Антибіотики — це хімічні сполуки біологічного походження (гриби, бактерії), вибірково пригнічують ріст і розмноження бактеріальної інфекції.
Термін «антибіотик для дітей» має на увазі ті ж самі антибактеріальні препарати, які приймають і дорослі, проте з деякими змінами, наприклад:
Антибіотики для дітей, так само як і у дорослих, застосовуються при різних захворюваннях, викликаних бактеріальною інфекцією. Також дана група препаратів використовується, якщо в ході небактеріального захворювання розвинулися вторинні бактеріальні ускладнення. У подібному випадку, лікування переглядається і призначаються антибіотики.
У педіатрії, так само як і в дорослій практиці, антибіотики класифікуються наступним чином:
Перед призначенням антибіотиків дітям, слід враховувати їх анатомічні і фізіологічні особливості, серед яких:
Серед численних антибактеріальних препаратів найпоширенішими і відносно безпечними групами, застосовуваними у дітей, вважаються пеніциліни, цефалоспорини і макроліди.
Дані групи антибіотиків дозволяють використовувати їх у відносно короткі проміжки часу, що безсумнівно є основною перевагою для застосування у маленьких дітей.
1. Пеніциліни. Дана група антибіотиків є однією з найперших, одержуваних з багатьох видів цвілевих грибів роду Penicillium, проте останнім часом більшою мірою використовуються напівсинтетичні.
Залежно від поколінь пеніциліни слід застосовувати дітям наступним чином:
Основна перевага напівсинтетичних пеніцилінів перед природними полягає в чутливості до них гемофільної палички.
2. Цефалоспорини — це клас b-лактамних антибіотиків, основною відмінністю яких є велика стійкість до b-лактамаз.
Найчастіше, цефалоспорини використовують при лікуванні лор-органів у разі, якщо пеніциліни і макроліди не застосовуються з якихось причин.
Цефалоспорини активно застосовуються в педіатричній практиці, однак у них, як і в інших груп антибіотиків, багато що залежить від покоління самого препарату:
3. Макроліди — це антибактеріальні препарати, що відрізняються високою безпекою, ефективністю і добре переноситься.
Антибіотики з групи макролідів відрізняються наступними позитивними якостями в застосуванні у дітей:
Як правило, антибіотики з групи макролідів використовують при наявності алергії на пеніциліни та цефалоспорини в дитячій популяції, оскільки вони є гіпоалергенними. Також вибір педіатрів падає на макроліди у зв'язку з неефективністю b-лактамів при інфекціях, викликаних внутрішньоклітинними збудниками.
Зверніть увагу! Перераховані вище групи антибіотиків більшою мірою використовуються в педіатрії, проте в деяких випадках педіатри можуть призначати й інші види антибактеріальних препаратів, якщо є на те особливі показання.
Антибіотики — одна з найбільш призначуваних груп лікарських препаратів у дітей. Крім того, антибактеріальні препарати — це засоби, які найчастіше викликають небажані побічні реакції.
Річ у тому, що антибіотики здатні впливати не тільки на життєдіяльність патогенних бактерій, а й корисну мікрофлору, в першу чергу кишківника, що в підсумку спричиняє до виникнення дисбактеріозу.
Крім поширеного дисбактеріозу, застосування антибіотиків може викликати такі побічні стану:
Крім перерахованих вище шкідливих впливів, прийом антибіотиків викликає інші побічні реакції, властиві іншим лікарським препаратам.
Прояв негативних ефектів антибактеріальних препаратів у дітей з більшою мірою не відрізняється від дорослих, але через підвищеної сприйнятливості й несформованості дитячого організму побічні ефекти можуть мати більш загрозливі наслідки.
Алергія на антибіотики у дітей є серйозною проблемою і складним завданням для педіатрів з наступних причин:
Алергія на антибіотики становить не найвищий відсоток від усіх повідомлень про побічні ефекти після застосування даної групи лікарських засобів, проте саме вони вважаються найбільш значущими небажаними реакціями. Також, алергія на антибактеріальні препарати є вагомою причиною за зверненням за невідкладною медичною допомогою, особливо в педіатричній практиці.
Також, однією з найголовніших «невидимих» небезпек при прийомі антибактеріальних препаратів є антибіотикорезистентність — нечутливість або стійкість збудників інфекційних захворювань до призначених антибіотиків.
Стійкість антибіотиків особливо небезпечна для дітей, оскільки при подальшому зростанні та формуванні організму при виникненні потреби в антибактеріальному препараті, його дія буде неефективним. Внаслідок цього стійкі бактерії важко піддаються лікуванню і в результаті потрібні високі дози або сильні більш токсичні препарати, здатні надати значної шкоди дитині.
Для того, щоб уникнути або знизити антибіотикорезистентності у вашої дитини, під час застосування антибіотиків слід дотримуватися наступних правил:
Оскільки антибіотики, втім, як і інші лікарські препарати, доступні в декількох концентраціях і формах випуску, перед розрахунком дози слід уточнити дані значення, в яких представлений медикамент.
Однак, попри написання в інтернеті або будь-який інший літературі, способи зі зчитування антибіотиків для дітей, дану процедуру краще довірити лікареві.
Зверніть увагу! Не слід самостійно розраховувати дозу антибіотика вашій дитині, оскільки цим ви можете йому зашкодити.
При розрахунку дози антибіотиків для дітей педіатр, як правило, ґрунтується на декількох чинниках:
Зверніть увагу! Строго дотримуйтесь кратність прийому антибіотиків, зазначену в інструкції або призначену лікарем. Інтервали між прийомами антибіотиків повинні бути приблизно рівними.
Тривалість, а також курс прийому антибіотиків для кожної дитини суто індивідуальний і залежить від декількох факторів, наприклад:
Зверніть увагу! Не забувайте виконувати тривалість лікувального курсу, прописаного лікарем, і не замикайте його, навіть якщо відчуваєте себе краще. Самостійне скорочення курсу сприяє виживанню найбільш стійких до антибіотика бактерій.
За допомогою антибактеріальних препаратів лікують тільки хвороби, викликані бактеріями. При застуді, грипі та інших віруси дана група препаратів буде марна.
Також не можна використовувати антибактеріальні препарати для зняття жару і болю, які можуть виникати як симптом при захворюванні, на яке спрямована терапія.
Найчастіше, бронхіт викликаний вірусами, що не передбачає прийом антибактеріальних препаратів. Однак бронхіт у дітей частіше має змішане або бактеріальне походження, в разі чого слід призначати лікування антибіотиками.
Найпоширенішими антибіотиками при бронхіті для дітей є наступні:
Застосовувати антибіотики при ангіні слід тільки в тому випадку, якщо вона була викликана бактеріальною інфекцією. Антибіотики доречні також якщо в ході ангіни приєдналася вторинна бактеріальна інфекція. При бактеріальній ангіні використання антибіотиків нераціонально і може тільки нашкодити вашій дитині.
Під час бактеріальної ангіни застосовують такі антибіотики:
Найбільш безпечними антибіотиками серед трьох, дозволених до застосування у дітей, є препарати з групи пеніцилінів. Пеніциліни, на відміну від цефалоспоринів і макролідів, є препаратами вибору у дітей при лікуванні бактеріальної інфекції, оскільки мають такі переваги:
У разі, якщо пеніциліни з якої-небудь причини не підходять вашій дитині вже починають призначати цефалоспорини або макроліди, в залежності від ситуації.
Основними препаратами, які слід пити не тільки після, але і під час застосування антибіотиків, є пробіотики. Дані препарати містять в складі живі мікроорганізми, які є представниками нормальної мікрофлори людини. В основному, в складі прибутків представлені наступні види корисних бактерій:
Також пробіотики представлені у вигляді БАДів і деяких харчових продуктів, які також містять живі мікроорганізми і речовини мікробного походження.
Найбільш часто вживаними пробіотиками для дітей вважаються:
Penicillins / Drugs.com
Penicillins / PubMed (англ.)
Allergy to antibiotics in pediatrics / PubMed (англ.)
Probiotics for the Prevention of Antibiotic-Associated Diarrhea in Children / PubMed (англ.)
Allergy to antibiotics in children: an overestimated problem / PubMed (англ.)
Urinary tract infection in children: treatment in an era of antibiotic resistance - a pediatric urologist's view / PubMed (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Антибіотики для дітей | Ціна |
---|---|
Сумамед форте порошок для оральної суспезіі 1500 мг, 37,5 мл | 429,4грн |
Цефма таблетки 200 мг, 10 шт. | 502,8грн |
Сумамед форте порошок з малиновим смаком, 37,5 мл | 366,8грн |
Сумамед порошок для орального розчину 400 мг, 20 мл | 278,8грн |
Сумамед форте порошок для оральної суспензії 200 мг/5 мл, 15 мл | 279,9грн |