Катаракта — це помутніння кришталика ока. Вроджена катаракта зазвичай діагностується при народженні. Якщо катаракта залишається непоміченою у немовляти, це може призвести до необоротної втрати зору. Не всі катаракти візуально значущі. Якщо помутніння кришталика знаходиться на осі зорової, воно вважається візуально значущим і може призвести до сліпоти. Якщо катаракта невелика, у передній частині кришталика чи периферії, втрати зору може бути.
Одностороння катаракта зазвичай є ізольованим спорадичним випадком. Вона може бути пов'язана з очними аномаліями:
Двостороння катаракта часто передається у спадок та пов'язана з іншими захворюваннями. Вона потребує повного метаболічного, інфекційного, системного та генетичного дослідження. Найпоширенішими причинами є гіпоглікемія, трисомія (наприклад, синдроми Дауна, Едвардса та Патау), міотонічна дистрофія, інфекційні захворювання (наприклад, токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловірус та простий герпес) та недоношеність.
Основним симптомом катаракти є низька гострота зору. Однак у маленьких дітей катаракта може бути непоміченою.
Симптоми катаракти у малюків, які можуть насторожити батьків або педіатра, включають:
Вроджена катаракта — це вроджений дефект очей. Вроджені дефекти — це структурні зміни, присутні при народженні, які можуть торкнутися практично будь-якої частини організму. Вони можуть вплинути на те, як тіло виглядає, працює чи те, й інше. Вроджені дефекти можуть спричинити проблеми зі здоров'ям у цілому, з тим, як організм розвивається чи працює.
Вроджена катаракта — це коли кришталик ока каламутний, а не чистий при народженні, що ускладнює зір. Кришталик — це тканина всередині ока, яка допомагає сфокусувати світло, що потрапляє у око. Вроджена катаракта може виникнути на одному або обох очах. Якщо вроджену катаракту не лікувати на ранній стадії, вона може спричинити проблеми із зором або сліпоту.
Розрізняють два види вродженої катаракти:
Вроджена катаракта рідко зустрічається у немовлят, але катаракта може виникнути у будь-якому віці. Сама по собі катаракта частіше зустрічається у дорослих віком від 50 років і старше. Катаракта є основною причиною втрати зору, але її можна лікувати хірургічним шляхом.
Якщо одне з очей дитини посилає в мозок погано сфокусовані, нечіткі зображення через катаракту в цьому оці, її мозок навчиться ігнорувати ці зображення на користь того, яке краще бачить або «сильніше» око. Це перешкоджає правильному розвитку зорової системи в оці з катарактою. Це відомо як амбліопія або «ледаче око». Амбліопія може призвести до незворотного зниження зору, тому що зорова система ще не розвинулася, особливо якщо мозок не має можливості бачити чіткі зображення в перші кілька місяців життя.
При односторонній вродженій катаракті мозок схильний покладатися на здорове око і привчається відключатися від ока з помутнінням та зниженням зору. У цих випадках може бути важко стимулювати розвиток зорової системи ураженого ока.
Двостороння форма захворювання може призвести до розвитку амбліопії обох очей. Якщо у дитини обидва зорові органи з дефектом кришталика і в перші місяці життя мозок отримує лише каламутне зображення, то він «ігноруватиме» обидва ока. Зорова система все ще може розвитися, але вона буде обмежена і призведе до незворотного погіршення зору.
Існує ряд причин, через які дитина може народитися з катарактою або розвинути її в ранньому віці. Однак у багатьох випадках точну причину встановити не вдається.
Можливі причини включають:
Інші інфекції, які можуть бути пов'язані з вродженою катарактою, включають:
Без раннього втручання вроджена катаракта викликає «ліниве око» або амбліопію (порушення розвитку зору, при якому око не може досягти нормальної гостроти зору навіть при використанні окулярів або контактних лінз). Потім цей стан може призвести до інших проблем із зором, таким як ністагм (мимовільні ритмічні рухи очей), косоокість і нездатність фіксувати погляд на об'єктах.
Такі проблеми можуть сильно вплинути на здатність до навчання, особистість і навіть зовнішній вигляд, зрештою зачіпаючи все життя дитини. З цих та інших причин дитині необхідно проводити планову перевірку зору у віці 6 місяців, ще раз у віці 3 років і ще раз перед вступом до школи.
Вродженій катаракті не завжди можна запобігти. Але є деякі способи, які допоможуть знизити ризик вродженої катаракти у дитини:
Немовлята з катарактою потребують раннього та регулярного догляду у дитячого офтальмолога. Раннє лікування важливо, тому що воно може запобігти втраті зору та допомогти правильному розвитку очей дитини. Лікування залежить від того, чи впливає катаракта на зір дитини. Дитині з невеликою катарактою, яка не впливає на його зір, можуть просто знадобитися регулярні огляди у дитячого офтальмолога, особливо якщо катаракта на обох очах. Але більшості дітей з катарактою потрібне спеціальне лікування, яке може включати:
Багатьом дітям необхідно носити окуляри разом із контактними або інтраокулярними лінзами. Деяким дітям потрібні тільки окуляри, особливо якщо у них була видалена катаракта з обох очей і проблеми з носінням контактних лінз.
3. Патч-терапія. Дитині може знадобитися пластирна терапія, якщо його зір краще в одному оці, ніж іншому. При пластирній терапії накладається пов'язка на більш здорове око дитини, щоб зміцнити слабке око. Пластирна терапія тренує мозок дитини посилати сигнали в слабше око, щоб поліпшити його зір. Це може запобігти або вилікувати амбліопію (також звану лінивим оком). Амбліопія — це коли одне око і мозок не працюють разом належним чином, викликаючи проблеми із зором. Раннє лікування амбліопії може запобігти серйозній втраті зору або сліпоті ураженого ока. Немовлятам з катарактою може бути призначена пластирна терапія доти, доки їхні очі повністю не розвинуться, що відбувається приблизно у віці від 8 до 10 років.
Після операції у деяких дітей можуть розвинутись очні ускладнення, такі як:
Регулярні візити до дитячого офтальмолога важливі для спостереження за будь-якими проблемами та допомагають правильному розвитку зору дитини.
Катаракта не єдина небезпечна проблема очей, яка може призвести до повної втрати зорової функції. Ще одне не менш небезпечне офтальмологічне захворювання — це глаукома. Саме тому радимо вам ознайомитися зі статтею на нашому блозі, про те, як лікувати глаукому та катаракту: топ-5 очних крапель при глаукомі та катаракті.
Дізнайтесь більше про здоров'я на apteka24.ua.
Цей редакційний матеріал пройшов перевірку на достовірність лікарем-офтальмологом, офтальмохірургом вищої категорії медичного центру Medical Plaza — Бондаренко Юрієм Павловичем.
Congenital Cataracts: Types, Causes and Treatments / All About Vision (англ.)
Congenital Cataracts in Babies and Children / Very Well Health (англ.)
Congenital cataract / MedlinePlus (англ.)
Congenital cataracts / RNIB (англ.)
Congenital Cataract Clinical Presentation / Medscape (англ.)
Childhood cataracts / NHS (англ.)
Congenital Cataracts / KidsHealth (англ.)
Congenital Cataract / Medscape (англ.)
CONGENITAL CATARACTS / March of Dimes (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.