для вироблення імунітету на речовину, що вводиться, може знадобитися ведення через певний час повторної дози, тобто, потрібно зробити два щеплення. Інактивовані вакцини проти грипу, на відміну від атенуйованих, дозволено використовувати вагітним, що свідчить про їх відносну безпечність.

Вакцина від коронавірусу

Векторна вакцина

Принцип виробництва таких вакцин полягає в тому, що в спеціально обладнаних лабораторіях у безпечний для людини вірус вводять білок шкідливого мікроорганізму. Далі цей вірус, як головний елемент вакцини, потрапляє в організм і від нього відділяється білок патогена, на який виробляється імунна реакція. Тобто, для введення частки хвороботворного вірусу потрібен інший безпечний вірус.

Такий вид лікарських засобів можна виготовити за короткий термін, а найяскравішим його прикладом є вакцини від Ебола.

Субодиничні вакцини

Для їх виробництва використовуються частинки, субодиниці вірусу або бактерії — звідси і назва «субодинична вакцина». Такі фрагменти можуть бути вилученими із загиблого патогенного мікроорганізму або синтезовані в штучних умовах завдяки генній інженерії.

Вакцини на основі нуклеїнової кислоти

Щоб їх виготовити, потрібна спеціальна ділянка генетичної структури вірусу, за допомогою якої можна генерувати білок патогена, на який повинен виробитися імунітет. Якщо розкрити це більш детально, то код ДНК вірусної бактерії перетворюється в інформаційну РНК, а потім продукується білок, на який виникає імунна реакція.

Які є вакцини від коронавірусу: 7 дозволених і найбільш популярних препаратів у світі

Вакцинація

На розробку дієвої вакцини проти коронавірусу спрямовані зусилля вчених багатьох країн. На даний момент існує понад 200 вакцин від COVID-19, однак не всі з них уже пройшли перевірку на ефективність і безпеку.

Перш, ніж Всесвітня організація охорони здоров'я видасть дозвіл на використання нового препарату для щеплень, він повинен пройти 3 етапи досліджень. Згідно зі статистикою від 1-го до 3-го етапу, тобто, від лабораторії до клінічних досліджень проходять 7 з 100. А після клінічного тестування ефективним виявляється 1 з 5. Розробка великої кількості вакцин підвищує шанс, що одна або декілька з них будуть дієвими.

Зараз у всьому світі найчастіше вакцинуються 7-ма вакцинами від ковіду. Нижче ми розглянемо особливості та дієвість кожної з них.

№1 Pfizer

Ефективність даної американської вакцини становить 95%, а використовувати її можна починаючи з 16-річного віку.

На відміну від традиційних вакцин від грипу вона не містить цілісний вірус, але до її складу входить інформаційна РНК, яка допомагає створити спайковий білок коронавірусу. Саме на нього в організмі виробляються антитіла. Вона відноситься до виду вакцин на основі нуклеїнової кислоти.

Необхідно робити два щеплення Pfizer, з різницею між першою та другою в 21 день.

Випробування вакцини Pfizer проводилося на 44 тис. чоловік. Практично половина з них належала до вікових груп, які найбільше схильні до ризику зараження COVID-19. У результаті в 95% людей після щеплення не спостерігалися симптоми коронавірусу.

Вакцину заборонено використовувати людям, які мають алергію до якого-небудь її компонента.

Крім того, ризику виникнення серйозних побічних ефектів піддаються:

 • вагітні та жінки;
 • люди з ослабленим імунітетом.

Перед щепленням вони обов'язково повинні проконсультуватися зі своїм лікарем.

Вакцину слід зберігати при низьких температурах (від -80 ° C до - 60 ° C) менше 6 місяців. Перед застосуванням її потрібно розбавляти з фізіологічним розчином і використовувати протягом 6 годин після змішування.

№2 Moderna

Вона так само, як і Pfizer, є американської представницею вакцин на основі нуклеїнової кислоти. Moderna можна використовувати людям, які досягли 18 років.

Вводити препарат слід двічі з різницею в часі між першим і другим щепленням у 28 днів. У ході дослідження на 30 тис. добровольців було виявлено, що його ефективність становить 94,1%.

Після введення Moderna в деяких випадках спостерігалися такі короткострокові побічні ефекти:

 • біль у місці введення ін'єкції;
 • стомлюваність;
 • головний біль;
 • м'язовий біль;
 • біль у суглобах;
 • озноб.

Побічні ефекти частіше виникали в молодих людей після другого щеплення.

Людям, у яких є алергічні реакції на компоненти даної вакцини, вона протипоказана. Також з обережністю потрібно робити щеплення вагітним жінкам і пацієнтам з ослабленою імунною системою.

Зберігати Moderna слід при температурі від -15 до -25 градусів не більше 7 місяців, а перед застосуванням розбавляти.

№3 Johnson & Johnson

Вакцина цього виробника відноситься до векторного виду вакцин, які для транспортування в організм вірусного гена використовують генно-модифікований безпечний вірус. В американській вакцині Johnson & Johnson у якості субстрату застосовується аденовірус, саме в ньому переноситься код гена COVID-19, з якого далі продукується спайковий білок. На нього виробляється імунітет.

У результаті досліджень було виявлено, що вакцина ефективна в 66% випадків.

Щеплення Johnson & Johnson потрібно робити тільки один раз людям старше 18 років. Для молодшого віку вона протипоказана.

Ефект від вакцини починає спостерігатися через 14 днів після введення.

Побічні ефекти, які можуть тривати 1-2 дні:

 • швидка стомлюваність;
 • біль у місці введення ін'єкції;
 • головний біль і нудота;
 • м'язові болі.

Перед вакцинацією потрібно обов'язково проконсультуватися зі своїм лікарем. А зберігається Johnson & Johnson при холодних температурах до 3-х місяців.

№4 AstraZeneca (CoviShield)

AstraZeneca — це препарат, який виробляється за технологією векторних вакцин. Він розроблений англо-шведською фармкомпанією AstraZeneca і Оксфордським університетом. Однак Індія отримала ліцензію для його виготовлення під локальним назвою CoviShield.

Слід зазначити, що в Індії існує 3 тис. фармакологічних компаній та 10 тис. виробництв лікарських засобів. У цій країні виготовляють 65% вакцин і 20% препаратів дженериків від загальної кількості, що випускається у світі.

Формули багатьох медикаментів розробляються в різних державах, а потім їх виготовляють на виробничих потужностях у Індії. Це обумовлено дешевою робочою силою, держпрограмою підтримки фармкомпаній і податковими пільгами.

У березні 2021 року AstraZeneca офіційно оголосила про загальну ефективність своєї вакцини в 79%. Показники дієвості після першого та другого щеплення для різних груп населення й від різних штамів коронавірусу відрізняються.

AstraZeneca дозволена з 18-річного віку. Вводити потрібно дві дози з інтервалом 4-12 тижнів.

Побічні ефекти:

 • біль, почервоніння, набряк або свербіж у місці ін'єкції;
 • озноб, головний біль, відчуття втоми;
 • біль у м'язах і суглобах;
 • нудота, блювота;
 • підвищення температури, біль у горлі, нежить, озноб;
 • втрата апетиту, біль у животі, втрата свідомості.

З самого початку її використання в певних європейських країнах було заборонено робити щеплення AstraZeneca людям старше 65 років. Пізніше було виявлено, що у деяких прищеплених почав виникати тромбоз. Хоча таких випадків було 40 серед 17 млн ​​вакцинованих людей, багато країн (наприклад, Німеччина, Італія, Франція, Голландія, Данія, Норвегія) призупинили її використання.

Зберігати CoviShield потрібно при температурі від +2 до +8 градусів не більше 6 місяців.

В Україні індійським ліцензованим аналогом вакцини AstraZeneca, препаратом CoviShield, почали вакцинуватися з кінця лютого 2021 року. Але вже в березні Індія заявила про призупинення експорту вакцини у зв'язку з новим спалахом COVID-19 всередині країни та інформаційною війною, спрямованою проти препарату.

№5 CoronaVac

Її виготовляє китайська компанія Sinovac Biotech. CoronaVac містить інактивований вірус. Її загальна ефективність за попередніми даними становить 78%, але так як дослідження вакцини ще тривають даний показник може змінюватися.

Вводити слід 2 дози препарату з проміжком e 2 тижні.

Побічні реакції, які можуть виникати протягом двох днів після щеплення:

 • підвищення температури, озноб;
 • головний біль;
 • стомлюваність;
 • набряк і біль на місці введення вакцини.

CoronaVac зберігають при температурі від +2 до +8 градусів протягом 6 місяців.

У грудні 2020 року Україна замовила 1,8 млн доз даного медикаменту, гроші на які були виділені з держбюджету. Замовлення на закупівлю вакцини отримала приватна компанія «Лекхім». Постачання почалися з березня поточного року.

№6 Novavax

Це американська вакцина субодиничного виду. Загальна ефективність становить більше 80%. Проти звичайного штаму коронавірусу вона дієва в 96% випадків, а проти британського в 86%.

Вакцинація проходить в 2 етапи. Що стосується побічних ефектів, то вони стандартні для більшості вакцин і включають:

 • головний або м'язовий біль;
 • підвищену температуру й озноб;
 • слабкість і набряк у місці уколу.

Зберігати Novavax потрібно при температурі від +2 до +8 градусів.

Завезення даного лікарського засобу в Україні заплановане на липень 2021 року. Поставками буде займатися індійська фірма Serum Institute. За ліцензією в Індії буде здійснюватися виробництво медикаменту.

№7 Sputnik V

Це російська вакцина векторного типу. Модифікований аденовірус є вектором. У нього вводять код гена коронавірусу й вже після ін'єкції в організмі виробляються спеціальні білки, на які відбувається імунна реакція.

Вакцинація Sputnik V проходить у два етапи. Проміжок між щепленнями становить 3 тижні.

На офіційному сайті компанії виробника вказано, що ефективність вакцини дорівнює 91,6%.

Зберігати препарат слід при температурі -18,5 градусів у рідкому вигляді, і від +2 до +8 градусів у сухому вигляді.

Вакцинація в Україні від коронавірусу: особливості та які вакцини вже доступні

Щеплення

Всесвітня організація охорони здоров'я занепокоєна питанням доступності вакцин у всіх країнах світу. Тому в рамках спеціального механізму COVAX кожна з 172 країн, які беруть у ньому участь, може отримати безкоштовну партію препаратів, схвалених ВООЗ.

Головний санітарний лікар України, Віктор Ляшко, говорив про те, що до нас може прибути Pfizer або AstraZeneca. Однак першою 23 лютого 2021 прибула AstraZeneca. Однак поставки цієї вакцини поки призупинені.

На даний момент в Україні дозволені три вакцини: AstraZeneca (Covishield), Pfizer і Novavax. Ввезення останньої з них почався в кінці березня 2021, а Pfizer поки недоступна.

У рамках COVAX в Україну планується завести 16 млн безкоштовних вакцин, якими будуть робити щеплення в першу чергу людям з групи ризику (лікарі, військовослужбовці, пенсіонери, працівники сфери освіти). Але в нашій країні в групу ризику входить 21 млн чоловік, тому інша частина препаратів буде закуповуватися за бюджетні гроші.

Вакцинуватися людина зможе тільки тієї вакциною, яку завезли в країну та яка дозволена ВООЗ. Віктор Ляшко робить акцент на тому, що після захворювання COVID-19 виробляється імунітет, який може зберігатися 3-6 місяців. Через це тим, хто перехворів ковідом рекомендовано вакцинуватися після цього терміну, так як кількість вакцини обмежена.

Слід пам'ятати, що жодна вакцина не гарантує 100% результат і після щеплення можуть виникати як вірусне зараження, так і побічні ефекти. Перед вакцинацією також потрібно проконсультуватися з лікарем.

Лікувати вірусну інфекцію потрібно противірусним препаратом. Дізнайтеся з нашої статті про секрет противірусних препаратів: чому більшість з них неефективні та якісь медикаменти радить приймати ВООЗ.

Як правильно лікувати кашель і які види його бувають? Читайте в новій статті про найефективніші таблетки від сухого й мокрого кашлю.

Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.

 

Джерела

Вакцины и иммунизация: Что такое вакцинация? /ВОЗ

Различные типы вакцин против COVID-19 / ВОЗ

Типы вакцин против сезонного гриппа / ВОЗ

COVAX: сотрудничество в интересах справедливого доступа к вакцинам против COVID-19 во всем мире / ВОЗ

Johnson & Johnson’s COVID-19 Vaccine Authorization: What to Know / GoodRx

Moderna’s COVID-19 Vaccine Authorization: What to Know / GoodRx

Pfizer’s COVID-19 Vaccine Authorization: What to Know / GoodRx

Oxford-AstraZeneca COVID-19 vaccine efficacy / The Lancet

Вакцина CoviShield прилетіла. Розповідаємо коротко, чим вакцинують українців / BBC

Вакцина /SputnikVaccine

Safety and efficacy of an rAd26 and rAd5 vector-based heterologous prime-boost COVID-19 vaccine: an interim analysis of a randomised controlled phase 3 trial in Russia /  The Lancet 

Original and Variant COVID-19 Strains in United Kingdom and South Africa Trials / Novavax

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.

Встанови додаток і отримай знижку 100 грн на перше замовлення від 1000 грн по промокоду АРР100

App StoreGoogle Play
preview