0800 30 22 44

8:00 - 20:00. Безкоштовно

Экстренна контрацепція

Знайдено 6 товарів
Грінчак Анна ВолодимирівнаРедакціяАнна Грінчак
Оновлено
Фільтри
Ціна
-
Взаємодія з алкоголем
Імпортний
Спосіб введення
Рецептурна видача
Форма випуску
Кількість в упаковці
Температура зберігання
Активний інгредієнт

Що таке екстрена контрацепція?

Екстрена контрацепція (ЕК) – це метод, який потенційно може знизити ризик незапланованої вагітності. Ви можете використовувати ЕК, якщо:

 • ви не користувалися презервативами чи іншими методами контрацепції під час вагінального сексу;
 • ви припустилися помилки при використанні звичайних протизаплідних засобів (забули прийняти протизаплідні таблетки, змінити пластир або кільце);
 • ваш презерватив порвався або зісковзнув після еякуляції (сім'явипорскування).

Існує кілька видів ЕК, які лише трохи відрізняються своєю ефективністю:

 • пігулка ЕК;
 • внутрішньоматкова спіраль (ВМС).

Для забезпечення ефективності ВМС можна застосувати до 5 днів після близькості без засобу контрацепції або до 5 днів після раннього терміну, коли у вас могла бути овуляція. Таблетка може зменшити ваші шанси на зачаття, якщо ви приймете її протягом 5 днів (120 годин) після незахищеного вагінального сексу. Проте цей метод працює найкраще, коли ви приймаєте таблетку якомога раніше — чим раніше, тим краще.

Препарат ЕК — це не те саме, що і таблетка для переривання виношування дитини (також звана медикаментозним абортом). Таблетка екстреної контрацепції не викликає викидня. Вона не може спрацювати, якщо ви вже вагітні, і не зашкодить течії вже наявної вагітності.

Більшість жінок можуть застосовувати таблетки ЕК. Їх можуть приймати жінки, які не можуть використовувати гормональні протизаплідні засоби, такі як комбіновані таблетки та протизаплідні пластирі. Також екстрену контрацепцію можна застосовувати підліткам лише після консультації із кваліфікованим медичним фахівцем. 

Як працює екстрена контрацепція?

Вагітність не виникає відразу після сексу – тому можна запобігти вагітності через кілька днів після цього. Вся річ у термінах.

Сперма може жити у вашому тілі до шести днів після статевого акту, очікуючи появи яйцеклітини. Якщо ви овулюєте в цей час, сперматозоїди можуть зустрітися з яйцеклітиною і викликати вагітність. Таблетки екстреної контрацепції тимчасово зупиняють виділення яйцеклітин із яєчника. Це схоже на натискання кнопки екстреного гальмування під час овуляції. Від того, де ви знаходитесь у своєму менструальному циклі і коли після незахищеного сексу ви приймете таблетку, може вплинути на те, наскільки добре вона запобігає вагітності. Таблетки не вплинуть, якщо у вашому організмі вже почалася овуляція.

Внутрішньоматкова спіраль (ВМС) — це пристрій, який вводиться в матку лікарем. Вона вивільняє мідь, щоб яйцеклітина не імплантувалася в матку. Також метал має токсичний вплив на сперматозоїди.

Екстрена ВМС не вступить у реакцію з жодними іншими ліками, які ви приймаєте. Однак її не потрібно вводити, якщо є шанс, що ви вже у положенні. Спіралі безпечно використовувати при грудному вигодовуванні, і це не вплине на вироблення молока.

Коли починаються місячні після екстреної контрацепції?

Після того як ви приймете таблетку для екстреної контрацепції, наступна менструація може наступити раніше або пізніше, ніж зазвичай. Більшість жінок менструація настає протягом тижня після очікуваної дати. Ваші місячні також можуть бути більш важкими, світлішими, плямистими і більш-менш болючими, ніж зазвичай.

Якщо у вас не почалися місячні більш ніж на один тиждень пізніше після очікуваного початку менструації або якщо ви думаєте, що можете завагітніти після прийому таблеток для екстреної контрацепції, пройдіть тест на вагітність, щоб переконатися в цьому, напевно.

Якщо ви не вагітні, ваш менструальний цикл має повернутися до норми наступного місяця. Однак часте використання екстреної контрацепції може призвести до нерегулярних або непередбачуваних менструацій.

Як зрозуміти, що екстрена контрацепція подіяла?

За підрахунками, 0,6-2,6% дівчат, які приймають таблетки ЕК, однаково опиняються у положенні. Якщо овуляція відбулася перед тим, як ви використовували ЕК і ви були фертильні під час інтимної близькості без презервативу, вона не буде ефективною.

Таблетки для ЕК іноді здатні викликати блювання. Якщо вас вирвало протягом двох годин після застосування, повідомте свого лікаря. Можливо, вам доведеться прийняти ліки, щоб знизити нудоту, а потім прийняти другу дозу екстреної контрацепції.

Немає конкретних ознак, що таблетки спрацювали. Після застосування можуть виникнути легкі кров'яні виділення. Якщо через тиждень після очікуваних місячних у вас вони не почалися, зробіть тест на вагітність та зверніться до гінеколога.

Інший доступний метод ЕК — мідна ВМС, застосована протягом перших 5 діб після статевої близькості. Спіралі працюють так само добре на п'яту добу після незахищеної близькості, як і першого дня. Спіраль запобігає імплантації заплідненої яйцеклітини на слизову оболонку матки та має 99% ефективності.

Протипоказання для екстреної контрацепції

Абсолютних протипоказань до застосування препаратів з левоноргестрелом немає, проте ефективність може бути знижена за наступних станів:

 • захворювання мальабсорбції, наприклад, хвороба Крона;
 • прийом препаратів, що індукують ферменти, наприклад, рифампіцин.

Таблетки з уліпристалом ацетатом не потрібно приймати за нижченаведених обставин:

 • захворювання мальабсорбції, наприклад, хвороба Крона;
 • підвищена чутливість до уліпристалу ацетату;
 • тяжка печінкова дисфункція;
 • препарати, що індукують ферменти, наприклад рифампіцин;
 • годування груддю – уникайте годування груддю протягом 7 днів після прийому УПА;
 • астма, недостатньо контрольована кортикостероїдами;
 • ліки, що підвищують pH шлункового соку, наприклад омепразол, ранітидин.

Мідна ВМС не підходить жінкам із такими хворобами:

 • міома матки з викривленням порожнини матки;
 • запальне захворювання органів малого тазу;
 • інфекції, що передаються статевим шляхом (особливо хламідіоз чи гонорея).

Наскільки шкідлива екстрена контрацепція?

Пігулки ЕК досить безпечні – мільйони людей використовують різні види екстреної контрацепції понад 30 років. Повідомлень про серйозні ускладнення не надходило. Таблетки не викликають будь-яких довгострокових побічних ефектів, не впливають на метаболізм, тромбоутворення та на вашу здатність завагітніти у майбутньому.

Після застосування екстреної контрацепції зберігається украй маленька ймовірність розвитку внутрішньоматкової вагітності. Вона може виникнути, навіть якщо у вас з'явилася маткова кровотеча. Тому екстрену контрацепцію необхідно приймати лише після консультації з гінекологом, особливо жінкам, які мають сальпінгіт або позаматкову вагітність в анамнезі.

Обов'язково відразу звертайтеся за медичною допомогою, якщо у вас з'явився раптовий біль у нижній частині живота – це ознака імплантації заплідненої яйцеклітини поза маткою. 
Як часто можна пити таблетки екстреної контрацепції?
Для отримання ефекту достатньо прийняти 1-2 таблетки залежно від препарату та необхідної дози.

Приймати медикаменти ЕК можна хоч раз на місяць - це не завдасть сильної шкоди. Однак гінекологи рекомендую користуватися даними препаратами не частіше ніж 2-3 рази на рік. Використання цих медикаментів кілька разів на місяць може призвести до тимчасового збою менструального циклу.

ЕК можна застосовувати лише епізодично. Вона не повинна замінювати регулярну контрацепцію. Екстрена контрацепція не завжди дозволяє запобігти наступу вагітності. Протизаплідні засоби, які ви використовуєте до або під час сексу (наприклад, ВМС, імплант, протизаплідні таблетки, презервативи тощо), набагато ефективніші, доступніші та зручніші.

Чи є ймовірність вагітності після екстреної контрацепції?

Медикаменти ЕК приблизно на 89% ефективні, якщо ви встигли прийняти їх протягом трьох діб після статевого акту без контрацептиву. Ви можете приймати їх протягом п'яти днів після статевого акту, але чим раніше ви приймете їх після статевого акту, тим вони є ефективнішими. Якщо ви маєте надмірну вагу або приймаєте деякі інші препарати, це також може позначатися на ефективності екстреної контрацепції.

Жоден з методів екстреної контрацепції не може на 100% запобігти зачаттю. Якщо у вас не настане менструація через тиждень після того, як ви зазвичай очікуєте, пройдіть тест на вагітність і сходіть до свого гінеколога.

Не приймайте два різні види медикаментів після їди одночасно або протягом п'яти днів один з одним, тому що вони можуть протидіяти один одному і взагалі не працювати.

Екстрена контрацепція при ГВ: чи можна приймати таблетки?

Медикамент із левоноргестрелом можна безпечно приймати під час грудного вигодовування. Хоча невелика кількість гормонів (близько 0,1% дози) у таблетках може потрапляти до грудного молока, передбачається, що вони не шкідливі для вашої дитини.

Однак через відсутність даних про вплив, виробник рекомендує годувати грудьми малюка лише через 8 годин після застосування.

Мідна ВМС не вплине на лактацію та здоров'я дитини.

Які існують таблетки екстреної контрацепції?

Для ЕК використовують такі медикаменти:

 • гестагени (левоноргестрел) — затримує овуляцію і згущують цервікальний слиз;
 • уліпристала ацетат — блокує імплантацію;
 • антипрогестини (міфепристон) — гальмує настання овуляції.

Екстрена контрацепція: які таблетки краще?

Вибір кращої ЕК залежить від кількох факторів:

 • кількість днів після незахищеної близькості;
 • ваша маса тіла;
 • ваші індивідуальні протипоказання та ліки, які ви застосовуєте.

Тому найкращий препарат для запобігання вагітності це той, який обраний після консультації з вашим лікарем. Одні з найпопулярніших засобів ЕК в Україні – Постинор, Ескапел та Лергесан.

Побічні ефекти препаратів екстреної контрацепції

Прийом таблетки ЕК не спричиняє серйозних або довгострокових побічних дій. Медикаменти можуть викликати короткострокові побічні ознаки, які у більшості випадків покращуються за 1-2 дні:

 • біль у голові та животі;
 • запаморочення;
 • стомлюваність;
 • нудота та блювання;
 • чутливість молочних залоз.

Якщо у вас є захворювання і ви стурбовані тим, що прийом засобів ЕК може бути ризикованим, поговоріть із лікарем.

Мідна ВМС може викликати інші побічні ефекти, включаючи менструальний біль та сильну кровотечу. Зверніться до лікаря при виникненні цих ознак. Попри всі переваги внутрішньоматкових спіралей, їх слід вводити після сексуального насильства, оскільки це збільшує ризик зараження інфекціями.

 

 

Джерела

What are the contraindications for emergency postcoital contraception? / Medscape (англ.)

An Update on Emergency Contraception / American Family Physician (англ.)

Emergency contraception: Oral and intrauterine options / Australian Family Physician (англ.)

Emergency Contraception / ScienceDirect (англ.)

Emergency contraception / WHO (англ.)

Emergency Contraception / ClevelandClinic (англ.)

Emergency contraception / NCBI (англ.)

 

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.

Ціни на Экстренна контрацепція

Экстренна контрацепціяЦіна
Ескапел таблетка по 1.5 мг, 1 шт.
410,5грн
Лергесан таблетки по 0,75 мг, 2 шт.
226,9грн
Постинор таблетки по 0,75 мг, 2 шт.
365грн
Лергесан таблетки по 1,5 мг, 1 шт.
252,4грн
Ез-Ван таблетки для пероральної контрацепції 1,5 мг, 1 шт.
118,5грн