0800 30 22 44

8:00 - 20:00. Безкоштовно

Антибіотики та алкоголь: що трапиться з організмом, якщо поєднувати ці речовини

Всі знають, що приймати разом антибіотики і алкоголь заборонено. Але чому? Чим конкретно це небезпечно для організму?

Карлова Ольга ВикторовнаРедакціяОльга Карлова
Оновлено
Антибіотики та алкоголь: що трапиться з організмом, якщо поєднувати ці речовини

Чи можна поєднувати антибіотики з алкоголем? В інтернеті можна знайти безліч відповідей на це питання, які суперечать одна одній. Однак, коли мова йде про здоров'я, потрібно точно знати, як застосовувати ліки. Тому команда медичних експертів apteka24.ua вирішила розповісти про те, що буде, якщо пити антибіотики та алкоголь.

Що таке антибіотики?

Антибіотики — це спеціальні лікарські засоби, які використовують для боротьби з інфекційними захворюваннями, викликаними бактеріями. Антибактеріальні препарати перешкоджають розмноженню й росту бактерій, а також знищують їх.

Антибіотики та алкоголь

Ліки даної групи використовують для лікування таких хвороб:

 • стоматологічні інфекції;
 • бактеріальні пневмонії;
 • шкірні інфекції;
 • інфекції сечового міхура й нирок;
 • ангіна, викликана стрептококом;
 • набряк головного й спинного мозку (менінгіт);
 • бактеріальні інфекції вуха, горла, носа та гортані;
 • сифіліс (венеричне інфекційне захворювання).

На жаль, антибіотики крім патогенних бактерій вбивають і корисні для людини. Тому приймати їх слід лише за приписом лікаря й разом з ними пити пробіотики (живі корисні бактерії) або пребіотики (продукти життєдіяльності корисних бактерій).

Антибактеріальні препарати в аптеках повинні відпускатися тільки за рецептом.

Чи можна пити алкоголь з антибіотиками: 5 причин чому цього не можна робити

Лікарі не рекомендують поєднувати антибіотики та алкоголь за цілою низкою причин. Більш того, спиртні напої небажано пити з будь-яким лікарським засобом, так як це може завдати шкоди здоров'ю.

Вживання алкоголю в будь-якій кількості під час боротьби з інфекцією, викликаною бактеріями, може призвести до зневоднення, порушення нормального сну та перешкоджати природній здатності організму до самовідновлення. А в багатьох інструкціях до антибактеріальних препаратів зазначено, що їх не можна поєднувати з алкоголем.

Чи можна пити алкоголь з антибіотиками

Перейдемо до розгляду 5-ти основних причин, чому одночасно приймати спиртне й антибіотики не можна.

Причина №1 Сповільнюється виведення алкоголю з організму

Головна складова алкоголю — етиловий спирт, у печінці людини він перетворюється в ацетальдегід (метаболіт розпаду алкоголю) за допомогою ферменту алкогольдегідрогенази. Далі метаболіт етилового спирту продовжує розщеплюватися, після чого виводиться з організму. Однак, якщо прийняти антибіотик, то це зупинить дію вищезгаданого ферменту, а продукт алкоголю почне накопичуватися, надаючи токсичного ефекту.

Накопичення ацетальдегіду може призвести до появи таких симптомів:

 • нудота;
 • блювота;
 • запаморочення;
 • почервоніння обличчя;
 • головний біль;
 • задуха;
 • сплутаність свідомості;
 • біль у грудях.

Причина №2 Подвійна токсична дія

Найбільшої шкоди спільне застосування антибіотиків і алкоголю приносить печінці. Алкоголь порушує синтез жирних кислот у гепатоцитах (клітини печінки), а антибіотики можуть закупорювати жовчні протоки. Така подвійна токсична дія призводить до порушення роботи печінки.

Алкоголь і антибіотики чинять негативну дію й на інші органи, наприклад:

 • нирки;
 • серце й судинну систему;
 • кишечник, шлунок;
 • головний мозок.

Причина №3 Зниження терапевтичної дії антибіотиків

Алкоголь і багато антибіотиків метаболізуються (розщеплюються) у печінці за допомогою певних ферментів (алкогольдегідрогенази й ацетальдегіддегідрогенази).

Що буде, якщо пити алкоголь з антибіотиками

При вживанні великої кількості спиртних напоїв за короткий проміжок часу ферменти починають розщеплювати алкоголь, а розпад препарату сповільнюється. У результаті — рівень антибіотика в організмі збільшується, так як він не повністю метаболізується. Це призводить до високої токсичності й виникнення побічних ефектів.

Якщо алкоголь вживати щодня, що характерно для алкоголізму, то ферменти починають більш активно розщеплювати антибіотики, внаслідок чого рівень ліків у організмі знижується. Це призводить до затягування процесу одужання та навіть до резистентності до антибіотиків.

Причина №4 Алкоголь послаблює імунну систему

Спиртовмісні напої під час свого розщеплення в організмі послаблюють імунну систему людини. Для боротьби з інфекційним захворюванням дуже важлива імунну відповідь, а якщо її порушити, то хвороба може затягнутися. Крім того, спільний прийом алкоголю і антибіотиків зменшує ефективність останніх та призводить до негативних наслідків для здоров'я. Тому якщо ви проходите курс антибіотикотерапії — від спиртного слід відмовитися.

Також важливо помітити, що алкоголь порушує режим сну, а саме уві сні в організмі людини виробляються спеціальні білки імунної системи — цитокіни. Ці речовини активують імунну реакцію на патогени. При їх нестачі захисна відповідь організму сповільнюється.

Причина №5 Алкоголь збільшує ймовірність виникнення побічних дій антибіотика

Різні групи антибіотиків у деяких індивідуальних випадках можуть викликати такі побічні ефекти:

 • нудоту, блювоту, діарею, втрату апетиту;
 • порушувати мікрофлору кишечника й призводити до дисбактеріозу;
 • головний біль, запаморочення, сплутаність свідомості, сонливість і порушення сну;
 • негативні зміни в роботі серцево-судинної системи;
 • алергічні реакції;
 • патологічні зміни з боку опорно-рухового апарату та сечовидільної системи.

Після одночасного прийому антибіотиків і алкоголю ймовірність виникнення перелічених вище реакцій збільшується. У зв'язку з цим краще не поєднувати дві даних речовини.

Конкретний перелік побічних ефектів певного медикаменту можна знайти в його інструкції.

Як правильно приймати антибіотики?

Будь-який препарат з даної групи ліків слід пити тільки після призначення лікаря. Займатися самолікуванням за допомогою антибіотиків вкрай небезпечно.

Кваліфікований медичний фахівець повинен не просто призначити вам медикамент певного дозування, але й розповісти, як правильно його приймати. Також лікар повинен повідомити, від яких дій під час лікування слід утримуватися.

Як правильно приймати антибіотики

Як правильно пити антибіотики: до їжі або після? Усе залежить від форми лікарського засобу. Як правило, у інструкції вказано, коли саме потрібно приймати препарат. Але якщо такої інформації немає, то ви можете запитати свого лікаря про час прийому, призначеного їм препарату.

Більшість фармацевтів вважають, що антибіотики в таблетованій формі найкраще пити після їжі, так як це не буде негативно впливати на слизову шлунку й не заподіє шкоди шлунково-кишковому тракту.

Курс лікування антибіотиками недовгий і може тривати 1-2 тижні. На цей час слід відмовитися від вживання алкоголю.

Бережіть себе та приймайте антибіотики тільки відповідно до рекомендацій лікаря. А також пам'ятайте, що спільний прийом антибактеріальних препаратів і спиртних напоїв призводить до негативних наслідків.

Як вибрати дієвий антибіотик проти бронхіту, отиту та інших хвороб? Дізнайтеся з нашої нової статті про ТОП-5 найбільш ефективних антибіотиків, які точно допоможуть. 

А чи можна поєднувати гідазепам і алкоголь? До яких наслідків може призвести спільний прийом популярних ліків і спиртних напоїв, читайте в новому матеріалі.

Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.

 

Джерела

Can You Drink Alcohol With Antibiotics? / Drags.com

Can I drink alcohol while taking antibiotics? / NHS

Combining Antibiotics and Alcohol: Is It Safe? / Healthline

Can you mix antibiotics and alcohol? / BBC

Alcohol and Antibiotics / Addiction Center 

Антибіотики та алкоголь: ніколи і нікому чи виключення можливі? / Pharma.net

What Are Antibiotics? / WebMD

Alcohol-related changes in the intestinal microbiome influence neutrophil infiltration, inflammation and steatosis in early alcoholic hepatitis in mice / PubMed

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.