Лікарські форми: розчин для інфузій; ампули.
Групова приналежність: мінерали та електроліти.
Хлорид натрію — це сольовий, фізіологічний розчин 0,9%, використовуваний як засіб для регідратації організму. Натрій — це електроліт, який регулює кількість води в організмі. Натрій також бере участь в нервових імпульсах і м'язових скороченнях.
Хлорид натрію використовується для лікування або запобігання втрати натрію, викликаної зневодненням, надмірним потовиділенням або іншими причинами.
Хлорид натрію може використовуватися в якості розчинника для парентеральних форм препарату, які потрібно розводити. Також є назальні форми випуску з діючою речовиною натрію хлориду, що використовуються для промивання носової порожнини. Ще розчин натрію хлориду можна застосовувати зовнішньо для промивання ран.
Хлорид натрію (NaCl), також відомий як сіль, є важливим з'єднанням, яке наш організм використовує для:
Цікавий факт! Натрій необхідний для регулювання осмотичного тиску і позаклітинних рідин в організмі людини. Було підраховано, що людям потрібно від 180 до 230 мг натрію в день для нормального функціонування організму. Натрій не може вироблятися організмом людини, тому його необхідно приймати всередину, що в сучасному суспільстві здійснюється в основному в формі хлориду натрію (тобто кухонної солі). |
Невідомо, чи може хлорид натрію завдати шкоди ненародженій дитині. Тим не менше 0,9% розчин натрію хлориду (фізіологічний розчин) вводився вагітним жінкам без будь-яких повідомлень про шкоду. Виходячи з цього, натрію хлорид дозволяється вагітним жінкам, проте рекомендується призначати хлорид натрію тільки в разі крайньої необхідності за призначенням лікаря.
Натрію хлорид у вагітних може застосовуватися в разі сильного токсикозу (нудота при вагітності) через яке може відзначатися зневоднення організму і втрата потрібних електролітів. Певний об'єм рідини в організмі необхідний для здорового протікання вагітності і запобігання внутрішньоутробного розвитку плода, тому часто переваги використання у вагітних можуть переважати над всілякими ризиками для плоду.
Невідомо, чи потрапляє хлорид натрію в грудне молоко або чи може завдати шкоди, дитині яка годується груддю. Оскільки 0,9% розчин натрію хлориду має такий же осмотичний тиск, як і в сироватці крові, ризик побічних ефектів при його застосуванні в період грудного вигодовування вважається мінімальним. Проте, його слід використовувати з обережністю у жінок в період лактації і тільки за призначенням лікаря.
Застосування ін'єкційного натрію хлориду в педіатричній практиці має чітко регулюватися лікарем, оскільки в результаті того, що у дітей ще незрілі нирки, у них відзначається повільне виведення даного препарату з організму. Шляхом сповільненої екскреції (видалення з організму кінцевих продуктів метаболізму) натрію хлориду у дітей потрібне коригування дози даного препарату, щоб уникнути негативних наслідків.
Як розчин для промивання носа або ранових поверхонь у дітей, натрію хлорид вважається безпечним, якщо дотримані умови дозування і кратність застосування.
Зверніть увагу! Якщо після застосування натрію хлориду у дитини з'являється задишка і його обличчя опухає, слід негайно звернутися до лікаря, оскільки кількість натрію може бути занадто високим, що може призвести до негативних наслідків.
Ін'єкційний натрію хлорид вводиться внутрішньовенно (в/в) або ж підшкірно. Також є спеціальні, назальні лікарські форми натрію хлориду, які застосовуються для промивання носа. Доза натрію хлориду розраховується беручи до уваги вік, вагу і стан здоров'я пацієнта.
Даний медикамент вводиться в умовах стаціонару — крапельно. При введенні натрію хлориду, потрібен чіткий контроль за концентрацією електролітів в крові і сечі, щоб уникнути надлишку іонів Na+ та Cl-, а також дефіциту K+, який вкрай необхідний для нормальної роботи серцевого м'яза.
Звичайна доза для дорослих парентерального натрію хлориду.
Доза варіюється від 400 мл до 3000 мл в день виходячи з тяжкості стану хворого.
Звичайна доза для дітей парентерального натрію хлориду.
Обсяг використовуваного розчину залежить від ваги і віку дитини, в межах від 20 мл до 100 мл на 1 кг маси тіла.
Натрію хлорид як розчинник для ін'єкційних препаратів, яким потрібно розведення.
В основному обсяг NaCl становить від 50 мл до 250 мл для однієї дози медикаментозного засобу.
Натрію хлорид в назальних формах застосовується від 2 до 4 крапель в кожну ніздрю до 4 разів на добу для дорослих і 1-2 краплі до 2 разів на день для дітей.
При інфузійному вливанні біодоступність (кількість лік. засобу, яка досягла плазми крові, щодо введенної дози препарату) натрію хлориду прирівнюється до 100%, відповідно його дія проявляється протягом перших 5 хвилин. Також він досить швидко виводиться нирками, внаслідок чого збільшується обсяг сечі і прискорюється діурез.
Використання розчину натрію хлориду не має на увазі ніяких серйозних спільних взаємодій з іншими медикаментами і речовинами, які розраховуються як небезпечні. Однак є деякі лікарські засоби при взаємодії з якими відзначаються деякі небажані ефекти:
Взаємодії натрію хлориду з іншими медикаментозними засобами невідомі, але не виключаються. Саме тому необхідно стежити за станом здоров'я хворого при одночасному застосуванні натрію хлориду з іншими ліками.
При передозуванні хлоридом натрію може виникнути сольова токсичність — це рідкісна форма гіпернатріємії, яка зазвичай виникає після одноразового масивного прийому фізіологічного розчину протягом короткого проміжку часу. Це небезпечний дисбаланс, здатний викликати серйозні неврологічні порушення. Швидке розпізнавання токсичності натрію хлориду має вирішальне значення для початку лікування до того, як відбудеться необоротне пошкодження головного мозку.
Симптоми передозування натрію хлоридом включають такі, як:
Зверніть увагу! Одним з найбільш першорядних і частих симптомів передозування натрію хлоридом є спрага. Це пов'язано з тим, що натрій витягує воду з клітин. Другорядні симптоми можуть включати пересихання слизових оболонок ротової порожнини, млявість і стурбованість.
У разі передозування натрію хлоридом і появи його перших ознак, необхідно якомога швидше звернутися в швидку допомогу. До приїзду швидкої допомоги потрібно багато пити для запобігання зневоднення організму. Лікування передозування фізіологічним розчином варіюється від пероральної регідратації до внутрішньовенного введення рідини.
В умовах стаціонару проводиться симптоматичне лікування, яке спрямоване на введення антидотів, таких як 10% кальцію хлорид або ж 40% розчин глюкози.
Із загальних побічних дій від застосування натрію хлориду, відзначаються такі, як:
Серйозніші і в той же час рідко виникаючі побічні ефекти, пов'язані з внутрішньовенним введенням хлориду натрію, включають:
Системне введення розчину хлориду натрію слід проводити з особливою обережністю, так як швидке або відкрите введення може
Sodium Chloride Injection Solution / Drugs.com (англ.)
Sodium chloride / DrugBank (англ.)
What Is Sodium Chloride Used For? / MedicineNet (англ.)
Sodium Chloride / ChemicalSafetyFacts.org (англ.)
Sodium chloride solution (intravenous) normal saline (NS), 1/2 NS / MedicineNet (англ.)
NaCl preference increases during pregnancy and lactation: assessment using brief access tests / PubMed (англ.)
Increased exposure to sodium during pregnancy and lactation changes basal and induced behavioral and neuroendocrine responses in adult male offspring / National Center for Biotechnology Information (NCBI) (англ.)
Sodium chloride for hyponatraemia / MedicinesForChildren (англ.)
Sodium Chloride 0.9% Intravenous Infusion BP / emc (англ.)
Salt Toxicity: A Systematic Review and Case Reports / ScienceDirect (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Ціни (19,1 - 336,2 грн)