0800 30 22 44

8:00 - 20:00. Безкоштовно

Антибіотики для дітей

Знайдено 27 товарів
Оновлено
Фільтри
Ціна
-
Взаємодія з алкоголем
Імпортний
Спосіб введення
Рецептурна видача
Форма випуску
Кількість в упаковці
Температура зберігання
Об'єм
Активний інгредієнт

Що таке антибіотики для дітей і коли їх застосовують?

Антибіотики — це хімічні сполуки біологічного походження (гриби, бактерії), вибірково пригнічують ріст і розмноження бактеріальної інфекції.

Термін «антибіотик для дітей» має на увазі ті ж самі антибактеріальні препарати, які приймають і дорослі, проте з деякими змінами, наприклад:

 • форма випуску;
 • включення до складу ліків смакових добавок;
 • виключення тих груп або поколінь антибіотиків, які протипоказані дітям;
 • зміна дозування антибіотика.

Антибіотики для дітей, так само як і у дорослих, застосовуються при різних захворюваннях, викликаних бактеріальною інфекцією. Також дана група препаратів використовується, якщо в ході небактеріального захворювання розвинулися вторинні бактеріальні ускладнення. У подібному випадку, лікування переглядається і призначаються антибіотики.

У педіатрії, так само як і в дорослій практиці, антибіотики класифікуються наступним чином:

 • місцеві антибіотики — препарати, які застосовуються при неускладнених бактеріальних інфекціях. Даний вид антибіотиків не забезпечує стабільних терапевтичних концентрацій у вогнищі інфекції і повинні призначатися тільки як доповнення до системних;
 • системні антибактеріальні препарати — медикаменти від системних, більш серйозних захворювань.

Перед призначенням антибіотиків дітям, слід враховувати їх анатомічні і фізіологічні особливості, серед яких:

 • швидкість фільтрації;
 • час досягнення максимальної концентрації в крові;
 • вага і зріст;
 • особливості розподілу препаратів в тканинах організму.

Які антибіотики призначені для дітей?

Серед численних антибактеріальних препаратів найпоширенішими і відносно безпечними групами, застосовуваними у дітей, вважаються пеніциліни, цефалоспорини і макроліди.

Антибіотики для дітей: назви

Дані групи антибіотиків дозволяють використовувати їх у відносно короткі проміжки часу, що безсумнівно є основною перевагою для застосування у маленьких дітей.

1. Пеніциліни. Дана група антибіотиків є однією з найперших, одержуваних з багатьох видів цвілевих грибів роду Penicillium, проте останнім часом більшою мірою використовуються напівсинтетичні.

Залежно від поколінь пеніциліни слід застосовувати дітям наступним чином:

 • 1 покоління — природні (Бензилпеніцилін, Біцилін). Впливають на стрептококи, стафілококи, ентерококи. До них чутливі безліч патогенних мікроорганізмів включаючи: Listeria, Escherichia, Corynebacterium, безліч анаеробів і спірохети. Застосовують для лікування тонзиліту, фарингіту, отиту, ангіни, а також профілактики скарлатини і ревматизму;
 • 2 покоління — напівсинтетичні, пеніциліназостійкі, антистафілококові (Оксацилін). Лікарський ефект препаратів даного покоління не дозволяє часто їх призначати дітям. Оксацилін може надати шкоди для новонароджених дітей в зв'язку з ризиком розвитку ядерної жовтяниці. Показана дана група препаратів у дітей при інфекційних захворюваннях, викликаних організмами, що продукують пеніциліназу: гнійні запалення, післяопераційні інфекції, бактеріальний ендокардит, остеомієліт;
 • 3 покоління — напівсинтетичні, широкого спектра дії (Амоксицилін, Ампіцилін). Дані препарати призначаються дітям для лікування інфекційних лор-захворювань, інфекцій сечовидільної системи, боротьбою з Helicobacter Pylori.

Основна перевага напівсинтетичних пеніцилінів перед природними полягає в чутливості до них гемофільної палички.

2. Цефалоспорини — це клас b-лактамних антибіотиків, основною відмінністю яких є велика стійкість до b-лактамаз.

Найчастіше, цефалоспорини використовують при лікуванні лор-органів у разі, якщо пеніциліни і макроліди не застосовуються з якихось причин.
 
Цефалоспорини активно застосовуються в педіатричній практиці, однак у них, як і в інших груп антибіотиків, багато що залежить від покоління самого препарату:

 • 1 покоління (Цефазолін, Цефалексин, Оспексин). Дане покоління цефалоспоринів не є препаратами вибору в лікуванні бактеріальної інфекції у дітей. Проте 1 покоління цефалоспоринів застосовується при лікуванні захворювань, викликаних золотистим стафілококом і стрептококом;
 • 2 покоління (Цефуроксим, Цефуроксим-аксетіл). Препарати, що відносяться до 2 поколінню, більш часто застосовують під час терапії гострого середнього отиту, а також синуситу, викликаних бактеріальною інфекцією;
 • 3 покоління (Цефоперазон, Цефотаксим, Цефтазидим, Цефтріаксон). Є препаратами вибору в лікуванні гострих бактеріальних захворювань верхніх дихальних шляхів і вуха, переважно виникають у дітей;
 • 4 покоління (Цефепім, Абіпім). Даний антибіотик може бути схожим з 3 поколінням препаратів і може застосовуватися з перших місяців життя (2-3 місяці), проте тільки за життєвими показаннями.

3. Макроліди — це антибактеріальні препарати, що відрізняються високою безпекою, ефективністю і добре переноситься.

Переваги макролідів в педіатрії

Антибіотики з групи макролідів відрізняються наступними позитивними якостями в застосуванні у дітей:

 • здатні створювати в осередках запалення високі концентрації основного лікарського засобу;
 • не руйнуються b-лактамазами;
 • мають низьку токсичність, що дозволяє використовувати дану групу практично у всіх вікових груп дітей;
 • високоефективні при пероральному застосуванні, що особливо важливо враховувати в дитячому віці;
 • вони мають задовільними смаковими властивостями, особливо дитячі форми.

Класифікація макролідів

 • Природні 14-членні (Еритроміцин, Олеандоміцин).
 • Природні 16-членні (Мидекаміцин, Макропен, Дораміцин, Роваміцин, Джозаміцин, Вільпрафен).
 • Напівсинтетичні 14-членні (Кларитроміцин, Рокситроміцин).
 • Напівсинтетичні 15-членні (Азітроміцин, Азакс, Азицин, Азипол).

Як правило, антибіотики з групи макролідів використовують при наявності алергії на пеніциліни та цефалоспорини в дитячій популяції, оскільки вони є гіпоалергенними. Також вибір педіатрів падає на макроліди у зв'язку з неефективністю b-лактамів при інфекціях, викликаних внутрішньоклітинними збудниками.

Зверніть увагу! Перераховані вище групи антибіотиків більшою мірою використовуються в педіатрії, проте в деяких випадках педіатри можуть призначати й інші види антибактеріальних препаратів, якщо є на те особливі показання.

Чим небезпечні антибіотики для дітей?

Антибіотики — одна з найбільш призначуваних груп лікарських препаратів у дітей. Крім того, антибактеріальні препарати — це засоби, які найчастіше викликають небажані побічні реакції.

Річ у тому, що антибіотики здатні впливати не тільки на життєдіяльність патогенних бактерій, а й корисну мікрофлору, в першу чергу кишківника, що в підсумку спричиняє до виникнення дисбактеріозу.

Крім поширеного дисбактеріозу, застосування антибіотиків може викликати такі побічні стану:

 • токсичне ураження печінки, нирок, а також органів кровотворення;
 • розлад шлунково-кишкового тракту (внаслідок дисбактеріозу);
 • алергічні реакції;
 • зниження імунітету і як наслідок симптоми свідчать про це;
 • неврит слухового нерва.

Крім перерахованих вище шкідливих впливів, прийом антибіотиків викликає інші побічні реакції, властиві іншим лікарським препаратам.

Прояв негативних ефектів антибактеріальних препаратів у дітей з більшою мірою не відрізняється від дорослих, але через підвищеної сприйнятливості й несформованості дитячого організму побічні ефекти можуть мати більш загрозливі наслідки.

Алергія на антибіотики у дітей

Алергія на антибіотики у дітей є серйозною проблемою і складним завданням для педіатрів з наступних причин:

 • труднощі в діагностиці;
 • труднощі в роз'ясненні даних про виникнення і розвитку самої реакції;
 • подальший вибір оптимальної, а найголовніше найбільш безпечною для дитини антибактеріальної терапії.

Алергія на антибіотики становить не найвищий відсоток від усіх повідомлень про побічні ефекти після застосування даної групи лікарських засобів, проте саме вони вважаються найбільш значущими небажаними реакціями. Також, алергія на антибактеріальні препарати є вагомою причиною за зверненням за невідкладною медичною допомогою, особливо в педіатричній практиці.

Стійкість до антибіотиків у дітей

Також, однією з найголовніших «невидимих» небезпек при прийомі антибактеріальних препаратів є антибіотикорезистентність — нечутливість або стійкість збудників інфекційних захворювань до призначених антибіотиків.

Стійкість антибіотиків особливо небезпечна для дітей, оскільки при подальшому зростанні та формуванні організму при виникненні потреби в антибактеріальному препараті, його дія буде неефективним. Внаслідок цього стійкі бактерії важко піддаються лікуванню і в результаті потрібні високі дози або сильні більш токсичні препарати, здатні надати значної шкоди дитині.

Для того, щоб уникнути або знизити антибіотикорезистентності у вашої дитини, під час застосування антибіотиків слід дотримуватися наступних правил:

 • приймати антибіотики суворо за призначенням лікаря (педіатра);
 • завжди дотримуватися рекомендацій лікаря щодо прийому антибактеріальних препаратів;
 • ніколи не передавати антибіотики вашої дитини іншим особам;
 • привчити і стежити, щоб дитина частіше мила руки, а також дотримувався правил особистої гігієни;
 • стежити за раціоном вашої дитини.

Як розрахувати дозу антибіотиків дітям?

Оскільки антибіотики, втім, як і інші лікарські препарати, доступні в декількох концентраціях і формах випуску, перед розрахунком дози слід уточнити дані значення, в яких представлений медикамент.

Однак, попри написання в інтернеті або будь-який інший літературі, способи зі зчитування антибіотиків для дітей, дану процедуру краще довірити лікареві.

Зверніть увагу! Не слід самостійно розраховувати дозу антибіотика вашій дитині, оскільки цим ви можете йому зашкодити.

При розрахунку дози антибіотиків для дітей педіатр, як правило, ґрунтується на декількох чинниках:

 • вага дитини. Є одним з головних показників при обчисленні дози антибактеріального засобу;
 • діагноз дитини, при якому призначили антибіотики;
 • група антибактеріального препарату;
 • вік дитини;
 • покоління антибіотика. Покоління однієї групи антибактеріального препарату можуть разюче відрізнятися, а також здатні
 • мати різні способи дозування та застосування;
 • форма випуску препарату;
 • концентрація антибіотика;
 • супутні захворювання, крім основного.

Зверніть увагу! Строго дотримуйтесь кратність прийому антибіотиків, зазначену в інструкції або призначену лікарем. Інтервали між прийомами антибіотиків повинні бути приблизно рівними.

Скільки днів потрібно пити антибіотики для дітей?

Тривалість, а також курс прийому антибіотиків для кожної дитини суто індивідуальний і залежить від декількох факторів, наприклад:

 • різновид і тяжкість бактеріального захворювання;
 • група і покоління антибіотика;
 • наскільки піддається організм лікуванню антибіотиками. У разі, якщо при лікуванні антибіотиком спостерігається позитивна динаміка у вигляді поліпшення самопочуття, курс лікування пропивається до кінця і більше не продовжується. Однак якщо організм з якої-небудь причини погано реагує на дію препарату курс прийому можуть продовжити або змінити.

Зверніть увагу! Не забувайте виконувати тривалість лікувального курсу, прописаного лікарем, і не замикайте його, навіть якщо відчуваєте себе краще. Самостійне скорочення курсу сприяє виживанню найбільш стійких до антибіотика бактерій.

Чи можна приймати антибіотики дітям при застуді або грипі?

За допомогою антибактеріальних препаратів лікують тільки хвороби, викликані бактеріями. При застуді, грипі та інших віруси дана група препаратів буде марна.

Також не можна використовувати антибактеріальні препарати для зняття жару і болю, які можуть виникати як симптом при захворюванні, на яке спрямована терапія.

Які антибіотики для дітей приймають при бронхіті?

Найчастіше, бронхіт викликаний вірусами, що не передбачає прийом антибактеріальних препаратів. Однак бронхіт у дітей частіше має змішане або бактеріальне походження, в разі чого слід призначати лікування антибіотиками.

Найпоширенішими антибіотиками при бронхіті для дітей є наступні:

 • Аугментин;
 • Амоксиклав;
 • Сумамед;
 • Цефтриаксон;
 • Макропен;
 • Цефазолін.

Які антибіотики можна застосовувати дітям при ангіні?

Застосовувати антибіотики при ангіні слід тільки в тому випадку, якщо вона була викликана бактеріальною інфекцією. Антибіотики доречні також якщо в ході ангіни приєдналася вторинна бактеріальна інфекція. При бактеріальній ангіні використання антибіотиків нераціонально і може тільки нашкодити вашій дитині.

Під час бактеріальної ангіни застосовують такі антибіотики:

 • Амоксиклав;
 • Сумамед;
 • Ампіцилін;
 • Амоксицилін;
 • Левофлоксацин;
 • Моксіфлоксацин;
 • Офлоксацин.

Які найбільш безпечні антибіотики для дітей?

Найбільш безпечними антибіотиками серед трьох, дозволених до застосування у дітей, є препарати з групи пеніцилінів. Пеніциліни, на відміну від цефалоспоринів і макролідів, є препаратами вибору у дітей при лікуванні бактеріальної інфекції, оскільки мають такі переваги:

 • низька токсичність;
 • широкий спектр антибактеріальної дії, особливо в останніх поколінь;
 • стійкість до пеніцилінази — ферменту, що розщеплює пеніциліни на неактивні речовини.

У разі, якщо пеніциліни з якої-небудь причини не підходять вашій дитині вже починають призначати цефалоспорини або макроліди, в залежності від ситуації.

Які препарати потрібно приймати після курсу антибіотиків для дітей?

Основними препаратами, які слід пити не тільки після, але і під час застосування антибіотиків, є пробіотики. Дані препарати містять в складі живі мікроорганізми, які є представниками нормальної мікрофлори людини. В основному, в складі прибутків представлені наступні види корисних бактерій:

 • лактобацили (Lactobacillus);
 • біфідобактерії (Bifidobacterium);
 • пропіоновокислі бактерії (Propionibacterium);
 • стрептококи виду Streptococcus thermophilus;
 • бактерії роду Lactococcus.

Також пробіотики представлені у вигляді БАДів і деяких харчових продуктів, які також містять живі мікроорганізми і речовини мікробного походження.

Найбільш часто вживаними пробіотиками для дітей вважаються:

 • Лактіалє порошок в пакетиках;
 • Лактіалє Малюк;
 • Лінекс;
 • Лактізак;
 • Хілак форте;
 • Ентерожерміна.

 

Джерела

Penicillins / Drugs.com

Penicillins / PubMed (англ.)

Allergy to antibiotics in pediatrics / PubMed (англ.)

Probiotics for the Prevention of Antibiotic-Associated Diarrhea in Children / PubMed (англ.)

Allergy to antibiotics in children: an overestimated problem / PubMed (англ.)

Urinary tract infection in children: treatment in an era of antibiotic resistance - a pediatric urologist's view / PubMed (англ.)

 

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.

Ціни на Антибіотики для дітей

Антибіотики для дітейЦіна
Сумамед форте порошок для оральної суспезіі 1500 мг, 37,5 мл
402,1грн
Цефма таблетки 200 мг, 10 шт.
494,8грн
Сумамед форте порошок з малиновим смаком, 37,5 мл
366,8грн
Сумамед порошок для орального розчину 400 мг, 20 мл
278,8грн
Сумамед форте порошок для оральної суспензії 200 мг/5 мл, 15 мл
279,9грн