0800 30 22 44

8:00 - 20:00. Безкоштовно

Як лікувати дерматит: кращі мазі та креми для кожного типу

Проблемна шкіра може не просто відштовхувати оточуючих людей, але в деяких випадках ставити під загрозу здоров'я та приводити до дискомфорту. Тому важливо визначити тип запалення шкіри вчасно і розпочати відповідне лікування. Ми говоримо вам, що робити і як піклуватися про шкіру з дерматитом залежно від його типу.

Гоменюк Дар'я ОлександрівнаРедакціяДар'я Гоменюк
Оновлено
Як лікувати дерматит: кращі мазі та креми для кожного типу

Шкіра може багато чого розповісти про здоров'я людини. Зазвичай, вона перша сигналізує невеликими висипами, якщо щось не так. Але що робити, якщо ви знайшли висип, з яким ще не зустрічалися? З'явились якісь плями, навіть з нестерпним свербежем. Причина в імунітеті? Генетиці? Або це алергія на косметику? Давайте подивимось.

Що таке дерматит і яким він буває?

Дерматит — під таким загальним терміном лікарі позначають запаленням шкіри. При дерматиті шкіра зазвичай виглядає сухою, надутою і знебарвленою. І така шкіра може виглядати відштовхуюче, але запалення на ній не є інфекційним для іншої людини.

Причини дерматиту будуть варіюватися залежно від того, до якого типу він відноситься.

Ось найчастіші різновиди:

 • себорейний дерматит;
 • атопічний дерматит;
 • дисгідротичний дерматит;
 • контактний дерматит;
 • алергічний контактний дерматит.

Деякі з цих видів не можуть залишити людину протягом тривалого часу, тоді як інші варіанти висипу можуть циклічно змінюватися шляхом загострення та періодів ремісії.

Атопічний дерматит

Люди, як правило, називають це екземою.

Для атопічної екземи присутність запалення характерна лише у верхніх шарах шкіри.

І часті симптоми, крім почервоніння, це свербіж і сухість, наприклад, після гарячого душу.

Атопічний дерматит — це справді незручно для людини, оскільки шкіра характеризується особливою чутливістю. Сильний свербіж може перешкоджати, відволікати, і не завжди припинятись від використання звичайного зволожуючого лосьйону. І деякі найбільш вразливі частини шкіри можуть стати місцем для бактерій та інфекцій — цим небезпечна атопічна екзема.

Немає ліків від атопічного дерматиту, але є шанс, що він може пройти сам по собі у дорослому віці. Тому якщо людина схильна до такої проблеми як атопічний дерматит, нічого не залишається, крім того, щоб приділяти увагу високоякісному та компетентному догляду за шкірою. Всі засоби, які тепер доведеться використовувати, повинні бути для атопічної шкіри, тобто м'якими, зволожуючими, без спирту та ароматів.

Алергічний контактний дерматит

Основою є алергічне запалення. Найбільш частими провокуючими моментами є парфуми, косметика, латексні продукти та ряд місцевих ліків.

Контактний дерматит виникає, коли певна речовина потрапляє на шкіру і викликає несприятливу реакцію. Від цього може з'явитися висип, що буде супроводжуватися поколюванням, свербінням або утворенням пухирів.

Цей тип запалення часто належить до професійних захворювань. Наприклад, перукарі, манікюрні майстри, люди, які працюють з лаком та фарбами, синтетичним клеєм, медичним персоналом — це часто стосується перш за все цих професій, але це не означає, що така шкірна хвороба не може торкнутися будь-яку іншу людину.

Існує чіткий різновид цього запалення:

 • простий контактний дерматит (подразнюючий) — може бути у будь-якої людини до різних хімічних, теплових, механічних подразників. Тобто, якась чужорідна речовина напряму пошкоджує шкіру і викликає реакцію;
 • алергічний контактний дерматит — тут зовнішня речовина не може прямо впливати на шкіру, але вплине на вашу імунну систему, щоб та відреагувала таким чином.

Ці два типи важливо розрізняти, оскільки у симптомах вони дуже схожі (це почервоніння, запалення та висип), але їх причина та підхід до лікування будуть різними. І це не все.

Дуже небезпечно вирішувати, який тип дерматиту точно стосується вас. Бо, наприклад, неправильне лікування алергічного контактного дерматиту може поставити під загрозу навіть життя, а не просто зовнішній стан шкіри.

Небезпечні наслідки алергічного контактного дерматиту це:

 • набряк Квінке (або ангіоневротичний набряк) — це набряк шкіри або слизових оболонок, який завжди відбувається раптово, триває від декількох годин до декількох днів. У 50% поєднується з кропивницею. Найчастіше він розташований на губах, буває що і на очах, язиці та кінцівках.

Якщо набряк Квінке розвивається разом з кропивницею, то швидка допомога повинна бути негайно.

 • Анафілаксія. Всі ознаки набряку Квінке разом з падінням артеріального тиску. Це може закінчитися анафілактичним шоком, тому госпіталізація потрібна.

Як перевірити, чи людина має алергічний контактний дерматит? Вам потрібно встановити причинний зв'язок з підозрою на алерген.

Дисгідротичний дерматит

Люди зі справжнім дисгідрозом мають невеликі пухирі з серозним вмістом, можливий набряк і почервоніння. Такі незначні висипи формуються одномоментно і можуть зберігатися до 10 днів. Часто на ногах і долонях. Ті ж місця можуть дуже чесатись та боліти, що ускладнює використання рук і процес ходьби.

Дисгідротичний дерматит

Коли висип проходить (справжній дисгідроз зникає сам), після нього можуть залишатись маленькі кірки, шелушіння, що говорить про повне відновлення дерми.

Причина — невідома. Але є припущення, що дисгідроз може бути через алергію, часті миття рук, та від впливу певних речовин (наприклад, хрому, нікелю або кобальту) і навіть через стрес.

Існує також таке явище як дисгідротична екзема — хронічне захворювання з яскравими симптомів, з виникненням того ж висипу. Це невеликі везикули з серозним наповненням, з інтенсивним свербінням. Але вони не проходять самостійно, а вимагають лікування. Тому, якщо через 10 днів у вас не зникає такий висипи, це можна орієнтировочно визначити як дисгідротичну екзему та підібрати відповідне лікування.

Себорейний дерматит

Себорея найчастіше зустрічається на шкірі голови, хоча вона також може виникнути на обличчі, грудях і навколо вух. Загалом, у всіх місцях, де розвиваються сальні залози.

Оскільки при себореї йде велике виділення сального секрету, це призводить до сприятливого середовища для розвитку патологічних мікроорганізмів.

Збудниками даного захворювання значаться грибки роду маласезії.

Симптоми себореї також відрізняються залежно від типу дерматиту:

 • жирна себорея — надмірне виробництво шкірного сала, у зв'язку з чим на шкірі є велика кількість висипу, вугрі;
 • суха себорея — тут буде роздратування і навіть тріскання шкіри в деяких місцях;
 • змішана себорея — наявність всіх вищезгаданих ознак у однієї людини.

Часто відомими фішками себореї є плями у вигляді лусок та лупа. У всьому наступному себорея дуже схожа на атопічний дерматит, оскільки він має свербіж, горіння шкіри та почервоніння.

Себорейний дерматит — це затяжна хвороба. І перед тим, як поставити такий діагноз, важливо відрізняти його від таких подібних проблем, як псоріаз, мікробна екзема та грибкові ураження. Для більш точного діагнозу потрібно вискубувати частинку з ураженої ділянки.

Як і чим лікувати дерматит: кращі креми та мазі для шкіри з дерматитом

Першим кроком при лікуванні дерматиту є визначення типу проблеми і, якщо можливо, усунення причини.

Легке запалення шкіри зазвичай піддаються терапії безрецептурним кремам з гідрокортизоном.

Для тих цілей, коли вам потрібно зменшити запалення та полегшити подразнення, лікар може порекомендувати спеціальні засоби, які найбільш ефективні в цьому відношенні:

 • Дипросалік — видаляє ознаки запалення псоріазу та себореї на шкірі голови;
 • Стерокорт — крем, який підходить до атопічного дерматиту та багатьох видах екземи (включаючи справжню (істинну) екзему, дорослу, дитячу та себорею). Ви також можете застосувати на шкіру голови.
 • Целестодерм-B — добре пригнічує запалення, свербіж і звужує судини. Потрібен для місцевого лікування дерматиту, особливо алергічного характеру, також підходить для токсичної екземи, атопічного дерматиту та псоріазу.

Лікар також може призначити пероральний антигістамінний препарат для зняття сильного свербежу.

Окрім ліків, які лікар повинен призначити індивідуально, інші методи також можуть бути використані для лікування дерматиту, все буде залежати від того, якому саме типу запалення шкіри підлягає людина.

Як і чим лікувати дерматит: кращі креми та мазі для шкіри з дерматитом

Себорейний дерматит. Місцеве лікування та профілактика такою проблеми є протигрибкові шампуні з цього списку:

 • Альгопікс — шампунь проти лупи, як профілактика та допоміжний засіб з сухою та жирною себореєю. Він виготовлений із спиртового екстракту зелених мікроводоростей, ялівцевої смоли та саліцилової кислоти. Крім того, він може бути включений у комплексну терапію себореї, а також до висівкового лишаю, тобто всього того, що вражає волосисту частину голови.
 • Дермазол Плюс — протигрибковий шампунь для волосся, добре допомагає при лущенні, а також для запобігання грибкових захворювань.
 • Стіпрокс — шампунь проти лупи, підходить спеціально для комплексного косметичного догляду за волоссям та шкірою голови. Його мийна база обережно очищає, не пересушує і не псує волосся. рН Стіпроксу близький до природного рН шкіри голови.
 • Нізорал — шампунь, який лікує і виступає як запобігання ураження шкіри та волосся, що викликаються мікроорганізмами дріжджів маласезії, тобто це лупа, висівковий лишай, себорейний дерматит.
 • Кеназол 2% — шампунь, який має виражений протигрибковий ефект. При себореї його краще використовувати 2 рази на тиждень протягом 2-4 тижнів.

Якщо приєднується інфекція, тоді до догляду можуть приєднатися антисептичні препарати.

Алергічний контактний дерматит. Важливо дотримуватися системного лікування та зовнішнього.

Системне лікування зазвичай включає прийом різних препаратів, коли вам потрібно подавити алергічну реакцію та запобігти подальше загострення. А зовнішня терапія — це фактично мазі та креми, що усувають симптоми та поліпшують відновлення шкіри. Наприклад, мазі, що містять глюкокортикостероїди, чудово працюють.

Атопічний дерматит. Не зважаючи на основне лікування, людям з атопічним дерматитом дуже важливо протягом усього життя дотримуватись певних правил. На регулярній основі використовувати пом'якшувальні, зволожуючі та відновлювальні повноцінний шкіряний бар'єр засоби. І постійно використовувати (навіть у період, коли немає загострення) засоби основного догляду зі зволожуючим принципом, можна навіть на масляній основі.

Ось ці засоби, які потрібно застосовувати як рутинний догляд за шкірою, тобто щодня, якщо у вас є тенденція до атопічної екземи:

 • Медідерм крем — ефективний лікарський засіб із заспокійливим ефектом для зняття свербіння і подразнення. Перевірено дерматологами. Він підходить для дітей від 1 місяця життя. Крем добре вбирається, не викликає відчуття жиру на шкірі і не залишає слідів на одязі. Вже після першого застосування крему, шкіра стає еластичною, м'якою.
 • Емоліум — крем-гель для душа зі спеціальною миючою формулою, що поєдную властивості жирного крему і миючого засобу. Гель діє безпосередньо на причину  сухості, роздратування, надмірного лущення. В основу є масло карите, масло макадамії, натуральний огірковий екстракт, тригліцериди кукурудзяного масла і гіалуронат натрію. Підходить для дорослих, дітей і навіть немовлят.
 • Аквалан Л — є зволожуючим кремом для основного догляду за шкірою з атопією, підходжу для будь-якого віку. Зволожує, зменшує свербіж, який викликаний сухістю.
 • Eucerin AtopiControl — лосьон на водно-масляній основі для атопічної шкіри. Легко вбирається, зволожує і пом'якшує. Тут використовується поєднання концентрованих омега -6 жирних кислот (олія примули вечірньої та масло з виноградних кісточок) і помякшуючий ликохалкон А (екстракт кореню солодки) для того, щоб живити шкіру. Для дорослих, дітей і немовлят від 3-х місяців.

Атопічний дерматит є досить примхливим явищем, аж до того, що людині не підійде будь-яка температуру і вологість в приміщенні. Наприклад, ви повинні бути обережні при роботі під кондиціонером, тому що сухе повітря негативно позначається на цій шкірі і посилює і так існуючу сухість. А температура бажана в межах від 15 до 22 градусів.

Дисгідротиичний дерматит. Зокрема, лікування буде обов'язково індивідуальним і комплексним, повинен бути обраний лікар. Але для щоденного догляду за шкірою, її відновлення та захист навколишнього середовища можуть бути використані такі креми та мазі, як:

 • Емоліум — це комплексний емолієнт для зволоження і пом'якшення шкіри. Можна і потрібно застосовувати для щоденного догляду за чутливою, сухою, включно до подразнення шкіри грудних і маленьких дітей, так і для дуже сухої, схильної до атопічних і алергічних змін шкіри дорослих.
 • Фізіогель Інтенсив — крем відновлює цілісність шкіри і її водний баланс, пом'якшує і живить, зменшує гіперчутливість, захищає від пошкоджень через впливи зовнішніх факторів. Підтверджена здатність крему захищати і відновлювати оптимальний рівень зволоження шкіри. Складається з гліцерину, сквалену, коксового масла, масла картте і гідрогенизованого лецитину. Такий фізіогель гіпоалергенний.

Шкіра може багато чого сказати про здоров'я. У тому числі акне. Дізнайтеся, як позбутися від прищів на обличчі і чи насправді молочні продукти винні в появі висипань.

Проблема акне може бути вирішуватись швидко, якщо використовується комплексний підхід до лікування, який включає в себе не тільки дієту, але і певні ліки. Тут ми говоримо про кращі протизапальні мазі, гормональні таблетки і антибіотики від прищів.

Дізнайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.

 

Даний редакційний матеріал пройшов перевірку на достовірність лікарем-дерматологом Першої Мобільної клініки України «DobroDoc +» — Бабіч Екатериною Юріївною.


Джерела

Atopic Dermatitis / NIH|

Contact Dermatitis / National Eczema Association

Contact dermatitis / NHS

What Is Dermatitis? / WebMD

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.