0800 30 22 44

8:00 - 20:00. Безкоштовно

Що має бути в аптечці першої допомоги: список ліків та медичних виробів для екстрених випадків

Сьогодні кожен українець повинен знати, що саме має бути в аптечці першої допомоги, якою, можливо, доведеться скористатися до приїзду швидкої. На жаль, такими є наші реалії. Правильно зібрана аптечка може врятувати життя. Купити готову автомобільну або універсальну аптечку необхідно, але цього недостатньо. Її слід доповнити індивідуальними ліками. Наш фармацевт розповідає, що має бути в аптечці та як користуватися кожним засобом.

Оновлено
Що має бути в аптечці першої допомоги: список ліків та медичних виробів для екстрених випадків

З огляду на сучасні реалії, в яких перебувають люди, безпека виходить на перший план. У цьому випадку йдеться вже не про коронавірусну інфекцію, а про активні бойові дії в багатьох регіонах України. Внаслідок цього кожна людина, крім захисту себе і тих, хто знаходиться поруч, повинна мати при собі аптечку з усіма необхідними засобами для надання першої допомоги. Крім її наявності, люди незалежно від віку, повинні вміти нею користуватися.

Що таке аптечка першої допомоги?

Аптечка — це набір певних лікарських препаратів та медичних виробів (перев'язувальних матеріалів, інструментів та пристроїв) для надання першої допомоги. Цей набір необхідний у разі виникнення ситуації, коли потрібно надати першу медичну допомогу незалежно від того, де знаходиться людина — вдома, в машині, на виробництві або у польових умовах. Аптечка є загальноприйнятим атрибутом, який містить інвентар та засоби для надання першої медичної допомоги.

У багатьох людей при слові «аптечка» в голові виникає образ валізки із зображеним на ньому червоним хрестом. Не дивлячись на це, немає певної форми резервуару, в якому повинні бути препарати та вироби, важливі для надання першої допомоги, оскільки кожна людина впорядковує аптечку виключно індивідуально. Найголовніше в даному випадку — це зручність та швидкість застосування необхідного вмісту даного набору. Проте до коробки, в якій повинно зберігатися все необхідне, існує всього 2 вимоги:

 • аптечка має бути переносною;
 • наявність різних відділень, щоб вміст був упорядкований. Саме тому часто як резервуар для аптечки використовують сумку, рюкзак або футляр з ручкою.

Зверніть увагу! Дуже важливо дотримуватися правильного сусідства вмісту, тобто лікарські препарати повинні бути окремо від медичних виробів. Також бажано, щоб весь вміст аптечки був акуратно розфасований.

Які бувають аптечки першої допомоги?

Умовно аптечку можна розділити на 2 категорії — укомплектована власноруч і придбана в аптеці, однак у цьому питанні є нюанси. Справа в тому, що аптечку безпосередньо невідкладної допомоги можна створити тільки самостійно своїми руками. В аптеках можна придбати тільки автомобільну та універсальну аптечку. Інші аптечки можна купити в будь-яких підприємствах роздрібної торгівлі. Всі види покупних аптечок також можна урізноманітнити, додавши необхідні медичні атрибути або ліки у разі невідповідності з індивідуальними потребами.

Існує безліч різновидів аптечок невідкладної допомоги, призначених для різноманітних екстрених випадків. Кожна з них має відмінність у її вмісті, а саме у наборі певних лікарських засобів та виробів медичного призначення.

Відповідно до сучасних стандартів надання першої медичної допомоги, аптечки не заведено комплектувати медикаментами, а лише перев'язувальними матеріалами та виробами для реанімації. Пояснюється це тим, що лікарські препарати мають показання й індивідуальні протипоказання, а також вимагають необхідних умов зберігання. У європейській практиці допускається, що кожен громадянин може сам доповнити свою аптечку препаратами, які йому виписав лікар.

Аптечка першої допомоги має бути скрізь, де ця сама допомога може стати в нагоді. Її вибір, а також комплектація залежить тільки від місця та ймовірного нещасного випадку.

Зверніть увагу! В Україні не існує нормативного акта, який регламентує чіткий набір аптечки, а також контролюючого цей процес органу. Простими словами, різні види аптечок, наприклад, для співробітників підприємства або школи, можуть бути закуплені у виробників даного виду товару абсолютно з невідповідним вмістом. Річ у тому, що всі аптечки, крім автомобільних, створюються (комплектуються) згідно з ТУ (технічні умови), внаслідок чого їх вміст може відрізнятися один від одного або зовсім не відповідати вимогам.

Винятком може бути лише автомобільна аптечка, яка згідно з ДСТУ повинна обов'язково перебувати у транспортному засобі, незалежно від того службове воно чи приватне. Даний набір містить усі необхідні медикаменти та матеріали медичного призначення, які можуть стати в нагоді при ДТП, а також у випадку якщо водієві або комусь із пасажирів стало погано.

Які бувають аптечки першої допомоги?

Існує 2 види аптечок для автомобіля — 1 і 2, про що можна прочитати на самому футлярі цього виробу. Аптечка під номером 1 призначена для використання у пасажирських, легкових та вантажних автомобілях, у яких передбачено кількість пасажирів до 9 осіб. Другий вид аптечки (номер 2) також передбачено для пасажирських транспортних засобів, але вже з кількістю пасажирів, що перевищує 9 осіб. Відповідно від виду автомобільної аптечки залежить і її вміст.

Що стосується універсальної аптечки, то її також можна розділити на покупну та створену самостійно. Покупна універсальна аптечка використовується в різних невідкладних ситуаціях, як на виробництві, так і в домашніх умовах. Оскільки склад придбаних готових універсальних аптечок з різних причин не завжди влаштовує споживача, її найпростіше створити самостійно, дотримуючись власних уподобань.

Склад аптечки першої допомоги: які медикаменти та медичні вироби мають бути в ній?

Щоб уникнути плутанини як у голові споживача, так і в самій аптечці, її комплектацію слід класифікувати на 2 частини — медикаменти та медичні вироби, що має на увазі інструменти, перев'язувальні матеріали та інше. Почати слід із виробів медичного призначення.

Зверніть увагу! Коли ми говоримо про першу медичну допомогу, ми маємо на увазі людей не з медичною освітою, а насамперед звичайних людей. Тому у цій статті, крім переліку медичних виробів та лікарських препаратів, буде також і короткий опис, як ними користуватися.

Медичні вироби в аптечці невідкладної допомоги

1. Ножиці. Є універсальним засобом у кожній аптечці. Багато хто вважає, що цей інструмент необхідний для розрізання бинтів, які представлені в аптечці, проте їх можна порвати і руками. У першу чергу ножиці потрібні для розрізання одягу на постраждалому для забезпечення доступу до пошкодженої частини тіла. Навіть такий нехитрий прилад як ножиці повинен мати певні вимоги. Рекомендується комплектувати аптечку спеціальними тактичними медичними ножицями. Вони мають безпечну заокруглену форму, завдяки чому застосовуються для розрізання одягу, коли потрібно звільнити доступ до рани, а також різання бинтів, перев'язок та інших матеріалів.

2. Пінцет. За його допомогою можна витягти з тіла різного роду сторонні предмети, наприклад, скалку, риб'ячу кістку з горла, різного роду уламки або кліща. Пінцет повинен бути прямий, тобто без зубчиків та викривлень, але при цьому внутрішня поверхня має бути трохи ребристою.

3. Англійська шпилька. Її завдання полягає у тому, щоб фіксувати краї бинта. Попри те, що багато бинтів, особливо еластичних, мають в комплекті спеціальні пластикові фіксатори, англійська булавка буде не зайвою, як мінімум завдяки своїм мініатюрним розмірам.

4. Одноразові рукавички. Вони використовуються за своїм прямим призначенням — для захисту як постраждалого, так і людини, яка надає першу медичну допомогу від інфекції, а також бруду, який може потрапити в рану і кров. До цього виробу є особливі вимоги. Багато лікарів кажуть, що «аптечка починається з рукавичок». Деякі недобросовісні виробники кладуть в аптечку поліетиленові рукавички, які застосовуються в кулінарії. Попри це, основна вимога до рукавичок – це міцність. Вони повинні бути еластичними, а також добре облягати руку та пальці. Медичні рукавички в аптечці повинні бути наступного складу:

 • вінілові;
 • нітрилові;
 • латексні.

Також до аптечки першої допомоги можна покласти латексні рукавички високого ризику (ambulance high risk).

5. Джгут. Застосовується для надання першої долікарської допомоги з метою тимчасової зупинки кровотечі із судин кінцівок. Сучасні джгути працюють таким чином, щоб надавати допомогу досить ефективно як потерпілому, так і самому собі, у разі потреби. Виділяють два основних види джгутів на цей час — джгут Есмарха і турнікет. Джгут Есмарха є гумовою стрічкою з отворами на одному кінці і спеціальним гачком для фіксації на протилежному. Довжина цього джгута становить близько 1,5 метрів. При використанні джгута Есмарха існують певні принципи та правила, яких необхідно дотримуватися:

 • джгут накладається вище місця поранення;
 • на тканину або одяг для того, щоб не травмувати шкіру;
 • сильний натяг джгута, щоб точно зупинити кровотечу, оскільки кров в артерії знаходиться під високим тиском;
 • дотримання часу накладання джгута. Взимку – 30 хвилин, влітку – 60 хвилин;
 • записка з часом накладання джгута, щоб не перетримати його.

Турнікет, на відміну від джгута Есмарха, є більш сучасним і компактним засобом, що відрізняється високою ефективністю під час кровотеч будь-якого типу та інтенсивності. Турнікет повинен застосовуватися для зупинки критичної зовнішньої кровотечі з судин верхніх або нижніх кінцівок без зняття одягу, накладаючись максимально високо перпендикулярно осі. Коли турнікет вже зафіксований на кінцівці, його необхідно затягнути до упору через дві щілинні пряжки і зафіксувати. Ремінь при цьому слід витягнути через скобу до упору, закріплюючи його вільний кінчик за допомогою застібки. Після цього слід приступити до затягування джгута за допомогою важеля, обертаючи його по годинниковій або проти годинникової стрілки.

Склад аптечки першої допомоги: які медикаменти та медичні вироби мають бути в ній?

6. Одноразові шприци. Вони мають бути різних форм та розмірів. Цей медичний виріб можна застосовувати у різному вигляді та ситуаціях. Найчастіше шприц використовується для внутрішньом'язового введення при алергічних реакціях негайного типу, наприклад, набряк Квінке або анафілактичний шок. Можна також використовувати окремі елементи шприца, такі як голка. Нею можна скористатися для видалення скалки. Крім цього, шприц може знадобитися і без голки, що перетворює його на свого роду піпетку при закапуванні ока, вуха або носа, а також застосування рідких лікарських форм, наприклад, сиропу. До того ж у такий спосіб можна чітко дозувати лікарський препарат.

Зверніть увагу! Єдиною річчю, яка належить до аптечки невідкладної допомоги, але не знаходиться в ній – це хладоелемент або хладоген. Він зі зрозумілих причин знаходиться в морозилці холодильника, але є дуже корисним у разі відключення в будинку електрики або як холод при забої.

7. Бинт та вата. В аптечці бажано мати 3 види марлевих бинтів — 5 см на 5 м, 10 см на 5 м, 14 см на 7 м. Крім марлевих, в аптечці повинні бути також еластичні бинти. У бинта з даного матеріалу, способів застосування набагато більше, ніж у марлевого, наприклад:

 • давляча пов'язка;
 • іммобілізація чи фіксування пошкодженої кінцівки або частини тіла;
 • застосування після тривалого положення кінцівки у пригніченому стані. Після вилучення цієї кінцівки необхідно обмотати її еластичним бинтом.

Трубчасті бинти виконують роль фіксації пов'язки. Вони також бувають різних розмірів, маючи номери – 1, 2 та 3, тобто для пальця, руки чи голови. Бажано, щоб в аптечці були всі розміри трубчастих бинтів.

8. Індивідуальний перев'язувальний пакет. Даний комплект перев'язувального матеріалу, призначений для надання першої допомоги у вигляді накладання пов'язки під час поранення, кровотечі, а також опіках. Цей пакет складається з марлевого бинта та ватно-марлевої подушечки розташованої посередині. Існує 2 види індивідуальних перев'язувальних пакетів — стандартний та армійського зразка, який складається з марлевого бинта та двох ватно-марлевих подушечок, одна з яких є зафіксованою, а іншу можна пересувати бинтом на необхідну відстань.

9. Лейкопластир. Є універсальним засобом не тільки у аптечках, а й у простих сумках людей. Пластир має безліч функцій, наприклад:

 • закриття та захист рани від попадання бруду та бактерій;
 • уникнення повторного механічного пошкодження;
 • стягування краю ран, що прискорює її загоєння.

Пластирі бувають 2 видів — бактерицидні та рулонні. В аптечці має бути комплект бактерицидних пластирів різних форм та розмірів. При цьому дуже важливо, щоб ці пластирі були водостійкими, про що можна прочитати на упаковці.

Що стосується рулонного пластиру, то з його допомогою можна зафіксувати стороннє тіло, що стирчить зі шкіри. За допомогою даного лейкопластиру можна зробити спеціальний клапан, щоб людина могла без проблем доїхати до лікарні.

Зверніть увагу! Крім розмірів пластирів (ширина, величина), вони відрізняються також і матеріалом виготовлення, а саме паперові та тканинні. З тканинним пластиром можна зробити те, що не можна зробити за допомогою паперового, наприклад, змінити його розміри, надавши будь-яку ширину.

10. Медична маска. Цей атрибут, особливо останнім часом, є постійним супутником всіх людей у ​​світі. Проте роль маски у зв'язку з цим не змінилася, вона також використовується при наданні першої допомоги, коли є небезпека передачі інфекції від потерпілого або навпаки.

11. Антисептичні серветки. Будь-яка маніпуляція з надання першої допомоги, навіть найменша, починається з чистоти та стерильності. Звичайно всі процедури повинні здійснюватися тільки в стерильних рукавичках, але перед тим, як їх одягати, руки необхідно протирати антисептичною спиртовою серветкою. Також цими серветками можна обробляти металеві прилади перед тим, як використовувати.

12. Виріб щодо легеневої реанімації. За допомогою цього засобу проводиться штучне дихання. Воно має відразу кілька функцій — зручність і продуктивність проведення штучного дихання, а також захист самого реаніматора (людини, яка робить штучне дихання) від інфекції. Щоб почати реанімацію, необхідно покласти хворого на рівну поверхню, розстебнути одяг, повернути голову набік і вставити укороченим кінцем у рот потерпілого. Далі необхідно затиснути ніс пацієнту і зробити глибокий видих в даний пристрій. При цьому слід стежити за тим, щоб грудна клітка пацієнта підіймалася.

13. Косинка фіксуюча 50 Х 50 см. Застосовується при забоях, травмах, вивихах, переломах та інших пошкодженнях як фіксатор кінцівки перед тим, як її огляне фахівець.

14. Протиопікова серветка. Ця серветка просочена гідрогелем. При торканні цієї серветки до місця опіку, гідрогель внаслідок підвищення місцевої температури тіла, випаровується і тим самим охолоджує рану і зменшує больовий синдром.

15. Гіпотермічний пакет. Є зручним і своєрідним унікальним засобом, оскільки не будучи на морозі він при невеликій маніпуляції, а саме при ударі по ньому, сам стає джерелом холоду. До складу гіпотермічного пакета входять 2 компоненти — аміачна селітра та пакетик з водою. При руйнуванні внутрішнього пакета з водою вона контактує з селітрою, внаслідок чого відбувається хімічна реакція поглинання теплоти і гіпотермічний пакет стає холодним. Після цього, цей пакет можна прикладати до забоїв, опіків та місць укусів комах. Також гіпотермічний пакет застосовується при теплових та сонячних ударах для загального охолодження поверхні людини.

Зверніть увагу! Дуже важливо відзначити той факт, що наявність даного пристрою в аптечці марна без володіння певною навичкою проведення серцево-легеневої реанімації.

Лікарські препарати в аптечці невідкладної допомоги

Попри те, що на законодавчому рівні аптечки не укомплектовуються медикаментами, оскільки вони в більшості повинні призначатися лікарем, перша допомога неможлива без застосування різноманітних груп препаратів. Саме тому, комплектуючи універсальну аптечку при невідкладних випадках для себе та своєї сім'ї, необхідно враховувати всі можливі ситуації, які можуть статися.

Зверніть увагу! У цій статті спеціально не будуть перераховані життєво важливі препарати, що використовуються при хронічних захворюваннях. Люди, які страждають на невиліковні захворювання, такі як цукровий діабет, гіпо- та гіпертиреоз, бронхіальна астма, різні захворювання серцево-судинної системи, а також іншими патологіями повинні завжди мати під рукою запас своїх життєво необхідних препаратів на термін не менше 1 місяця.

Лікарські препарати в аптечці невідкладної допомоги

1. Розчин йоду 5% — антисептичний та дезінфікуючий лікарський засіб. Крім того, цей відомий з найдавніших часів засіб має широкий спектр терапевтичної активності, надаючи не тільки бактерицидну та противірусну, а також протигрибкову дію. При використанні йоду при різних ранових процесах необхідно запам'ятати головне правило — поверхню рани обробляти ним протипоказано, а тільки її краї. Крім того, за допомогою йоду дуже зручно забезпечити стерильність будь-яких інструментів. Також можна використовувати йод для обробки нігтьової пластини у разі її пошкодження.

2. Антисептик — знезаражуючий засіб. У зв'язку з реаліями останнього часу, пов'язаного з коронавірусною інфекцією, антисептик чи санітайзер став постійним супутником людей, незалежно від місця їхнього перебування. Однак слід розділяти обробку пошкодженої та неушкодженої шкіри. Річ у тому, що є різниця між популярним останнім часом санітайзером та антисептиком. Санітайзери не призначені для обробки рани і навіть поверхні навколо неї, оскільки їх склад, як правило, не відповідає нормам асептики та антисептики. Склад санітайзерів часто включає такі невідповідні компоненти:

 • гліцерин;
 • різного роду віддушки та барвники;
 • спирти неналежної якості.

У разі першої допомоги антисептик потрібен в першу чергу для обробки ран і поверхонь поруч з нею. Найголовнішою вимогою до антисептика є зручність і універсальність його використання, тобто можливість використовувати його як для обробки самої рани, так і її країв. Основні антисептики, які підходять для обробки ран, мають у складі наступні речовини:

 • мирамістин;
 • хлоргексидин;
 • препарати срібла;
 • повідон-йод;
 • етанол (70%);
 • декаметоксин;
 • перекис водню.

При цьому вони не повинні мати у складі вже згаданих компонентів, як у санітайзерів або антисептиків для рук.

Зверніть увагу! Ідеальний дезінфікуючий засіб має бути у формі аерозолю або його можна просто перелити в порожню ємність із пульверизатором.

3. Антибактеріальна мазь. Антибактеріальна мазь стане в нагоді всього в 1 випадку — коли після події, а саме ситуації яка призвела до виникнення раневої поверхні, доведеться довго добиратися до лікаря. Якщо ж у найближчі 3-4 години є можливість дістатися лікаря або викликати швидку, то антибактеріальною маззю користуватися не слід, оскільки лікар, оцінивши ситуацію, може визначити суть лікування.

4. Протиопікові засоби (Бетадин, Пантенол, Аекол). У разі опіку слід забути про всі народні методи у вигляді сметани або кефіру, оскільки людина не завжди може визначити всю серйозність і важкість опікового процесу. Важливо відзначити, що ця група препаратів використовується як при термічних, так і хімічних опіках. В аптеках зараз існує великий і різноманітний вибір спеціальних засобів від опіків. Як правило, ці препарати йдуть на основі пантенолу — сильного шкірного вітаміну, що посилює процеси загоєння. Нерідко до протиопікових препаратів на основі пантенолу також додаються інші активні речовини, наприклад, антибіотики або дезінфікуючі засоби.

5. Засоби для пероральної регідратації (Регідрон, Регісол, Іоніка). При найрізноманітніших станах, таких як отруєння, блювання, діарея, тепловий або сонячний удар, виникає природна втрата рідини, разом з якою організм людини залишають також необхідні електроліти. Даний засіб є порошком, який розводиться у певній кількості води, що є ідеальним розчином, який містить основні солі та глюкозу. Цей розчин є ідеальним рішенням при втраті рідини. Засоби для пероральної регідратації бувають із солонуватим та солодким смаком. Фахівці рекомендують мати в аптечці обидва смаки, оскільки при зневодненні у дитини вона може просто відмовитися від солонуватого регідратанту.

Зверніть увагу! Перед тим, як давати дитині засіб для пероральної регідратації з солодким смаком, дайте спробувати їй на вибір обидва препарати. Той регідратант, який дитина вибере, є оптимальним на даний момент.

6. Ентеросорбенти (Атоксіл гель, Ентеросгель, Полісорб, Сорбекс). Як сорбент часто в аптечку кладуть активоване вугілля. Даний бюджетний лікарський засіб призначений для виведення з організму токсинів і застосовується часто при різноманітних отруєннях (часто лікарських та харчових) та алергічних реакціях. Доза активованого вугілля становить 1 г на 10 кг ваги. В 1 таблетці активованого вугілля 0,25 г, тобто на кожні 10 кг ваги необхідно дати 4 таблетки.

Основною перевагою активованого вугілля є його низька ціна, однак у даного сорбенту існує один певний недолік, про який вже згадувалося вище. Оскільки він призначається на 10 кг маси тіла, деяким людям може знадобитися випити кілька упаковок для досягнення необхідного терапевтичного ефекту.

Нині існує велика кількість найрізноманітніших ентеросорбентів будь-якого смаку та лікарських форм. Ентеросорбенти, придатні для дітей, у яких ще не розвинений ковтальний рефлекс, мають форму гелю, пасти або порошку для розведення у воді. Для дорослих також існують сорбенти в капсулах, однак вони можуть застосовувати всі існуючі форми до смаку.

7. Нестероїдні протизапальні та жарознижувальні препарати. Представниками цих засобів є Парацетамол (анальгетик-антипіретик) та Ібупрофен (нестероїдний протизапальний препарат). Попри це, зовсім не важливо, що буде в аптечці з цих груп препаратів, проте багато лікарів рекомендують тримати в ній обидва лікарських засоби. Це пов'язано насамперед з тим, що на той чи інший препарат в людини може бути алергія чи індивідуальна непереносимість. Також слід звернути увагу на лікарську форму. Коли ми надаємо безпосередньо невідкладну допомогу, то лікарська форма препарату має бути саме рідкою, оскільки його всмоктування збільшується. Внаслідок чого, при можливості, слід мати різні лікарські форми даних препаратів.

Склад аптечки першої допомоги: які медикаменти та медичні вироби мають бути в ній?

8. Антигістамінні препарати (Аллегра, Цетрін, Хітакса, Кларитин, Еріус, Едем). Всі знають, для чого застосовуються протиалергічні або антигістамінні препарати, проте слід уточнити кілька нюансів щодо цих ліків. Усім знайомі знамениті протиалергічні препарати як Димедрол, Тавегіл, Супрастин тощо. Дані препарати відносяться до представників «старої школи», але є незамінними під час різного роду анафілактичних реакцій (набряк Квінке, анафілактичний шок). Проте сьогодні існують більш сучасні антигістамінні препарати, які не викликають сонливості та інші побічні реакції, ніж їх попередники. Лікарі рекомендують покласти в аптечку протиалергічні препарати на основі Лоратадину або Цетиризину. Також не слід забувати і про антигістамінні мазі (Псило Бальзам, Феністил), що використовуються при алергічних та запальних реакціях шкіри немікробної етіології (себорейний дерматит, екзема різного генезу та локалізації, псоріаз).

9. Судинозвужуючі препарати для носа (Евказолін Фармазолін, Тизин, Санорин, Нафтизин, Септаназал). Нормальне вільне дихання є важливим чинником для комфортної життєдіяльності, оскільки постійна закладеність носа внаслідок травми чи іншого чинника, призводить недостатнє постачання до мозку кисню. Судинозвужувальні препарати бувають різних концентрацій залежно від віку. Найпоширенішим судинозвужувальним препаратом є Ксилометазолін або будь-який інший препарат на його основі. Даний засіб буває 0,1% та 0,05% (дитячий). Проте існує велика кількість різних судинозвужувальних препаратів на будь-який смак, вік та гаманець.

Оскільки у маленьких дітей на тлі простудних захворювань та інших факторів часто болять вуха, обов'язково в аптечці мають бути і вушні краплі (Отіпакс, Отінум, Полідекса).

10. Гліцеринові свічки. Вони є проносним засобом місцевого застосування. Шляхом легкого подразнюючого впливу на слизову оболонку прямої кишки рефлекторно стимулюють перистальтику, внаслідок чого сприяють розм'якшенню калових мас. Також застосовуються у тих випадках, коли при отриманих травмах, наприклад, куприка, посилюється біль під час дефекації.

11. Препарати для серцево-судинної системи. Зрозуміло, що серйозні препарати для серця і судин, які відпускаються за рецептом, призначаються виключно лікарем. При серцевих болях, нападах стенокардії або підвищеному хвилюванні, в аптечці повинні бути старі добрі Валідол і Нітрогліцерин. Однак слід уточнити, що Валідол пригнічує напади стенокардії легкого ступеня тяжкості і в основному призначений при істерії, неврозах та головному болі, спровокованому прийомом нітратів, таких як Нітрогліцерин. А ось Нітрогліцерин є препаратом вибору під час нападів стенокардії.

12. Йод таблетований. У разі небезпеки радіоактивного зараження з боку атомних станцій або ворожих ядерних бомб перше, що відбувається — це викид радіоактивного йоду, який патологічно впливає на щитовидну залозу. Саме тому в цьому випадку необхідно прийняти внутрішньо звичайний йод. Випити йод необхідно саме тоді, коли загроза є реальною — перші години або в ідеалі хвилини після оголошення тривоги ядерного забруднення. Якщо таблетка йоду приймається у перші 2 години, то захист щитовидної залози становить понад 90%.

Необхідно розуміти, який саме йод слід приймати внутрішньо. Необхідним препаратом у разі є таблетки калію йодида. В одній таблетці міститься 250 мг цього елемента, що є спеціальною профілактичною дозою при радіації. У разі загрози радіоактивного ураження будь-яка людина старше 2 років повинна прийняти 125 мг калію йодиду, що еквівалентно половині 1 таблетки. Дітям віком до 2 років, у даному випадку показано 40 мг — 1/6 таблетки. Як альтернатива калію йодиду можна використовувати звичайний розчин йоду 5%. Застосовувати його краще змішавши з молоком або звичайною водою. Людям старше 14 років показано 40 крапель. Від 5 до 14 років – 20 крапель. Дітям молодше 5 років йод 5% приймати не можна, але є варіант, як можна його застосувати. У цій ситуації необхідно 20 крапель йоду розвести водою і нанести на шкіру у вигляді йодної сітки, наприклад, на стегно або передпліччя. Дітям молодше 2 років необхідно капати у воду для йодної сітки не 20, а 10 крапель.

13. Гормональні препарати. У ролі гормональних препаратів найчастіше виступають кортикостероїди — гормони кори надниркових залоз. Основними представниками цієї групи препаратів є Дексаметазон, Преднізолон та Гідрокортизон. Найчастіше при вже згаданих анафілактичних реакціях застосовують кортикостероїди в ін'єкціях. Ще частіше після введення гормону роблять внутрішньом'язову ін'єкцію антигістамінного препарату. Гормон у цьому випадку має імунодепресивний стан, а протиалергічний препарат блокує гістамінові Н1-рецептори, безпосередньо нейтралізуючи саму реакцію. Стандартні ампули містять 1 мл гормонального засобу. Якщо вага людини менше 30 кг – вводять 2 мл. При вазі понад 30 кг – 3 мл.

Також, обов'язково, аптечка повинна містити адреналін. Випускається адреналін у ампулах по 1 мл. Дітям до 6 років – до 0,15 мл, 6-12 років – 0,25 мл, більше 12 років – 0,5 мл.

14. Протидіарейні препарати (Лоперамід, Імодіум, Смекта). Частим супутником кишкових отруєнь, інтоксикацій та деяких захворювань є діарея та біль у животі, тому одними з найнеобхідніших груп препаратів екстреної допомоги, що знаходяться в аптечці, є протидіарейні засоби. Протидіарейні препарати, зменшуючи перистальтику кишківника та підвищуючи тонус сфінктерів, знижують позиви та неприємні симптоми.

15. Седативні препарати (Валеріана, Персен та Ново-пасит). Заспокійливі препарати складно зарахувати до першої допомоги, проте вони чудово справляються з підвищеною нервовою збудливістю, безсонням та тривожністю, що є важливим під час різних непередбачуваних ситуацій. Слід зазначити, що як седативні препарати маються на увазі безрецептурні тобто рослинні компоненти, що мають як активну речовину.

Зверніть увагу! Рецептурні седативні препарати, що стосуються групи анксіолітиків або антидепресантів, призначаються виключно лікарем.

Вимоги до аптечки першої допомоги: терміни придатності та умови зберігання

При виборі аптечки невідкладної допомоги, незалежно від різновиду та конкретної мети застосування, повинні враховуватися такі характеристики:

 • ефективність препаратів та технічна справність медичних виробів, які повинні бути завжди під рукою при виникненні різного роду надзвичайної ситуації;
 • доступність, тобто можна придбати як аптечку цілком, так і окремих її складових;
 • доступна ціна.

Основними вимогами до аптечки є термін придатності та умови зберігання вмісту. Якщо йдеться про покупну аптечку, то її термін придатності є досить тривалим, оскільки медичні вироби практично не псуються із закінченням часу. Винятком може стати лише пересихання джгута та лейкопластирів, а також втрата герметичності деяких комплектів. Тому до аптечок, які купуються в аптеках або спеціалізованих магазинах, встановлені різні терміни придатності.

Зверніть увагу! Перебирати домашню аптечку рекомендується мінімум раз на пів року, перевіряючи вміст на наявність вичерпаного терміну придатності, пошкодження або відсутності необхідного засобу.

До аптечок, зібраних власноруч, необхідно ставитися з особливою увагою ніж до покупних, оскільки їх вміст представлений найрізноманітнішими групами медикаментів, кожен з яких має індивідуальні вимоги. Перед початком організації ліків потрібно перевірити термін придатності та відсортувати все прострочене. Потім слід ознайомитися з інструкцією із застосування та переконатися, що вибраний вами спосіб зберігання допускається для даного препарату. Також необхідно подумати про те, що якщо є в будинку маленькі діти, то слід прибрати аптечку подалі і вище. Щодо умов зберігання, то універсальні аптечки повинні в ідеалі зберігатися в темному, сухому, захищеному від світла місці з оглядом на температурні показники у приміщенні.

Також читайте що робити до приїзду швидкої: як надати першу допомогу при опіках, травмах, контузії та при втраті свідомості.

Дізнайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.