0800 30 22 44

8:00 - 21:00. Безкоштовно

Чи можна поєднувати парацетамол та ібупрофен і як правильно це робити?

Коли біль та жар не минають навіть після прийняття знеболювальних ліків, виникає потреба у комбінуванні цих засобів. Але поєднувати будь-які ліки небезпечно, особливо якщо це стосується анальгетиків-антипіретиків (парацетамол) та НПЗЗ (ібупрофен). Тому ми розповідаємо, як правильно комбінувати ці засоби.

Карлова Ольга ВикторовнаРедакціяОльга Карлова
Оновлено
Нагадуємо, що у apteka24.ua є мобільний додаток: 12 000 препаратів з докладними інструкціями і, звичайно, доставкою по всій Україні. Шукайте нас в App Store і Google Play.
P.S. Знижка 100 грн на перше замовлення від 1000 грн за промокодом APP100
Чи можна поєднувати парацетамол та ібупрофен і як правильно це робити?

Чи можна поєднувати парацетамол та ібупрофен і чи будуть ці препарати більш дієвими разом? Або може спільний прийом даних лікарських засобів викликає побічні ефекти і їх не можна комбінувати? Давайте з'ясуємо, для чого потрібно вживати парацетамол та ібупрофен одночасно й наскільки це безпечно для здоров'я.

У цій статті ми розповімо, чи можна пити ібупрофен з парацетамолом при застуді й больовому синдромі, а також пояснимо, у чому полягає їх схожість і відмінность.

Почнемо з детального розгляду основних властивостей даних препаратів і з'ясуємо: ібупрофен і парацетамол це одне й те ж чи ні.

Парацетамол: основні властивості та особливості застосування

Парацетамол — це болезаспокійливий і жарознижуючий засіб. Його використовують для лікування різного роду болей: головний, м'язовий, зубний, менструальний, біль у спині, суглобах, а також при артриті. Однак основною властивістю парацетамолу прийнято вважати полегшення симптомів лихоманки (зниження температури тіла), а також зменшення больового синдрому й дискомфорту при застудних захворюваннях і грипі.

парацетамол, ибупрофен, парацетамол и ибупрофен, ибупрофен и парацетамол, парацетамол при простуде, жаропонижающее средство, воспалительные процессы, простуда, простудные заболевания повышенная температура, можно ли совмещать парацетамол и ибупрофен, ибупрофен и парацетамол вместе, парацетамол и ибупрофен одновременно, ибупрофен и парацетамол это одно и то же

Переваги парацетамолу:

  • його максимальна концентрація в організмі досягається вже через 30-60 хвилин після прийому;
  • даний препарат не викликає залежність;
  • парацетамол ефективно знімає больовий синдром, локалізований в різних ділянках тіла;
  • цей лікарський засіб знижує підвищену температуру, яка виникає при ГРВІ й грипі, так і через інші захворювання, що супроводжуються запальним процесом;
  • його можна вживати дітям і дорослим, і він безпечніший, ніж ібупрофен для літніх людей;
  • даний препарат можна приймати спільно з багатьма іншими ліками для лікування застуди, якщо вони не є комбінованими засобами, до складу яких також входить парацетамол;
  • доступний в декількох формах випуску, а саме: твердих і шипучих таблетках, капсулах, сиропах, суспензіях, ректальних супозиторіях, розчинах для ін'єкцій.

Недоліки парацетамолу:

  • тривалість дії препарату коротше, ніж у ібупрофену й становить близько 4-х годин;
  • хоча парацетамол знімає біль легкого та середнього ступеня інтенсивності при артриті, однак він не зменшує запалення й набряклість суглобів;
  • даний лікарський засіб не впливає на запальні процеси в організмі;
  • препарат є гепатотоксичним (токсичний для печінки), тому його передозування може призвести до порушень печінкової функції;
  • неправильне застосування парацетамолу (не за призначенням або у великих дозуваннях) може викликати побічні ефекти, серед яких нудота, блювота, утруднене дихання, безсоння, нервове збудження, шкірні реакції, головний біль.

Парацетамол не рекомендують приймати частіше, ніж раз в 4-6 години, а його максимальна добова доза дорівнює 4000 мг (4 г). Перед прийомом парацетамолу необхідно проконсультуватися з лікарем.

Увага! Читайте уважно інструкцію до парацетамолу та до всіх лікарських препаратів, які ви приймаєте разом з ним, адже до складу багатьох комбінованих засобів від застуди також може входити парацетамол. 

До таких медикаментів відносять:

  • Цитрамон;
  • Колдрекс;
  • Терафлю;
  • Комбігрип;
  • Аміцитрон;
  • Солпадеїн;
  • Комбіспазм;
  • Фармацитрон.

Це далеко не повний перелік, тому обов'язково звертайте увагу в інструкції на діючі речовини препарату. Передозування парацетамолом може призвести до ураження печінки й печінкової недостатності!

Ібупрофен: основні властивості та особливості застосування

Ібупрофен є нестероїдним протизапальним препаратом (НПЗП). Він блокує вироблення гормоноподібних речовин (простагландинів), що беруть участь у запальних процесах у організмі. Ібупрофен використовується для зниження температури й лікування болю різного характеру (головний, зубний, м'язовий, менструальний).

парацетамол, ибупрофен, парацетамол и ибупрофен, ибупрофен и парацетамол, парацетамол при простуде, жаропонижающее средство, воспалительные процессы, простуда, простудные заболевания повышенная температура, можно ли совмещать парацетамол и ибупрофен, ибупрофен и парацетамол вместе, парацетамол и ибупрофен одновременно, ибупрофен и парацетамол это одно и то же

Переваги ібупрофену:

  • препарат знімає запальні процеси в організмі;
  • ібупрофен не викликає залежності;
  • ці ліки мають жарознижувальну дію, тобто знижують температуру;
  • даний медичний засіб можна використовувати при болю від каменів в нирках;
  • тривалість його дії довша, ніж у парацетамолу, а саме 6 годин;
  • ібупрофен, як й інші препарати групи нестероїдних протизапальних засобів, більш ефективний для зняття болю високої інтенсивності, ніж парацетамол;
  • його можна використовувати для зменшення больового синдрому при травмах і розтягненнях;
  • він випускається в декількох формах: таблетки, капсули, суспензії, розчини для ін'єкцій.

Недоліки ібупрофену:

  • має великий спектр побічних ефектів з боку шлунково-кишкового тракту (ШКТ), серцево-судинної системи та нирок;
  • не рекомендований до тривалого застосування для людей, у яких є проблеми зі шлунком, наприклад, виразкова хвороба;
  • застосування ібупрофену небезпечне для літніх людей, так як у них підвищується ризик виникнення шлунково-кишкових кровотеч;
  • ібупрофен заборонений до застосування в третьому триместрі вагітності, а у другому й першому може спровокувати порушення розвитку плоду та викидень;
  • даний препарат може уповільнювати процес згортання крові, тому пацієнтам з больовим симптомом, що виник через рани й кровотечі, не слід використовувати ібупрофен.

Препарат можна приймати один раз в 4-6 годин. Якщо ви вживаєте ібупрофен без рецепту, то максимальна добова доза становить 1200 мг (1,2 г). У кожному індивідуальному випадку перед застосуванням даних ліків слід проконсультуватися з лікарем.

Таким чином, парацетамол та ібупрофен надають як однакові ефекти, наприклад, знімають біль, так і мають ряд відмінностей. Вони можуть посилювати схожі дії один одного.

Чи можна поєднувати парацетамол та ібупрофен, і в яких випадках цього робити не можна?

Ібупрофен і парацетамол можна комбінувати між собою. Спільно вони доповнюють один одного й надають 3 основних дії: жарознижуючу, аналгетичну (знеболюючу) та протизапальну. Якщо біль дуже сильна й вона довго не проходить, то можна використовувати комбінацію цих препаратів. Парацетамол знімає біль і жар, але жодним чином не діє на запальні процеси, а ібупрофен, навпаки їх усуває. Тому обидва цих препарата можуть використовуватися в комплексному лікуванні як простудних захворювань, так й інших патологій, що супроводжуються больовим синдромом і запаленням.

парацетамол, ибупрофен, парацетамол и ибупрофен, ибупрофен и парацетамол, парацетамол при простуде, жаропонижающее средство, воспалительные процессы, простуда, простудные заболевания повышенная температура, можно ли совмещать парацетамол и ибупрофен, ибупрофен и парацетамол вместе, парацетамол и ибупрофен одновременно, ибупрофен и парацетамол это одно и то же

Однак, як показують дослідження, при остеоартриті ефективніше застосовувати ібупрофен, парацетамол же при цьому захворюванні не ефективний. Те ж саме стосується розтягування м'язів і судом — для знеболювання в цих випадках краще використовувати ібупрофен.

При простудних захворюваннях можна застосовувати парацетамол та ібупрофен одночасно, чергуючи прийом таблеток, спочатку одну парацетамолу, а через 6 годин одну ібупрофену. Такий проміжок часу був визначений в ході досліджень і є найбільш безпечним для здоров'я. Парацетамол знімає біль і знижує підвищену температуру, а ібупрофен підсилює ці дії та усуває запалення в організмі, через яке й з'явилася підвищена температура.

Перед спільним застосуванням даних препаратів проконсультуйтеся з лікарем, самостійно не збільшуйте рекомендовані дозування й уважно читайте інструкції.

Зверніть увагу, що застосування парацетамолу та ібупрофену разом може призвести до подвійного навантаження на печінку. А також під час лікування цими двома препаратами уникайте:

  • застосування даних препаратів, якщо у вас є алергія на парацетамол або ібупрофен;
  • вживання алкогольних напоїв, так як це може підвищити ризик ушкодження печінки й виникнення печінкової недостатності. Людям, що страждають на алкоголізм або мають цироз печінки, перед прийомом даних лікарських засобів потрібно проконсультуватися з лікарем;
  • застосування ще якогось ліки з групи нестероїдних протизапальних засобів (нестероїдних протизапальних препаратів), тому що це збільшує ризик побічних ефектів;
  • прийом інших медичних препаратів, до складу яких входить парацетамол, тому що можливе передозування, а це загрожує порушенням функції печінки;
  • застосування парацетамолу та ібупрофену людям, які мають виразку шлунка й у яких спостерігаються внутрішні кровотечі;
  • прийому комбінації цих двох препаратів, якщо у вас бронхіальна астма — це може призвести до негативних наслідків;
  • застосування парацетамолу та ібупрофену одночасно під час вагітності та годування грудьми без призначення лікаря;
  • прийому ібупрофену разом з парацетамолом, якщо раніше ви перенесли інфаркт або інсульт, хірургічне втручання в серцево-судинну систему, а також якщо ви маєте хронічну серцеву недостатність, ішемічну хворобу серця або захворювання периферичних артерій.

Як правильно приймати парацетамол та ібупрофен: одночасно або їх потрібно чергувати

Звичайно, пити ібупрофен і парацетамол разом при першому ж виникненні больового синдрому не рекомендується. Їх можна комбінувати тільки в тому випадку, якщо у вас довго тримається підвищена температура тіла або больовий синдром.

Спільне застосування парацетамолу з ібупрофеном означає, що спочатку потрібно випити таблетку парацетамолу того дозування, яке прописав лікар або яке вказане в інструкції. Потім, через 6 годин, прийняти таблетку ібупрофену в призначеному вам дозуванні.

Приймати парацетамол та ібупрофен одночасно можна не більше 3 днів. Ні в якому разі не можна випивати дві таблетки даних ліків за один прийом.

Вживання парацетамолу та ібупрофену не по перерахованим вище правилам може призвести до виникнення гепатотоксичності (токсичність для печінки, що призводить до її структурно-функціональних порушень) та інших побічних ефектів.

Побічні ефекти від неправильного одночасного застосування парацетамолу та ібупрофену можуть бути такими:

  • нудота й блювота;
  • здуття живота, діарея або запор;
  • свербіж або сить;
  • ушкодження печінки й печінкова недостатність;
  • утруднене дихання, задишка;
  • головний біль або біль у шлунку.

В індивідуальних випадках даний перелік може бути більшим, тому найкраще зверніться до свого лікаря за консультацією.

Увага! Дітям можна давати парацетамол та ібупрофен тільки за приписом лікаря й тільки в тій формі та дозах, які вказані в призначенні.

Зберігати парацетамол та ібупрофен потрібно згідно з інструкцією і в недоступному для дітей місці, а застосовувати препарати необхідно тільки за призначенням.

Перед комбінуванням даних ліків проконсультуйтеся з лікарем щодо індивідуальної переносимості, дозувань, часу й тривалості прийому. Будьте здорові й не займайтеся самолікуванням, тому що це може завдати шкоди вашому здоров'ю.

А ви вже зібрали свою осінню аптечку? Якщо ні, то пропонуємо вам прочитати нову статтю, з якої ви можете дізнатися, що потрібно покласти в домашню аптечку.

Також відкриваємо великий секрет інтернет-аптек і не тільки їх, а саме розповідаємо, що таке препарати-дженерики та чому вони дешевші.

apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.

 

Джерела

Paracetamol: not as safe as we thought? A systematic literature review of observational studies / Bmj.com (англ.)

Non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs): Making safer treatment choices / Bpac.org.nz (англ.)

OARSI recommendations for the treatment of osteoarthritis of the hip and knee osteoarthritic / Oarsijournal.com (англ.)

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.

Встанови додаток і отримай знижку 100 грн на перше замовлення від 1000 грн по промокоду АРР100

App StoreGoogle Play
preview