0800 30 22 44

8:00 - 20:00. Безкоштовно

Чим корисний цинк і чому він потрібен кожному: 9 корисних властивостей цинку для імунітету, травлення і краси

Цинк зміцнює імунітет — це науково доведений факт. Останнім часом добавки с цинком та вітаміном С — це саме те, що призначають лікарі при вірусних захворюваннях. Але як приймати цинк? Яка добова доза для дорослих та дітей? І в яких продуктах найбільше цинку? Дізнайтеся про це та про додаткову користь цинку для організму.

Карлова Ольга ВикторовнаРедакціяОльга Карлова
Оновлено
Чим корисний цинк і чому він потрібен кожному: 9 корисних властивостей цинку для імунітету, травлення і краси

Про користь вітаміну С і вітаміну D знають практично всі. Але чим корисний цинк? Розповідаємо про маловідомі факти про хімічний елемент, який необхідний кожній людині.

Цинк (Zn): особливості й характеристики даного елемента

Цинк — це поживна речовина, яка бере участь у багатьох процесах в організмі й входить до складу більшості ферментів. Людина може отримувати його тільки зовні, тобто, з їжею або добавками.

У яких продуктах міститься цинк?

Існує досить великий перелік продуктів, до складу яких входить даний елемент. До них відносять:

 • молюски (устриці, краби, омари, мідії);
 • м'ясо (свинина, баранина, яловичина, курка, індичка) і яйця;
 • бобові культури (сочевиця, нут, квасоля);
 • горіхи різних видів і насіння гарбуза;
 • гриби;
 • цільнозернові культури (кіноа, овес, коричневий рис);
 • деякі овочі (буряк, капуста, спаржа, горох);
 • молочні продукти (сир, йогурт, молоко).

Організм людини швидше й легше засвоює цинк з продуктів тваринного походження. Найбільше його міститься в устрицях.

Біодоступність цинку в зернових культурах дещо обмежена через фітати. Це рослинні сполуки, які уповільнюють засвоєння даної речовини. Підвищити біодоступність Zn в рослинних продуктах можна за допомогою води, а саме замочивши бобові або зернові культури на пару годин у воді. Скільки ж потрібно його вживати, щоб не виник дефіцит?

Добова норма цинку

Вчені рекомендують приймати його в таких кількостях:

 • 11 мг — чоловіки старше 19 років;
 • 8 мг — жінки старше 19 років.

Максимально в добу дозволено вживати 40 мг цинку. Перевищення даної дози викликає побічні ефекти.

Побічні ефекти цинку

 • нетравлення;
 • діарея;
 • головний біль;
 • нудота;
 • блювота.

При тривалому пероральному прийомі цинку в високих дозах він може викликати дефіцит міді. Люди з низьким рівнем міді можуть відчувати неврологічні проблеми, такі як оніміння і слабкість в руках і ногах.

Не використовуйте цинк для інтраназального введення (через носову порожнину). Дана форма цинку може викликати втрату нюху.

Передозування цинком

Безумовно, Zn необхідний кожній людині, але його надлишок спричиняє такі наслідки:

 • проблеми з шлунково-кишковим трактом (здуття живота, діарея, нудота, блювота);
 • втрата апетиту й млявість;
 • зниження активності імунної функції;
 • зміна рівня холестерину в організмі;
 • дефіцит міді, і внаслідок цього неврологічні проблеми та слабкість в кінцівках.

Цинк є другим за кількістю мікроелементом в організмі людини, на першому місці стоїть залізо. Крім того, він входить до складу більше ніж 100 ферментів, які беруть участь у метаболізмі, травленні й багатьох інших процесах.

Цікаво зауважити, що даний елемент також є одним з компонентів ферменту, який відповідає за почуття запаху й смаку. Тому нестача цинку може знизити здатність відчувати різні смаки та запахи.

Дана речовина має великий перелік корисних властивостей.

Взаємодія цинку з лікарськими препаратами

Можливі взаємодії включають:

 • Антибіотики. Пероральний прийом цинку під час прийому хінолонових або тетрациклінових антибіотиків може вплинути на їх здатність боротися з бактеріями. Прийом антибіотика за дві години до або через чотири-шість годин після прийому цинку може звести до мінімуму цей ефект.
 • Пеніцилламін. Використання цинку перорально з пеніцилламіном (купримін, депен) може знизити здатність препарату послаблювати симптоми артриту. Прийом цинку принаймні за дві години до або після прийому препарату може звести до мінімуму цей ефект.
 • Діуретики. Ці ліки від артеріального тиску збільшують кількість цинку, теряемого з сечею.

9 корисних властивостей цинку

Нормоване вживання цього мікроелементу може допомогти уникнути багатьох хвороб. А користь цинку полягає в наступних 9 властивостях.

№1 Підтримка нормального функціонування щитовидної залози

Цинк впливає на гормони щитовидної залози й регулює їх діяльність. А його дефіцит підвищує ймовірність виникнення захворювань даного органу та може супроводжуватися випадінням волосся. Коли спостерігається якась патологія щитовидної залози, у людини перевіряють рівень заліза й поповнюють його нестачу за допомогою добавок і продуктів харчування.

№2 Цинк для імунітету

Розглянутий елемент активує Т-лімфоцити й прискорює час передачі сигналів між клітинами імунної системи, в результаті чого організм швидко реагує на патоген і починає з ним боротися. Більш того, дослідження 2012 року показали, що прийом добавок цинку скорочує тривалість простудних захворювань у дорослих старше 19 років. Цю речовину також додають до деяких назальних спреїв та інших лікарських засобів від застуди. Недолік даного елемента призводить до ослаблення імунітету.

Цинку найбільше в молюсках

№3 Сприяє загоєнню ран і допомагає при акне

У шкірних покривах міститься 5% цинку від усієї його кількості, що знаходиться в тілі людини. Він бере участь у синтезі колагену, а при виразках, опіках, ранах та інших пошкодженнях шкіри проявляється дефіцит даного елемента. Тому Zn входить до складу ранозаживлюючих засобів і активно використовується в медицині.

Така патологія як акне також пов'язана з нестачею цинку. Це захворювання спостерігається у 4,9% населення світу та  являє собою вугровий висип, яка викликається діяльністю бактерій Propionibacterium acnes і закупоркою сальних залоз. Розглядувана речовина пригнічує діяльність даних бактерій і допомагає у боротьбі з акне.

№4 Цинк для волосся

Дефіцит цинку так само, як і його передозування, негативно впливає на ріст і здоров'я волосся. Вживання даної речовини в дуже великих або малих кількостях призводить до телогенової, андрогенної і осередкової алопеції (облисіння). Але якщо дотримуватися рекомендованого дозування, то проблем з волоссям не виникне.

№5 Впливає на чоловічу фертильність

Фертильність у чоловіків — це їх здатність мати дітей. Сперма безплідних чоловіків відрізняється значним зниженим рівнем Zn. А його вживання підвищує рухливість сперматозоїдів і сприяє збільшенню їх кількості.

Результати експерименту, проведеного в Нідерландах, показали, що після того, як чоловік приймає сульфат цинку, в його організмі починає вироблятися більше активні сперматозоїди. Однак перед застосуванням добавок безплідним чоловікам потрібно проконсультуватися з лікарем.

№6 Збільшує ймовірність народження здорової дитини

Вагітним жінкам необхідно вживати цинку більше, ніж усім іншим, а саме мінімум 12 мг на добу. Це обумовлено тим, що певна кількість цього елемента потрібно не тільки для організму жінки, а й для нормального розвитку плода. Він бере участь в синтезі ДНК, білка й в поділі клітин.

Низький рівень даної речовини може призвести до викидня, затримці розвитку плода й передчасних пологів.

№7 Сприяє нормальній роботі шлунково-кишкового тракту

Якщо людина приймає з їжею і харчовими добавками нормовану кількість Zn, то ймовірність виникнення будь-яких відхилень з боку шлунково-кишкового тракту вкрай мала. Однак при серйозних захворюваннях шлунково-кишкового тракту (виразка шлунка, хвороба Крона, шлунково-кишкового тракту, глютеновая хвороба) спостерігається дефіцит даної речовини.

Крім того, ВОЗ рекомендує приймати таблетки цинку для лікування діареї у дітей та дорослих.

№8 Зміцнює кістки

Прийнято вважати, що з міцністю кісток безпосередньо пов'язаний кальцій. Але цинк не менш важливий для підтримки кісткової маси і її міцності. Низьке споживання Zn може призвести до ламкості кісток і втрати їх маси, особливо у жінок після менопаузи.

№9 Сприяє гарному зору й запобігає його патології

Цинк є одним з ключових компонентів ферментів, що впливають на гостроту зору й здатність людини бачити в темряві. Його нестача провокує зміни сітківки ока і може спровокувати погіршення зору. Багато дослідників висувають припущення, що даний хімічний елемент уповільнює прогресування вікової дегенерації жовтої плями.

Його дефіцит може призвести до багатьох негативних наслідків для людини. Але як він проявляється і хто до нього найбільш схильний?

Дефіцит цинку: симптоми й хто до нього найбільш схильний

Недолік цинку виявляється в результаті лабораторних досліджень і спеціальних тестів. Однак його також можна помітити завдяки таким зовнішнім проявам:

 • випадіння волосся;
 • діарея;
 • затримка статевого дозрівання;
 • гіпогонадизм у чоловіків (патологія яєчок);
 • імпотенція;
 • шкірні рани;
 • ураження очей;
 • уповільнення загоєння ран;
 • порушення сприйняття смаку.

Звичайно, дані відхилення можуть бути викликані іншими причинами, тому й необхідне лабораторне дослідження на кількість цинку в організмі.

Вегетарінці найбільше страждають від дефіциту цинку

Його дефіцит найчастіше мають такі групи населення:

 1. Люди, з захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Патології ШКТ можуть знижувати абсорбцію цинку з шлунково-кишкового тракту. І через це підвищується необхідна норма його споживання. У такому випадку лікарі можуть радити пацієнтам приймати Zn в таблетках та інших лікарських формах.
 2. Вегетаріанці. Біодоступність цинку при вегетаріанських дієтах набагато нижче, ніж при стандартному вживанні всіх продуктів без винятку. Це викликано тим, що вегетаріанці не їдять м'ясо, в якому міститься його найбільша кількість. Крім того, вегетаріанці вживають велику кількість злакових і бобових культур, де швидкому засвоєнню Zn заважають фітати. Люди, які не їдять м'ясо, можуть збільшити дозу даної речовини за допомогою замочування перерахованих вище рослинних культур у воді на кілька годин перед їжею.
 3. Вагітні та жінки. Багато вагітних жінок можуть відчувати дефіцит цинку, так як велика його кількість потрібна для росту й розвитку самого плода. Лактація також зменшує запаси Zn. Тому норма споживання цинку для вагітних і годуючих жінок становить 12 мг на добу.
 4. Немовлята у віці 7-12 місяців, які харчуються виключно грудним молоком. Грудне молоко забезпечує достатню кількість цинку тільки для дітей до 6 місяців (2 мг/день). А з 7-ми місячного віку їм уже потрібно пити по 3 мг в день. Крім грудного молока, діти у віці 7-12 місяців повинні також споживати продукти або суміші, що містять Zn.
 5. Пацієнти з серповидно-клітинною анемією (зміна будови білка гемоглобіну). Статистика показує, що 44% дітей з даними захворювання мають низьку концентрацію даної речовини в плазмі крові. 60-70% дорослих з серповидно-клітинною анемією також відчувають дефіцит цинку. Тому таким людям вкрай необхідно приймати його добавки.
 6. Люди, які страждають на алкоголізм. Приблизно у 30-50% алкоголіків спостерігається дефіцит Zn в крові. Це відбувається через те, що споживання етанолу знижує всмоктування даного елемента в кров і збільшує виведення цинку з сечею. Крім того, різноманітність і кількість їжі, споживаної багатьма людьми з алкогольною залежністю дуже обмежена.

Вживати цинк можна у формі таблеток, капсул і крапель.

Найефективніші препарати, до складу яких входить цинк:

Вживайте цинк в рекомендованих кількостях, а при проявах будь-яких симптомів його надлишку або дефіциту зверніться до лікаря.

А ви знаєте, що вітаміни та інші мікроелементи можуть бути не тільки корисними, а й завдавати шкоди? До негативних наслідків призводить передозування вітамінами. Читайте новий матеріал про наслідки прийому великих доз вітаміну С, вітаміну Д і цинку.

В аптеках можна знайти лікувальні засобами з декількома формами вітаміну D. Але яка з них найкраща і найефективніша? Дізнайтеся про це у статті про правила вибору вітаміну Д в аптеці та який препарат вибрати, щоб захиститися від вірусів і застуди.

apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.

 

Джерела

Zinc: Everything You Need to Know / Healthline

Zinc / NIH

Добавка цинка во время беременности / ВОЗ

What are the health benefits of zinc? / MedicalNewsToday

ZINC / WebMed

Zinc / Harvard T.H. Chan

Обогащение цинком основных продуктов питания в целях улучшения показателей содержания цинка / ВОЗ

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.