0800 30 22 44

8:00 - 20:00. Безкоштовно

Чому хочеться спати після їди: які продукти викликають сонливість і як харчуватися, щоб зберегти активність

Ви, мабуть, помічали, що після прийому їжі дуже часто хочеться спати. Сили вас покидають, а сонливість заважає активно працювати та свідомо мислити. З чим же пов'язане це явище? Чому після їди ми не відчуваємо приплив енергії, а навпаки — стаємо млявими та слабкими? На ці питання є дуже прості відповіді. Також ми розповідаємо, яких продуктів уникати, щоб після обіду вас не тягнуло до ліжка.

Карлова Ольга ВикторовнаРедакціяОльга Карлова
Оновлено
Чому хочеться спати після їди: які продукти викликають сонливість і як харчуватися, щоб зберегти активність

Практично кожна людина після прийому їжі незалежно від часу доби може відчути бажання полежати й подрімати. Але чому хочеться спати після їжі та чи варто починати турбуватися?

Чому хочеться спати після їди?

Людському організму потрібна енергія як для занять активною фізичною або розумовою роботою, так і для того, щоб функціонувати в стані спокою. Цю енергію ми отримуємо з їжі, проте чому після обіду хочеться спати й так складно повернутися до роботи?

Вчені даний стан пояснюють декількома теоріями. Найлогічніша полягає в тому, що після прийому їжі змінюється кровообіг: приплив крові до шлунку, тонкої й товстої кишки збільшується, а до мозку зменшується. Мозок починає отримувати менше кисню та поживних речовин, тому виникає бажання відпочити.

Такий стан помічається не тільки в людей, але й у тварин. Після кількох досліджень було підтверджено, що більшість живих істот, включаючи комах, змій і щурів, після прийому їжі хоче спати. Дану реакцію називають харчовою комою або постпрандіальною сонливістю.

Однак не всі продукти харчування після їх вживання викликають однаково сильне бажання подрімати. Крім того, існують також інші чинники, чому після їжі виникає слабкість і хочеться спати.

Причини сонливості після їди

Якби кожен раз сильне бажання поспати виникало після того, як людина поїла, ніхто б не зміг активно працювати і займатися різними справами. З цього випливає, що певні продукти більше за інші викликають сонливість.

Продукти, що провокують бажання відпочити

Чому після обіду хочеться спати

З травною системою пов'язана гормональна система. Гормони глюкагон, анілін і холецистокінін (ХЦК) вивільняються для посилення почуття насичення, підвищують рівень цукру й вироблення інсуліну.

Також є гормони, які викликають сонливість, якщо підвищується їх рівень в організмі. До них відносять серотонін і мелатонін. Продукти харчування можуть впливати на вироблення даних біологічно активних речовин, особливо серотоніну.

Білкова їжа містить амінокислоту триптофан. Вона використовується організмом під час синтезу серотоніну (нейромедіатор, що допомагає регулювати сон). Причиною бажання спати після їжі може бути підвищене споживання продуктів, до складу яких входить триптофан.

Основні продукти, що містять цю амінокислоту:

 • яйця;
 • сир;
 • риба;
 • шпинат;
 • соя;
 • м'ясо індички.

Кількість даної речовини в їжі може варіюватися в залежності від способу її обробки й приготування.

Вуглеводи допомагають організму засвоювати триптофан, тому їжа, багата на білки та вуглеводи, може збільшувати ймовірність виникнення бажання поспати після її прийому.

Деякі дослідження показують, що вишня впливає на рівень мелатоніну, тобто, може його підвищувати, а мінерали, що містяться в бананах, сприяють розслабленню м'язів. Однак дані наукові експерименти були нечисленними й потрібні повторні дослідження на більшій вибірці людей.

На слабкість і сонливість після їжі може впливати обсяг вживаних продуктів.

Як кількість вживаних продуктів впливає на сонливість після обіду

Чому хочеться спати після їжі

Прийом великої кількості їжі за один раз може не тільки спровокувати виникнення бажання спати, а й негативно позначатися на здоров'ї.

Коли людина переїдає, у неї в організмі збільшується рівень глюкози, що гальмує функціонування орексину (нейропептид). Орексин відповідає за стан неспання та контролює енергетичний баланс.

Великі й додаткові порції сприяють появі тяжкості в шлунку, яка після їжі заважає повернутися до активного виконання повсякденної роботи. Переїдання призводить до появи зайвої ваги, а також провокують відхилення в здоров'ї з боку шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної та ендокринної систем.

Щоб такого не виникло потрібно нормалізувати харчування: не їсти велику кількість їжі за один прийом і відмовитися від великих порцій.

На жаль, почуття сонливості ще може виникати через проблеми зі здоров'ям.

Проблеми зі здоров'ям, які викликають сонливість

Наявність у людини деяких захворювань може негативно позначатися на роботі шлунково-кишкового тракту й провокувати напади дрімоти після сніданку, обіду або вечері.

Хвороби, які можуть бути причиною чому після їжі хочеться спати:

 • цукровий діабет;
 • анемія;
 • глютенова хвороба;
 • апное уві сні;
 • харчова алергія;
 • недостатня активність щитовидної залози.

Якщо у вас часто виникає бажання відпочити після їжі, ви починаєте себе погано почувати й у вас одне з перерахованих захворювань, то необхідно звернутися до лікаря.

Погана якість сну

Сонливість після їжі може стати наслідком поганої якості сну. Якщо людина не виспалася й відчуває слабкість, бажання відпочити, то вживання навіть незначної кількості продуктів може призвести до підвищеної сонливості. До шлунку приплив крові посилюється, а в мозок навпаки надходить менше кисню й корисних речовин, тому спати починає хотітися ще більше.

Відхід до сну кожен день у один і той самий час і відпочинок не менше 8 годин на добу можуть зменшити ймовірність виникнення сонливості після прийому їжі.

Але яким ще порадам потрібно слідувати, щоб бути бадьорим після сніданку, обіду й вечері, а також будь-якого перекусу?

Як боротися з сонливістю після прийому їжі?


Медичні експерти дають велику кількість порад, як залишатися активним і енергійним після прийому їжі.

Розглянемо 5 основних з них:

 1. Їсти невеликими порціями. Невелика кількість продуктів, що вживаються за один прийом, не перевантажує травну систему й не викликає відчуття тяжкості. Багато дієтологів і нутриціологів радять їсти саме невеликими порціями 5-6 разів на день.
 2. Здорове харчування. Звичайно, почуттю сонливості в основному сприяють білки й вуглеводи, проте жирна, гостра та смажена їжа негативно позначається на стані здоров'я. Тому раціон повинен бути збалансованим і виключати або містити в мінімальній кількості шкідливі продукти.
 3. Їсти повільно. При швидкому вживанні їжі людина з'їдає більше продуктів, ніж при повільному. Крім того, вона їх менш ретельно пережовує, що в подальшому ускладнює й уповільнює процес перетравлення. Чим довше їжа буде перетравлюватися, тим довше триватиме млявість і сонливість після їжі.
 4. Фізичні вправи. Найпростіша зарядка вранці може стати запорукою бадьорості й гарного самопочуття на весь день. Під час фізичних вправ активізується кровообіг і клітини отримують більше кисню. Якщо вести пасивний спосіб життя, маючи сидячу роботу, то після прийому їжі може часто виникати бажання відпочити.
 5. Водний баланс. Нестача води або мале її вживання може призвести до млявості й поганого самопочуття. Намагайтеся щодня випивати добову норму води (30 мл на кожен кілограм ваги).
 6. Якісний сон. Сонливість як після прийому їжі, так і незалежно від нього може виникати через те, що людина погано спала вночі й не виспалася. Тому стежте за режимом сну й відмовтеся від звичок, які його порушують.
 7. Вітаміни. Щоденний раціон повинен включати в себе фрукти та овочі, адже вони є головним джерелом вітамінів і корисних мінералів. Вітаміни потрібні для нормального протікання багатьох процесів у організмі, а їх дефіцит призводить до гіповітамінозу, одним із симптомів якого є підвищена сонливість.

Слідкуйте за своїм раціоном і ведіть активний спосіб життя, тоді ризик виникнення сонливості після їжі буде мінімальним.

Деякі продукти харчування не тільки не викликають сонливість, але й дуже корисні для людини. Це продукти, багаті вітамінами. Читайте про 5 вітамінів, які потрібно приймати навесні для міцного імунітету.

Якщо вам важко підніматися вранці, але це необхідно, то пропонуємо 5 дієвих порад, як стати «ранньою пташкою». Читайте нову статтю, як навчитися вставати рано.

Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.

 

Джерела

Correlation between nighttime meals, sleep quality and excessive daytime sleepiness in severely obese people in the UK / PubMed

Prudent diet is associated with low sleepiness among short-haul truck drivers / ScienceDirect

Why Do You Get Sleepy After Eating? These Are the Top Theories / TIME

Why Do I Feel Tired After Eating? / Healthline

Why do people feel tired after eating? / MedicalNewsToday

Why do we feel sleepy after eating a meal / TheJakartaPost

Sleepiness After Eating Lunch / VeryWellHealth

 

Відмова від відповідальності

apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.