0800 30 22 44

8:00 - 20:00. Безкоштовно

Краплі від ячменю

Знайдено 40 товарів
Грінчак Анна ВолодимирівнаРедакціяАнна Грінчак
Оновлено
Фільтри
Ціна
-
Взаємодія з алкоголем
Імпортний
Спосіб введення
Рецептурна видача
Форма випуску
Кількість в упаковці
Температура зберігання
Об'єм
Активний інгредієнт

Що таке ячмінь?

Ячмінь — це гострий інфекційний процес, що вражає верхню або нижню повіку. Медичний термін для позначення даного захворювання — гордеолум.

Ячмінь проявляється, коли інфікується фолікул вії або залози всередині лінії росту вій. Інфекція розвивається досить швидко, протягом кількох днів. Найчастіше уражається тільки одна повіка, хоча одночасно може розвинутися більше одного ячменю навіть на одній і тій же повіці.

Дане захворювання зазвичай досить нешкідливе. Більшість епізодів хвороби проходить протягом декількох днів, навіть якщо лікування не проводиться. Однак інфекція іноді може поширюватися і викликати новий ячмінь. У рідкісних випадках може інфікуватися все віко.

Для діагностики ячменю зазвичай потрібен тільки анамнез і фізичний огляд. Колонізація неінвазивними бактеріями є звичайним явищем, і бактеріальні посіви виділень з цієї області зазвичай не корелюють з клінічним поліпшенням або допомогою в лікуванні. При недостатньо локалізованій інфекції можуть знадобитися аналізи крові, в тому числі загальний аналіз крові з диференціюванням і посіви крові на додаток до комп'ютерної томографії орбіти, якщо можливе виникнення орбітального целюліту.

Хоча ячмінь дуже поширений, точна захворюваність невідома. Це зачіпає всі вікові та демографічні групи, хоча спостерігається невелике збільшення захворюваності серед пацієнтів у віці від 30 до 50 років. Немає відомих відмінностей в поширеності серед груп населення в усьому світі. Пацієнти з хронічними хворобами, такими як себорея, діабет і високий рівень ліпідів в сироватці, також мають підвищений ризик.

Існує два типи ячменю: зовнішній ячмінь (формується уздовж вій і зустрічається частіше) і внутрішній ячмінь (які зустрічаються досить рідко).

1. Зовнішній ячмінь з'являється по краю повіки через інфекцію в корені (фолікулі) вій. Спочатку виникає невелике червоне ущільнення, але в міру розвитку накопичення гною (невеликого абсцесу) воно виглядає як жовтуваті гнійна пляма. Край повіки навколо неї червоніє і опухає. Ячмінь на зовнішній стороні може бути викликаний ураженням:

  • фолікула вії — це невеликі отвори в шкірі, з яких ростуть окремі вії;
  • сальна залоза прикріплюється до фолікулу вії й виробляє маслянисту речовину, яке змащує вії, щоб запобігти їх пересиханню;
  • апокринова залоза — ця потова залоза проникає в фолікул вії й допомагає запобігти висиханню очі;
  • мейбомієві залози — залози на повіці, що виробляють маслянисту рідину, яка становить частину слізної плівки, що покриває ваші очі.

2. Внутрішній ячмінь виникає всередині вашої повіки — часто менш болісний, ніж зовнішній тип.

Лікування внутрішнього і зовнішнього гордеолума однакове, тому відмінність між ними не має істотного клінічного значення.

Як проявляється ячмінь?

У людей з ячменем спостерігається почервоніння по краю повіки й пустули (гнійники), хворобливі при пальпації. Пацієнти часто мають в анамнезі аналогічні попередні ураження повіки.

Ячмінь зазвичай починається з червоної шишки, яка виглядає як прищик по краю повіки. У деяких випадках скарга може починатися з генералізованого набряку, який пізніше стає локалізованим.

У міру зростання ячменю повіка опухає і стає болючою, а очі можуть сльозитися. Потім шишка стає більше, верхівка може стати білою або жовтою. Це означає, що в ячмені є гній.

Більшість ячменів набухають приблизно на 3 день, перш ніж вони прорвуться і зійде набряк. Потім, приблизно через тиждень, ячмінь зазвичай гоїться.

Симптоми ячменю у кожної людини можуть відрізнятися. Ознаки можуть включати:

  • припухлість на краю верхньої або нижньої повіки;
  • біль або чутливість повіки;
  • відчуття, ніби в очах щось є;
  • світлобоязнь;
  • почервоніння ока або повіки;
  • сльозотеча;
  • утворення кірок в оці.

Ознаки ячменю схожі з симптомами багатьох інших захворювань очей, тому вам необхідно проконсультуватися з окулістом, якщо у вас є симптоми ячменю.

Причини виникнення ячменю: від чого з'являється ця хвороба?

Від 90% до 95% випадків ячменю обумовлені золотистим стафілококом.

Ця бактерія зазвичай нешкідливо живе на шкірі, але при пошкодженні шкіри вони можуть викликати інфекцію. Дотик до слизу з носа, а потім розтирання очей — один із способів переміщення стафілококових бактерій на повіку.

Також є деякі хвороби очей, при яких збільшується шанс виникнення ячменю. Дані хвороби спонукають вас частіше терти обличчя або торкатися до нього, в результаті чого бактерії з рук або нігтів потрапляють на ніжну область навколо очей. Ці фактори ризику ячменю включають:

  • алергія;
  • використання контактних лінз;
  • погана гігієна повік;
  • нанесення макіяжу (особливо використання старої косметики, яка може містити бактерії);
  • інші шкірні захворювання (себорейний дерматит, демодекоз, розацеа або дерматит).

Люди з високим рівнем ліпідів у сироватці крові, який зазвичай пов'язаний з високим рівнем холестерину або діабетом, також можуть піддаватися підвищеному ризику розвитку ячменю. Крім цього, до ячменю схильні люди, що мають гормональні зміни, хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту або загальне переохолодження організму.

Ячмінь: як найефективніше лікувати?

Ячмінь зазвичай є самообмеженим захворюванням, яке проходить спонтанно протягом тижня. Щоб прискорити одужання і запобігти поширенню інфекції, зазвичай досить теплих компресів і очної мазі з еритроміцином, застосовуваної два рази в день. Існує мало доказів, що демонструють користь від застосування місцевих антибіотиків, але рекомендується використання мазі з еритроміцином протягом 7-10 днів.

Теплий компрес слід прикладати на чверть години не менше, ніж чотири рази на добу. Це прискорює загоєння ураженої ділянки, а також допомагає відкрити закупорену пору, щоб вона могла стікати й почати загоюватися. Не застосовуйте занадто гарячу воду, особливо для малюків. Перевірте температуру тканини на тильній стороні руки.

Якщо ячмінь викликає сильний біль, використовуйте безрецептурні знеболювальні, наприклад парацетамол або ібупрофен, що можуть  полегшити біль. Завжди читайте інструкції виробника, щоб переконатися, що ліки підходять вам і що ви приймаєте правильну дозу. Не давайте аспірин дітям молодше 16 років.

Пероральні антибіотики показані рідко, якщо немає значної навколишньої еритеми (почервоніння) і занепокоєння з приводу періорбітального целюліту.

При дуже великих гнійниках ячменю доцільно звернутися до офтальмолога для проведення спеціальних процедур. Розріз і дренування зовнішнього ячменю проводить медичний фахівець стерильною голкою або скальпелем для дренування ячменю. Дренування внутрішнього ураження відбувається під місцевою анестезією. Після цієї процедури зазвичай призначають очні краплі з антибіотиком. Ви не повинні намагатися самостійно проводити ці процедури, оскільки ви можете поширити інфекцію на повіку з серйозними наслідками.

Що краще застосовувати при ячмені: мазь або краплі?

Для ячменю, який не проходить сам по собі, офтальмолог може призначити місцевий антибіотик, такий як еритроміцин або бацитрацин, у формі крапель або мазі для прискорення загоєння. Якщо інфекція вражає інші частини ока, можуть призначити антибіотики для системного застосування.

Вибір форми препарату залежить від типу захворювання та індивідуальних
показань. Найчастіше при зовнішньому ячмені призначають саме мазі, однак при внутрішньому ячмені допустимо закладати за повіку мазь, застосовувати краплі, а також комбінувати ці препарати.

Лікарі зазвичай призначають очні мазі на ніч, оскільки мазь може на 15-20 хвилин зробити зір каламутним. Дані засоби потрібно використовувати 1-2 рази на добу. На упаковці мазі повинно бути чітко зазначено, що вона призначена для офтальмологічного (очного) використання. Якщо ви не впевнені, зверніться до фармацевта.

Краплі зазвичай можна використовувати при потребі. Якщо ви використовуєте мазь і очні краплі, спочатку закапайте очні краплі. Зачекайте 10 хвилин перед нанесенням мазі.

Що не можна робити при ячмені?

Поки ваші очі роздратовані й запалені, не користуйтеся тінями для повік, підведенням для очей і іншими косметичними засобами. Не носіть контактні лінзи, поки рана не загоїться.

Часто мийте руки та обличчя, не торкайтеся ураженої ділянки. Ніколи не стискайте і не видавлюйте ячмінь самостійно вдома, оскільки інфекція може поширитися.

Не застосовуйте спиртовмісні настоянки та не прикладайте чайні пакетики до повік — це не тільки неефективно, але й шкодить протіканню хвороби.

Не займайтеся самолікуванням, оскільки хвороби очей часто схожі між собою. Наприклад, рідкісний тип раку очей, званий сальною карциномою, являє собою пухлину повіки, яка може викликати нарости, що нагадують ячмінь.

Без правильного лікування, ячмінь може перерости в локалізований целюліт повік, кісту (халязіон), кон'юнктивіт.

Вийшов ячмінь: що потрібно робити?

Найчастіше організм самостійно пригнічує активність бактеріальної мікрофлори. Тому ячмінь має тенденцію розкриватися протягом двох-чотирьох днів після утворення. Повністю він заживає через тиждень.

Для прискорення виходу гною можна використовувати теплий компрес, робити легкий масаж повік чистими руками, очищати повіки слабким розчином дитячого мила або шампуню, застосовувати офтальмологічні препарати з антибіотиками.

Офтальмологи дають кілька рекомендацій при прориві ячменю:

  • щодня закрапувати в очі призначені ліки, дотримуючись дозування;
  • уникати контакту рук з проблемними повіками;
  • зранку і перед сном промивати очі чистою водою;
  • відмовитися від носіння лінз і косметики;
  • частіше мити руки;
  • використовувати окремі засоби особистої гігієни (рушники та інші).

Не намагайтеся видавити гній з ячменю. Якщо ячмінь не готовий розірватися, інфікований гній може потрапити в тканину поруч з ячменем, що призведе до подальшого поширення інфекції.

Як краще лікувати ячмінь у дитини?

Гнійники на повіках можуть бути дратівливими та болючими, але у дітей вони зазвичай проходять самі по собі через кілька днів після невеликого лікування. Якщо ваша дитина носить контактні лінзи, попросіть її носити окуляри, поки ячмінь не пройде.

Сам по собі ячмінь не заразний. Однак бактерії, що викликали ячмінь, можуть передаватися іншим людям, де вони можуть викликати інфекцію. Це особливо складно контролювати у дітей в дитячих садах і молодшій школі, тому по можливість необхідно уникати контакту між дітьми.

Якщо ваша дитина схильна до ячменю, варто попрацювати з нею над поліпшенням гігієни рук та обличчя, що в цілому допоможе йому зберегти здоров'я. Однак не соромтеся звернутися до лікаря, якщо ячмінь повік не зникає. Педіатри і дитячі офтальмологи можуть дати поради з профілактики та правильному лікуванню.

Ячмінь: профілактика захворювання

Тримати руки й обличчя в чистоті — кращий спосіб запобігти ячменю.

Ось кілька нагадувань, які допоможуть запобігти виникнення даного захворювання:

  • не забудьте вимити руки перед тим, як торкатися до обличчя;
  • очищайте обличчя перед відходом до сну;
  • по можливості захищайте очі й використовуйте засоби захисту очей від пилу і забруднення повітря, коли виконуєте пилові роботи;
  • негайно лікуйте будь-яке запалення або інфекцію повік;
  • міняйте стару туш і іншу косметику для очей кожні 2-3 місяці й не діліться косметикою з іншими людьми.

Якщо один з членів сім'ї захворів ячменем, інші мешканці не повинні користуватися одними й тими ж рушниками для обличчя, щоб звести до мінімуму перехресне зараження.

Якщо ви часто трете очі через алергію або інші проблеми зі шкірною сверблячкою, лікування цих основних проблем також допоможе запобігти ячменю.

 

Джерела

Stye / NHS (англ.)

Stye / NCBI (англ.)

What Causes a Stye? / Healthline (англ.)

What Are Styes and Chalazia? / American Academy of Ophthalmology (англ.)

Sty / MayoClinic (англ.)

Treatment and Symptoms of a Stye on the Eyelid / Verywell Health (англ.)

Sty (Stye) / ClevelandClinic (англ.)

Styes / Better Health (англ.)

Stye Ointment / WebMD (англ.)

How to treat or get rid of a stye / MedicalNewsToday (англ.)

 

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.

Ціни на Краплі від ячменю

Краплі від ячменю Ціна
Ципрофарм краплі очні/вушні 0.3% 10 мл
122,5грн
Тобраміцин-Фармекс краплі для очей, 3 мг/мл, 5 мл
84,3грн
Ципронекс краплі для очей і вух розчин 0,3%, 5 мл
119,3грн
Сульфацил натрію краплі очні 30%, 10 мл
37грн
Офтальмодек краплі очні 0,2мг/мл, 5мл - ТОВ "ГНЦЛС"/ТОВ "ФАРМЕКС ГРУП"
57,9грн