0800 30 22 44

8:00 - 21:00. Безкоштовно

Як приймати вітамін D: скільки потрібно на добу, в якій формі краще та список найефективніших D3-добавок

Ви просто зобов'язані знати як приймати вітамін D і розуміти навіщо він потрібен саме вам. Це вкрай важливий для імунітету елемент, до дефіциту якого схильні більшість українців. Але які препарати з вітаміном D найефективніші?

Оновлено
Нагадуємо, що у apteka24.ua є мобільний додаток: 12 000 препаратів з докладними інструкціями і, звичайно, доставкою по всій Україні. Шукайте нас в App Store і Google Play.
P.S. Знижка 100 грн на перше замовлення від 1000 грн за промокодом APP100
Як приймати вітамін D: скільки потрібно на добу, в якій формі краще та список найефективніших D3-добавок

Вітамін D і його користь — гучна тема з того часу, як світ підкорила хвиля пандемії коронавірусу. Найвідоміші вчені говорять про те, що D-вітамін може достатньою мірою зміцнити імунітет, щоб успішно чинити опір COVID-19. Однак даний елемент потрібен не тільки з цієї причини і не тільки тим, хто живе на Алясці, а й звичайним жителям України.

Якщо ви — офісний працівник або багато часу проводите вдома, або у вас за вікном осінні холоди, то у вас вже може бути дефіцит вітаміну сонця. Особливо це стосується людей похилого віку, оскільки з віком наша шкіра втрачає можливість продукувати D-вітамін під сонячними променями.

Тому в цій статті ми поговоримо про те, навіщо потрібен вітамін D, яка норма для різних людей на добу, як зрозуміти, що у вас дефіцит, який аналіз потрібно здати, в якій формі краще приймати добавку для кращого засвоєння і взагалі наші медичні експерти зібрали для вас список найефективніших препаратів вітаміну D.

Чим корисний вітамін D?

Вітамін D — один з найважливіших вітамінів для організму, оскільки грає ключову роль в більшості процесів життєдіяльності. З їжею даний елемент надходить в організм у вкрай малій кількості. В основному він виробляється в шкірі під впливом сонячних променів діапазону «B». Однак в Україні, де більшу частину року похмуро і холодно, 90% населення відчувають нестачу вітаміну Д. Пов'язано це з тим, що для синтезу добової норми потрібно щодня перебувати під полуденним сонцем не менше 15 хвилин і за умови, що 80% тіла відкриті сонячним променям. В осінньо-зимовий час це просто неможливо. Таким чином, більшість українців є не настільки здоровими, як могли б бути, через нестачу вітаміну Д.

Тому існує безліч причин, щоб переконатися, що ви отримуєте достатню кількість вітаміну D. Чому? Щоб зрозуміти причину такої стурбованості, потрібно знати, яка користь вітаміну Д для організму.

Через участь у більшості процесів функціонування організму вітамін Д надає наступні позитивні ефекти:

  • покращує здоров'я кісток;
  • знижує ризик серцевого нападу та інсульту;
  • нівелює ризик астми та алергії;
  • зменшує запальні процеси;
  • сприяє зміцненню імунітету завдяки продукуванню захисних клітин імунної системи.

Не дивно, що у людей з постійно достатньою кількістю вітаміну D менше ранніх і непередбачених смертей від хвороб, ніж у тих, у кого дефіцит або надлишок цього вітаміну.

Таким чином, вітамін Д в глобальному сенсі необхідний організму для підтримки нормальної життєдіяльності, правильного протікання організменних процесів і для підвищення функції регенерації (відновлення) і захисту від патогенів (тут маються на увазі не тільки зовнішні патогени у вигляді інфекцій і грибків, але також і внутрішні аутоімунні і онкологічні процеси).

Скільки потрібно вітаміну D?

У літню пору добова норма вітаміну Д покривається легко. У більшості випадків людині без порушення синтезу вітаміну Д достатньо близько 15 хвилин в день перебувати під відкритим сонцем з потраплянням променів на обличчя, руки, долоні та ноги без використання сонцезахисного крему. Однак дефіцит вітаміну Д може виникати в зимовий час, коли більшість днів похмурі, при офісній роботі в приміщенні, а також у літніх людей, оскільки з віком функція синтезу вітаміну Д в шкірі істотно знижується.

Якщо ви не впевнені в тому, що отримуєте достатньо холекальциферолу (вітамін Д3), перевірте рівень крові, взявши направлення у лікаря на дослідження рівня 25-гидроксивітамину D. Нормальним рівнем даного елемента для дорослої людини вважається показник 25-гидроксивітамину D в сироватці не менше 20 нг / мл (зверніть увагу, що 20 нг / мл еквівалентні 50 нмоль / л). Спостереження показують, що для організму краще за все якщо показник 25-гидроксивітамину D знаходиться в діапазоні від 25 до 35 діапазон нг / мл.

Однак кількісний показник 39 нг / мл вже говорить про передозування вітаміном Д, що не менше страшно, ніж його недолік. Щоб дізнатися докладніше про наслідки передозування «сонячним вітамином» читайте наш дослідницький матеріал про вітамін Д.

Яка форма вітаміну D краще?

Насправді, вітамін Д — це група вітамінів Д, більшість яких представлені провітамінами — тобто, потрапляючи в організм в одному вигляді, вони перетворюються в іншу кінцеву форму.

У лікарській формі випускаються тільки два провітаміну Д — холекальциферол (вітамін Д3) і ергокальциферол (вітамін Д2). При цьому холекальциферол синтезується тільки шкірою, а ергокальциферол надходить виключно з їжею.

Незважаючи на те, що обидва провітаміни піднімають в організмі загальний рівень вітаміну Д, все ж D3 є кращим, оскільки він швидше трансформується, легше засвоюється і в більшій кількості накопичується, що сприяє більш ефективній підтримці стабільно високого рівня вітаміну Д протягом тривалого часу.

Скільки вітаміну D потрібно приймати?

Згідно офіціальним даним МОЗ, добова норма вітаміну D, яку необхідно отримувати в якості профілактики нестачі D-вітаміну є наступною:

  • дорослим, які досягли 18 років і до 50 — по 600-800 МО (міжнародних одиниць);
  • після 50 років доза збільшується — по 800-1000 МО;
  • жінкам під час вагітності та годування груддю потрібно 800-1200 МО;
  • дітям, яким вже виповнився 1 рік і до досягнення 18 років, необхідно в день 600-800 МО;
  • новонародженим і малюкам до року — 400 МО.

Зверніть увагу! Верхня безпечна межа споживання холекальциферолу на добу для дорослих — 4000 МО.

Таким чином, дорослим для профілактики достатньо приймати 600-800 МО холекальциферолу в добу. Випускається вітамін Д3 як формі капсул, там і в формі крапель і розчинів.

В капсулах міститься фіксована доза, зазначена на упаковці та в інструкції. А ось що стосується крапель і розчинів, то у цих форм важливо правильне дозування. Найчастіше 1 крапля містить близько 500-600 МО вітаміну.

Таким чином, дану добавку краще вибирати в формі капсул, щоб уникнути помилок дозування. Однак для дітей до 6 років призначений виключно холекальциферол в краплях, оскільки проковтнути капсулу дитина не зможе або такі ліки можуть стати причиною задухи при потраплянні в дихальні шляхи.

Коли приймати вітамін D? Правила прийому

Рекомендується приймати добавки з вітаміном D під час сніданку або вечері з тією їжею, яка містить найбільше жирів та олії — ця умова може збільшити абсорбцію на 50%! Прийняти добавку можна відразу ж після їжі.

Препарати вітамину Д

Кращі препарати вітаміну Д представлені такими добавками:

 

Не перестарайтеся! Дослідження показують, що люди з дуже високим рівнем вітаміну D, як правило, мають більше переломів кісток, частіше падають, гірше сплять і вмирають раніше, ніж люди з більш низьким, але достатнім рівнем. Якщо ваш рівень перевищує 20 нг / мл, вам, ймовірно, не потрібна добавка. Якщо ваш рівень вище 35 нг / мл, прийом добавки може принести більше шкоди, ніж користі, тому подумайте про скорочення.

Чи ефективний вітамін Д для профілактики інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів? Дослідження говорять, що так. Але як йдуть справи насправді? Читайте в нашому матеріалі.

І якщо вже відправляти в аптеку за «сонячною добавкою», то на якій саме зупинити свій вибір? Ось тут ми відповідаємо і на це питання.

Але якщо ви вирішили поповнювати запаси Д-вітаміну природним шляхом, то ось вам перелік з 10 продуктів-лідерів за кількістю вітаміну Д в них.

Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.

 

Джерела

Vitamin D and vitamin D analogues for preventing fractures associated with involutional and post‐menopausal osteoporosis / Cochrane Library

Comparison of vitamin D2 and vitamin D3 supplementation in raising serum 25-hydroxyvitamin D status: a systematic review and meta-analysis / NIH

Vitamin D Supplements Review / Consumerlab

Vitamin D Test / MedlinePlus

Hypervitaminosis D / MedlinePlus

Vitamin D / NIH

Vitamin D metabolism / NIH

Vitamin D / National Institutes of Health

Vitamin D / MedlinePlus

Vitamin D metabolism / PubMed

Calciferol / Drugs

Vitamin D / CDC

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.

Встанови додаток і отримай знижку 100 грн на перше замовлення від 1000 грн по промокоду АРР100

App StoreGoogle Play
preview