0800 30 22 44

8:00 - 21:00. Безкоштовно

Усе про алергію: чому виникає, як проявляється та як вибрати найкраще лікування

Оновлено
Нагадуємо, що у apteka24.ua є мобільний додаток: 12 000 препаратів з докладними інструкціями і, звичайно, доставкою по всій Україні. Шукайте нас в App Store і Google Play.
P.S. Знижка 100 грн на перше замовлення від 1000 грн за промокодом APP100
Усе про алергію: чому виникає, як проявляється та як вибрати найкраще лікування

Зміст:

Алергія — це без перебільшення проблема нашого часу. Практично кожна людина на якомусь етапі свого життя стикається хоча б з мінімальними алергічними проявами: свербінням, почервонінням шкіри, висипаннями. Поговоримо про види, симптоми й медикаментозні методи лікування алергічних реакцій.

Так що ж таке алергія?

Алергія — це захворювання хронічного характеру, викликане несподіваною реакцією організму на вплив речовин, які в повсякденному житті не провокують захворювань і не несуть ніякої шкоди.

Види алергії

Існує три види алергічних реакцій.

Харчова алергія

Ідеться про непереносимість організмом конкретного продукту (вживання навіть маленького шматочка може викликати дуже сильну алергічну реакцію). У більшості випадків харчова алергія починає формуватися в дитинстві, але може різко проявитися в зрілому та літньому віці.

Пищевая аллергия, симптомы пищевой аллергии

Ця недуга вкрай рідко лікується медикаментозним шляхом. Лікарські засоби можуть приймати хіба що з метою усунення симптомів. Єдине рішення проблеми — повне виключення активного алергену з щоденного раціону.

Які продукти можуть спровокувати харчову алергію?

У більшості випадків алергічну реакцію може спровокувати вживання коров'ячого молока, яєць, кунжуту, риби, морепродуктів і різного виду горіхів. Рідше хронічну алергію може викликати соя, пшенична й гречана крупи, тропічні фрукти.

На тлі вживання окремих груп продуктів, наприклад, морепродуктів і горіхів, в організмі може розвинутися перехресна алергія (рання гіперчутливість до конкретного продукту переноситься на всю групу цих продуктів).

Пищевая аллергия, симптомы пищевой аллергии

Деякі продукти можуть запускати алергічну реакцію не тільки в сирому вигляді, але й у приготованому. Виняток із правила — фрукти та овочі. Вони викликають прояв алергії тільки при вживанні в сирому вигляді.

Алергія на ліки

Це підвищена чутливість до окремих компонентів лікарських засобів. За словами медиків, останнім часом значно зросла кількість випадків відповідної реакції на препарати серед дітей. Часто лікарська алергія може проявитися в тандемі з харчовою, формуючи в подальшому перехресні реакції на поєднання продуктів і лікарських засобів.

Лікування цього виду алергічних реакцій практично не відрізняється від лікування харчової алергії: важливо не зловживати стоп-медикаментами, потрапляння в організм яких може спричинити серйозні наслідки.

Які засоби викликають алергію на ліки?

Алергію на ліки можуть викликати медикаменти, що містять білок, а саме:

 • левоміцетин, синтоміцин;
 • новокаїн, тримекаїн, дикаїн, анестезин, новокаїн, новокаїнамід, бісептол, алмагель-А, гіпотіазид;
 • аміноглікозиди;
 • рондоміцин, метациклін, олететрин, олеандоміцину фосфат, вібраміцин;
 • анальгін, бутадієн, реопірин, антипірин, бруфен, баралгін;
 • аміназин, пропазин, френолон, етаперазин, тіоридазин, терален;
 • супрастин;
 • барбітурати, теофедрин, валокордин, пенталгін;
 • йопагност, йодоліпол, білігност, пропілйодон, міоділ, розчин Люголя, радіоактивний йод.

Респіраторна алергія

Цей вид захворювання може бути викликаний широким спектром алергенів. Подразником може послужити пил, цвіль, пилок сезонних рослин (поліноз) і шерсть тварин. У кожному конкретному випадку респіраторна алергія проявляється з різним ступенем тяжкості. Усе залежить від чутливості дихальних органів і від концентрації алергену в повітрі.

поллиноз, симптомы аллергии, виды аллергии, крапивница

Респіраторна алергія може супроводжуватися такими захворюваннями як ларингіт, риносинусит, риніт, трахеїт. Лікується медикаментозно й комплексно. Також у якості способу лікування можна вдатися до імунотерапії (її суть полягає у введенні пацієнту невеликих доз алергену ін'єкційним шляхом з метою зменшення подальшої чутливості до нього).

Симптоми алергії

Симптоми алергічних реакцій можна класифікувати в залежності від системи органів, які уражаються алергеном:

 • органи дихання: кашель, чхання, нежить, першіння в горлі;
 • шлунково-кишковий тракт: зневоднення організму, нудота, порушення дефекації;
 • кровоносна система: зміни загальної картини аналізів (про тяжкість алергії може говорити рівень імуноглобулінів класу Е (IgE) в сироватці крові), набряки;
 • зорова система: різь в очах, ринокон'юнктивіт;
 • шкірні реакції: почервоніння, висипання, кропив'янка.

Як відрізнити температуру при алергії від симптомів застуди?

Нерідко прояви алергічної реакції помилково приймають за ГРВІ. За якими ж ознаками можна відрізнити два абсолютно різних захворювання?

Захворювання

Симптоми

Алергія

Сухий кашель, чхання, різь в очах, висипання на шкірі, рясний нежить з прозорим вмістом. Температура тіла практично ніколи не піднімається до субфебрильних значень, лише в рідкісних випадках при дуже сильній алергічній реакції може спостерігатися підвищення температури. Прийом антигістамінних препаратів полегшує симптоми, іноді аж до їх зникнення.

 ГРВІ

ГРВІ супроводжується болем в горлі, нежитем з непрозорим вмістом, інтоксикацією організму, запамороченням, слабкістю та слабкістю в тілі. Температура тіла в більшості випадків підвищена й часом може досягати 40 градусів. Антигістамінні безсилі.

Температура при алергії більше 38 градусів не є нормою. Це сигналізує про можливу небезпеку — розвиток запалення. У цій ситуації антигістамінні безсилі, тому потрібна негайна медична допомога з метою уникнення негативних наслідків.

Як боротися з алергією? Профілактика захворювання

За словами фахівців, найкраще лікування алергічних реакцій — це своєчасна профілактика.

поллиноз, симптомы аллергии, виды аллергии, крапивница

Методи профілактики алергічних реакцій можна умовно розділити на три пункти:

 • виключення контакту з алергеном;
 • лікування симптомів алергії;
 • імунотерапія.

Найдієвіший спосіб уникнути небажаних проявів хвороби — максимально обмежити свій контакт з алергеном. Також ефективна елімінація (регулярне очищення від алергенів свого будинку, одягу, шкіри та волосся).

Важливо пам'ятати про те, що повністю нейтралізувати радіус дії алергену можливо при харчовій алергії, виключивши з раціону небажані продукти. Але як бути з респіраторною алергією?

При алергії на пилові кліщі, шерсть домашніх тварин або цвіль потрібно дотримуватися таких правил:

 1. Періть речі тільки при високих температурах.
 2. Використовуйте спеціальні хімічні засоби для боротьби з кліщами та паразитами домашніх тварин.
 3. Відмовтеся від килимів у будинку.
 4. Підтримуйте низьку вологість за допомогою вентилятора або кондиціонера й відповідний температурний режим (18-20 градусів).
 5. Ліквідуйте всю видиму цвіль у будинку. Під час прибирання обов'язково використовуйте рукавички та респіратор.

Якщо говорити про сезонну алергію, то її прояви можна пом'якшити за допомогою промивання носа сольовим розчином після перебування на вулиці. Під час прогулянки пилок активно осідає на слизових, викликаючи згодом алергічні реакції.

Також при лікуванні алергії використовується широкий спектр антигістамінних препаратів у вигляді таблеток, сиропів, крапель, назальних спреїв і розчинів для ін'єкцій. Але про це поговоримо далі.

антигистаминные, противоаллергические препараты, таблетки от аллергии, противоаллергические таблетки, антигистаминные препараты

Нарешті, алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ). Цей спосіб лікування застосовується при алергії на пилок, шерсть тварин, пил, цвіль, отруту ос та бджіл. Тривалість такої терапії становить від 3 до 5 років. Процес полягає в регулярному введенні невеликої кількості алергену ін'єкційно з подальшим збільшенням дози під чуйним контролем лікаря. У результаті таких маніпуляцій організм поступово звикає до алергену й надалі перестає на нього реагувати.

Як діють антигістамінні препарати?

У відповідь на потрапляння алергену, у організмі підвищується концентрація біологічно активних речовин, які в результаті сприяють розвитку алергічного запалення. Головна з цих речовин — гістамін. При появі на слизових алергену запускається механізм самознищення: гістамін, що звільнився активує антитіла, які в процесі починають атакувати власні клітини організму. Усе це закінчується яскравим проявом симптомів алергічних реакцій.

Для блокування рецепторів, що реагують на гістамін, на медичному ринку існують антигістамінні препарати. Але важливо пам'ятати про те, що антигістамінні не лікують алергію, а тільки тимчасово блокують її симптоми. Нагадаємо, раніше ми писали про те, як вибрати антигістамінні препарати дорослим, дітям і вагітним. Це дуже важливий чек-лист.

Які бувають антигістамінні: покоління та їх відмінності

На сьогоднішній день існує декілька поколінь антигістамінних препаратів. Чим вони відрізняються та для чого застосовуються? Давайте розберемо детальніше.

 1. Антигістамінні препарати 1-го покоління. Лікарські засоби, які мають седативну дію. Деякі з них навіть використовують в якості снодійного. Не рекомендується приймати такі антигістамінні під час активної мозкової діяльності, так як вони перешкоджають концентрації уваги. Ця група ліків має короткочасний ефект, тому їх потрібно приймати за рекомендацією лікаря кілька разів на день. Вони допоможуть знизити втому в м'язах і побороти легкі симптоми алергії.
 2. Антигістамінні препарати 2-го покоління. Чим відрізняються від вищезгаданих? Головна відмінність — повна відсутність седативного ефекту. Крім цього препарати більш сильної дії: рекомендована доза — 1 таблетка на день. Основне завдання ліків — усунення різного роду алергічних реакцій.
 3. Антигістамінні препарати 3-го покоління. У цей список входять препарати, які гарантують найбільш швидке настання довгоочікуваного ефекту. По суті, це вдосконалена версія ліків другого покоління. Такі ліки не викликають звикання, сонливості й не мають токсичної дії на серце. Найчастіше 3-е покоління призначають при лікуванні шкірних алергічних реакцій, свербіння та почервоніння.

Гормональні препарати від алергії

Гормональні препарати від алергії допомагають у короткий терміни мінімізувати прояв симптомів захворювання. Для їх створення використовується специфічний метод, заснований на створенні лікарських засобів на основі гормонів надниркових залоз.

Головна мета прийому гормональних засобів — максимально швидке блокування яскраво виражених симптомів алергічної реакції.

Перед прийомом будь-якого гормонального препарату важливо проконсультуватися з досвідченим лікарем, так як гормональні медикаменти часто несумісні з ліками інших видів.

Засоби проти алергії для дітей

Діти точно так же, як і дорослі, можуть страждати від алергії. Але так як дитячий організм недостатньо міцний, важливо в рамках лікування алергічних реакцій приймати виключно безпечні медикаменти. Важливо пам'ятати про те, що перед прийомом будь-якого лікарського засобу потрібна обов'язкова консультація лікаря.

Для різної вікової категорії рекомендована різна форма випуску ліків: до 2-х років — краплі, від 4-х років — сиропи, від 6-ти років — таблетки.

Засоби проти алергії для вагітних

Що стосується лікування алергії під час вагітності — тут усе суто індивідуально. Прийнято вважати, що під час вагітності в жінок у крові в рази збільшується рівень кортизолу, який у свою чергу має протиалергічну дію. Саме тому у вагітних алергія зустрічається рідко й протікає в легкій формі.

Якщо ж алергія у вагітної жінки все ж проявилася, то важливо пам'ятати, що прийом абсолютно всіх антигістамінних препаратів вагітним і годуючим мамам потрібно обговорювати з лікарем, щоб уникнути негативного впливу на організм.

Лікування бронхіальної астми

Лікування астми безпосередньо залежить від форми й тяжкості хвороби, анамнезу хворого.

Лікарські засоби, які призначають при бронхіальній астмі, можна умовно розділити на дві групи:

 • базисні препарати. Вони мають тривалий ефект і дозволяють попереджати виникнення нападів. До таких препаратом відносять кромони й глюкокортикоїди.
 • симптоматичні препарати. Вони не мають тривалого ефекту, але дозволяють швидко зняти напад.

При інфекційній формі застосовуються також антибіотики.

Що буде, якщо не лікувати алергію?

Існує думка, що лікування алергії починається й закінчується на обмежені контактів з алергеном. Наприклад, не вживати овочі та фрукти, які викликають побічні реакції. Чи не прикрашати будинок букетами бузку, якщо від його пилку ви починаєте чхати без зупинки.

Лікарі радять не забувати, що з кожним роком алергічні реакції організму можуть усе більше посилюватися, дійшовши, наприклад, до бронхіальної астми або, не дай бог, анафілактичного шоку — найнебезпечнішої реакції, яка може призвести до летального результату.

лекарство от аллергии, средства от аллергии, список, препарат, лучшее, против аллергии

Щоб уникнути вищезгаданих страшних наслідків алергію не можна пускати на самоплив. Підтримуйте свій організм медикаментозно й ні за яких обставин не запускайте хворобу.

А чи знаєте ви, що алергія може виникнути через несподівану причину? Наприклад, через поганий настрій? Виявляється, розвиток алергічних реакцій багато в чому може бути пов'язаним з психосоматикою. І що в цьому випадку робити? На це питання ми відповідаємо в цій статті про алергію й психосоматику.

Також ви можете дізнатися, у чому головна небезпека полінозу (сезонної алергії на пилок) і як насправді потрібно лікуватися, щоб дихати навесні й влітку на повні груди та без задухи. Прості профілактичні методи, яких мало хто дотримується, можуть виявитися справжньою паличкою-виручалочкою.

apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.

 

Джерела

«Запитай у лікаря про алергію»: на найпоширеніші запитання відповів фахівець Юрій Бісюк / МОЗ

Пищевая аллергия / ВОЗ

Аллергия на лекарство / Наука и жизнь

Аллергический ринит и синусит / ВОЗ

Как отличить температуру при аллергии от симптомов простуды / Yhogorlonos

Аллергия / МедПросвіта

Histamine is released / MedlinePlus

Антигістамінні препарати / Фармацевтичні препарати 

Гормональні препарати / Фармацевтичні препарати

Алергологія / NMAPO

Астма / ВОЗ 

 

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.

Встанови додаток і отримай знижку 100 грн на перше замовлення від 1000 грн по промокоду АРР100

App StoreGoogle Play
preview